iDNES.cz

Muž souzený za krádeže ve skladu Čepra měl doma 17 milionů v hotovosti

  16:48
Více než rok trvaly podle obžaloby velké krádeže pohonných hmot ze skladu státní společnosti Čepro v Loukově na Kroměřížsku. Škoda je více než 20 milionů korun. Případem se dnes začal zabývat Krajský soud ve Zlíně. Podle spisu obžalovaní využívali technicky unikátní řešení.

Obžalovaní (zleva) Blanka, Tomáš a Vladimír Žeravíkovi, Pavel Pávek a Marcel Forman u krajského soudu ve Zlíně. | foto: Petra Procházková, MF DNES

Z krádeží pohonných hmot trvajících od léta 2015 do května 2016 je obžalováno pět lidí. Svoji vinu svorně popřeli, státní zástupkyně Pavla Nesvadbová o ní ale nepochybuje.

„Opatřili elektronické zařízení, které umožnilo ovlivnit průtok výdejní technologie,“ uvedla.

Zjednodušeně lze říci, že obžalovaní podle spisu přemostili zařízení v rozvodné skříni v samotném velíně skladu. Když pak dálkovým ovladačem sepnuli spínač a přenastavili průtok, teklo z výdejního zařízení víc nafty či benzinu, než měl dotyčný objednáno a zaplaceno.

Miliony v hotovosti? Z obchodování na burze

Zatím se zdá, že čtyři z obžalovaných z nápadu jen profitovali. Zajímavější je role Pavla Pávka. Jako jediný z pětice je zaměstnancem Čepra. Pracoval nejprve jako elektroúdržbář, později se stal operátorem zařízení na výdej pohonných hmot.

Podle obžaloby právě on stojí za technickým řešením krádeží. Jestli jej vymyslel sám, nebo s někým, zatím není jasné. Při své výpovědi Pávek vysvětloval, že dálkový ovladač sestrojil se synem, který studuje Vysoké učení technické v Brně. Podle něj ale byl určený na vodu.

Ve Chvalčově, kde žije, totiž spravuje společnou studnu pro několik domů. Z ní se čerpá voda do rezervoáru. Začalo ho prý unavovat chodit každý večer na kopec, čekat, než se načerpá dost, a zase sestupovat dolů. Proto vymysleli dálkově ovládaný spínač, který spustil čerpadlo.

Bylo to technicky náročné, vyžadovalo to přenos dat či synchronizované volání na dvě mobilní telefonní čísla.

Že měl v době policejního zásahu zařízení u sebe v práci, vysvětlil Pávek jako zvláštní náhodu. Ne ale tak zvláštní, jako původ 17 milionů korun v hotovosti, které u něj kriminalisté zajistili během domovní prohlídky.

„Obchoduji na burze,“ vysvětlil. Princip už ale popsat nedokázal. Hovořil o výdělku ve výši 68 procent během několika minut. Nebo o tom, že nejprve obchodoval jménem a penězi jistého pana Miroslava, o kterém ale ví jen to, že jezdil ve Škodě Superb. Vozil mu v ní jeho podíl na zisku, někdy 200 tisíc, jindy i milion.

Pávek dále uvedl, že teď už obchoduje pod svým jménem a se svým účtem. Příjmy z této činnosti nedanil, ani v současnosti to nedělá. Na trestní stíhání v kauze Čepro tedy nejspíš naváže další, daňové.

Systém je nepřekonatelný, tvrdil jeden z obžalovaných

A vyšetřování zcela mimo tuto kauzu zřejmě čeká i dalšího obžalovaného, Marcela Formana. Pávek totiž uvedl, že se znají, protože u něj doma pálil kořalku z hroznového vína. To předsedu senátu Radomíra Koudelu zaujalo. „Bude následovat oznámení policii,“ uvedl.

„Tu pálenici jsem legálně koupil. Normálně se dá koupit, zcela běžně. Pálím jen pro svou potřebu a nic neprodávám,“ hájil se Forman. Ani taková forma ale není legální.

Čepro v Loukově po požáru zase vydává pohonné hmoty

Společnost Čepro dnes obnovila ve svém skladu v Loukově nouzový výdej pohonných hmot. Původní výdejní lávky v areálu pro plnění automobilových cisteren zničil v září rozsáhlý požár (více v článku VIDEO: Čepro ukázalo hořící cisterny ve skladu v Loukově). V provozu jsou nyní dvě stanoviště pro plnění autocisteren, investice činila zhruba 17 milionů korun. Zákazníci museli po dobu odstávky dočasně jezdit pro pohonné hmoty do jiných skladů firmy v širokém okolí. Státní firma nyní projektuje vznik šesti nových výdejních lávek, do provozu je plánuje uvést koncem příštího roku. Škodu, kterou požár způsobil, odhaduje firma na 70 milionů korun. Na případu stále pracují kroměřížští kriminalisté. Zdroj: ČTK

V případu krádeží v Čepru Forman podle obžaloby figuruje jako zákazník, který vědomě čerpal nad zaplacený limit. Zároveň ale informaci poskytl dál a bral si provize.

Nic z toho ani okrajově nepřipouští. „Absolutně popírám spojení s touto věcí,“ pronesl Forman.

Podle něj v Loukově není možné ukrást vůbec nic. Systém, který při běžném tankování do cisteren funguje, je prý nepřekonatelný a mnohonásobně jištěný.

„Nenatankujete ani o litr víc, než máte na objednávce a než máte zaplaceno. Ten systém vás zkrátka nepustí,“ tvrdil.

Obžaloba je ale jiného názoru. Vyplývá z ní, že podvodným způsobem čerpal pohonné hmoty nejméně pětadvacetkrát a způsobil škodu 1,3 milionu korun. Pak už jen čerpal provize od dalších obžalovaných.

Těmi jsou Tomáš, Vladimír a Blanka Žeravíkovi, kteří podle spisu neoprávněně tankovali a upravovali účetnictví své firmy, aby se v něm přebytky ztratily.

Všichni tři před soudem odmítli vypovídat, uvedli jen, že jsou nevinní. Podle žalobkyně dohromady připravili společnost Čepro o 18,7 milionu korun.

Na krádeže se přišlo v květnu roku 2016. Na veřejnost se tehdy dostaly informace o zatýkání a domovních prohlídkách u lidí, spojených se sklady na dvou místech v republice (více čtěte v článku Z Čepra ve velkém mizela nafta, policie po razii zadržela desítky lidí).

„Samozřejmě vítáme posun ve vyšetřování kauzy krádeží pohonných látek ve skladu Loukov a věříme, že viníci budou spravedlivě potrestáni,“ sdělila iDNES.cz v reakci na začátek soudního líčení mluvčí společnosti Čepro Lenka Svobodova.

Požár ve skladu Čepra v Loukově (21. 9. 2018)

21. září 2018

zpět na článek