iDNES.cz

Polská vysoká škola nabízí v Česku studium včelařům i realitním makléřům

  19:12
Zlínský kraj má novou soukromou vysokou školu. Jako jediná v republice nabízí vzdělání v oblasti včelařství. Fakultu v Uherském Hradišti otevřela polská Vysoká škola Jagiellońská se sídlem v Toruni, v nabídce jsou také obory realitní makléř nebo bezpečnost a ochrana.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Karel KopáčMF DNES

První včely si s velkým nadšením pořídila před několika lety a informace si o nich hledala sama nebo je získávala od zkušenějších včelařů. Když narazila na nabídku nové školy, neváhala.

„Sice už vysokou školu mám, ale taková ucelená nabídka včelařských předmětů mě lákala. Za první semestr už máme za sebou přednášky na téma včelí pastvy, teď budeme probírat téma včelích produktů, jak zpracovávat propolis, jak dále pracovat se včelím voskem,“ prozradila jednatřicetiletá Blanka Vytrhlíková.

Žádná jiná škola jí nic podobného nenabídne. Zájemci o včelařství mají v České republice na výběr pouze učňovskou školu, případně střední, která se včelařství okrajově věnuje.

S vysokoškolským vzděláním je Fakulta veřejnosprávních a ekonomických studií v Uherském Hradišti ojedinělá.

„Doplnili jsme mezeru na trhu. V Německu, Rakousku i dalších zemích je takový obor zcela běžný, navíc je propojený s výzkumem, což je další plus,“ vysvětlil Roman Slavík, který je jedním z vyučujících.

V Polsku má univerzita skoro deset tisíc absolventů

Škola je otevřená teprve tři měsíce. Jejím zřizovatelem je soukromá polská Vysoká škola Jagiellońská v Toruni, která vznikla před patnácti lety.

Tehdy se v Toruni spojili akademici s odborníky z praxe, aby založili vysokou školu pro atraktivní a prakticky uplatnitelné vzdělání. Zaměřili se na ekonomiku a správu, management podniku, pedagogiku nebo mezinárodní vztahy.

Dnes na ní vyučuje asi čtyřicet akademiků a studuje tisícovka zájemců. Za celou dobu je absolventů téměř deset tisíc. Ve Zlínském kraji vznikala fakulta podobně.

„S týmem kolegů akademiků jsme se od začátku orientovali na takovou instituci, která by měla mezinárodní charakter a nabízela obory, které žádná jiná vysoká škola u nás nemá,“ sdělil děkan fakulty Oldřich Hájek.

„Orientace na včelařství byla jasná od samého začátku. Sám aktivně včelařím a je pro mě velkou ctí, že jsme jako jediní v České republice i na Slovensku mohli v tomto krásnému oboru nabídnout formální vysokoškolské vzdělání,“ doplnil.

Přednáškové místnosti má škola v areálu bývalých hradišťských kasáren, ve kterém sídlí také fakulta krizového řízení zlínské Univerzity Tomáše Bati.

Na fakultě je v této době ve všech typech programů na 200 studentů. Kromě včelařského oboru škola nabízí i obor realitní makléř nebo bezpečnost a ochrana.

„Řada studentů už včelaří, tady se snaží pochopit principy i charakter. Máme tady lidi z praxe i ty, kteří s tímto oborem neměli zatím nic společného, ale zajímá je to,“ vysvětlil Slavík.

Semestr bakalářského studia vyjde na 18 tisíc korun

Netradiční obor má studenty připravit na vedoucí pozice ve státním i soukromém sektoru. Tam, kde se zabývají životním prostředím, udržitelnou krajinou, včelařstvím, zemědělstvím. Takové posty by měli najít na obecních i krajských úřadech, veterinárních správách, v zemědělských podnicích a podobně.

Předměty jsou zaměřené na specifickou oblast včelařství, na včelařské práce, zdraví včel, tvoření projektů nebo včelařské výrobky a jejich prodej. Kromě toho ale dostanou studenti také základy právních a správních věd, ekonomických věd a financí, managementu, řízení a marketingu, psychologie nebo sociologie a komunikace.

Vznik oboru vítá i Český svaz včelařů. „Samozřejmě, že včelaři se chtějí učit nové věci. Přicházejí mladí zájemci, které tento obor zajímá v širším měřítku,“ uvedla předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmila Machová.

Škola musela splnit náročné akreditační podmínky na české i polské straně. Výuku proto garantují odborníci z celé republiky. Za semestr si studenti platí 18 tisíc korun. Magisterský program je o tři tisíce dražší.

Autor:
zpět na článek