iDNES.cz

Obce ve Zlínském kraji hospodaří na jedničku, jsou nejlepší z Moravy

  11:22
Obce ve Zlínském kraji jsou v nejlepší ekonomické kondici z celé Moravy. Většina starostů navíc umí své obce řídit levněji než zbytek republiky.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Coby podnikatelé by zřejmě uspěli. Každý čtvrtý starosta ve Zlínském kraji dokázal loni ekonomiku své obce držet ve výborné kondici. Bez výrazných dluhů, se schopností splácet závazky včas a přitom dostatečně investovat.

Z 307 obcí různých velikostí dostalo jednu ze tří nejlepších známek 79 z nich. Mezi obcemi z celé Moravy a Slezska je to nejlepší výsledek. Už druhý rok po sobě.

Analýzu přinesla společnost CRIF – Czech Credit Bureau. Vychází z dat portálu www.informaceoobcich.cz, který obsahuje údaje o hospodaření obcí v Česku a zahrnuje do něj 20 finančních a sedm nefinančních hodnot.

„Obce ve Zlínském kraji jsou limitované tím, že mají v rámci všech krajů vůbec nejnižší příjmy v přepočtu na obyvatele. To se odráží také v nízkých finančních rezervách v porovnání se zbytkem republiky, a to přesto, že často zvládají financovat svůj provoz levněji než ostatní obce v republice,“ vyzdvihl Luděk Mácha, projektový manažer služby iRating společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Nejlepší známku A dostalo za hospodaření 12 obcí, na B+ jich dosáhlo 37 a stupeň B má 27 obcí. Všechny tři výsledky se na sedmibodové stupnici považují za velmi dobrou ekonomickou kondici.

Mezi obcemi, v nichž žije méně než tisíc obyvatel, si dlouhodobě nejlépe vede Podolí a Lhota. Obě mají nulové dluhy a naopak vysoké přebytky rozpočtu, ze kterých platí rekonstrukce a opravy.

Úspěšné jsou i větší Vigantice nebo Hradčovice. Ty mají dlouhodobě známku A, hospodaří bez dluhu a přitom nadprůměrně investují do rozvoje obce. Možná proto, že starosta Jan Popelka vystudoval finančnictví a sleduje zákony.

Trnava opravila chodníky, most i tělocvičnu školy

Podobně je na tom Trnava, kde loni investovali do rozvoje přes 60 procent veškerých výdajů, což je výjimečně vysoký podíl.

„Malé obce mají na jednu stranu jednodušší hospodaření proto, že mají menší rozpočet, a tudíž i méně výdajů. Na druhé straně nemají téměř žádné odborníky, starosta je často neuvolněný, nemá na to tolik času a všechny finanční, ekonomické, právní a účetní aspekty jsou na něm,“ naznačila Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Obec má díky tomu opravené cesty i školní tělocvičnu, nové chodníky nebo zrekonstruovaný most. Na letošek má naplánovanou opravu školy za více než 21 milionů korun, z nichž většinu zaplatí dotace.

Hospodaření na vysoké úrovni se daří udržet i větším obcím v kraji.

Například Zdounky, Záhorovice nebo Chropyně se ve své kategorii do pěti tisíc obyvatel dostaly mezi pouhá dvě procenta obcí z celé republiky se známkou A. Výjimku si drží i Napajedla, která jsou ve své velikosti jediná v kraji s nejlepším hodnocením.

Další z možností, jak si udržet dobrou ekonomiku, ukazuje město Zubří. Kromě nízkých dotací, splacených dluhů nebo přiměřených investic je totiž možné pomáhat si vlastními příjmy. V Zubří jsou více než dvojnásobné oproti jiným městům.

„Máme lesy, obecní byty, provozujeme sportovní halu, sokolovnu. To všechno přináší peníze,“ vysvětlil starosta Zdeněk Vaculín. „Loni jsme ale měli horší hodnocení proto, že jsme dokončili rekonstrukci haly za šedesát milionů korun, ze kterých jsme většinu platili sami,“ dodal.

Autor:
zpět na článek