iDNES.cz

Za praní peněz z lihového byznysu půjdou před soud blízcí bosse Březiny

  10:48
Soudní proces, který se týká praní špinavých peněz z nelegálního byznysu lihového bosse Radka Březiny, začne v březnu ve Zlíně. Na lavici obžalovaných stanou čtyři lidé blízcí Radku Březinovi.

Lihový boss Radek Březina už si odpykává třináctileté vězení, nyní před soud míří jako obžalovaní jeho otec a manželka. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Soudce Pavel Houdek nařídil skoro dvacet hlavních líčení až do května, protože jde o velmi rozsáhlý případ. První dvě jednání budou 12. a 13. března.

Obžalovaní jsou čtyři lidé: Březinova manželka Stanislava, jeho otec Vladimír a dvě asistentky.

Obžaloba se týká zhruba půl miliardy nepoctivě vydělaných korun, které skončily ve směnkách, cenných papírech a z velké části také v nemovitostech v mnoha městech po celém Česku.

„Byl zajištěn poměrně rozsáhlý majetek, který byl předmětem legalizace výnosů z trestné činnosti. Jsou obžalovány osoby, které dosud nebyly trestně stíhány v souvislosti s hlavní větví daňových podvodů,“ uvedl žalobce Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Radek Březina si odpykává třináctileté vězení za podvody, při nichž připravil stát o více než pět miliard korun (více čtěte v článku Lihový boss Březina snížení trestu nevybojoval, jeho bratrovi soud přidal).

Většina peněz podle spisu skončila u jeho otce. „Obžaloba je neopodstatněná a nepřezkoumatelná z důvodu absence konkrétních důkazů,“ řekl obhájce Vladimíra Březiny Martin Klimo.

Případ má od začátku ne úplně běžný průběh. Když Šereda podal žalobu, Houdek chtěl sám sebe z případu vyloučit kvůli podjatosti. Potom státnímu zástupci žalobu vrátil s tím, že je zmatečná.

„Na základě takto vadné obžaloby nelze věc věcně a smysluplně projednat v hlavním líčení,“ napsal Houdek.

Soud ale uznal, že je žaloba v pořádku. Šereda má pochybnosti o Houdkově nestrannosti, a podal proto námitku kvůli soudcově podjatosti. Ani on s ní ale u soudu neuspěl.

Autor:
zpět na článek