iDNES.cz

Armáda bude mít novou munici ze Slavičína, má lepší dostřel a je přesnější

  13:34
Vojenský technický ústav výzbroje a munice ve Slavičíně se po čtyřech letech od ničivého výbuchu může vrátit do muničních skladů ve Vlachovicích. Dokončil vývoj nové šedesátimilimetrové munice do minometů, určené pro českou armádu. Chce rozšiřovat i testování výrobků pro zbrojařské firmy.

(ilustrační snímek) | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

„Vojenské zkoušky máme za sebou a dopadly dobře. Naše armáda bude mít munici, která bude přesnější a bude mít větší dostřel než ta předešlá,“ uvedl ředitel slavičínské pobočky Vojenského technického ústavu (VTÚVM) Ján Roman.

Pro státní podnik, který v regionu zaměstnává přes 80 pracovníků, to znamená jistou práci na několik let dopředu.

Výhody nové munice představili zástupci společnosti na dvoudenní mezinárodní pyrotechnické konferenci v Luhačovicích. Na tradiční akci, která se uskutečnila po osmileté přestávce, se sešla stovka výrobců, zástupci armády, Policejního prezidia i krajské policie.

„Nasávám tady informace, které se nám v budoucnu mohou hodit,“ naznačil krajský ředitel policie Jaromír Tkadleček. „Čtyři roky řešíme v nedalekých Vlachovicích největší bezpečnostní opatření v historii a chci být seznámený s novinkami v pyrotechnice a vědět, s čím se můžeme potkat,“ doplnil.

Zlínský kraj nemá svoje pyrotechniky, protože celorepublikově spadají pod Policejní prezidium. Policisté z krajského odboru zbraní a střeliva se ale s municí různého druhu a stáří setkávají několikrát za měsíc.

Největší zkušenosti nabrali právě ve Vlachovicích. Při čištění rozsáhlého území přišli do styku s desítkami tisíc kusů munice. U některé zůstaly aktivní části, další byla v podobě úlomků. U prvního skladu například našli dělostřelecké granáty, protipancéřovou munici, protipancéřové střely a různé pěchotní zbraně a střelivo do nich.

S novým střelivem se seznamují i pyrotechnici

V Luhačovicích se ale mluvilo hlavně o novinkách. „Jako pyrotechnická služba sledujeme vývojové trendy. Musíme být připravení, protože dříve či později s novinkami přijdeme do styku a musíme vědět, jak fungují a jak se například dají zneškodnit,“ konstatoval ředitel Pyrotechnické služby Policie ČR Michal Dlouhý.

V muničních skladech policisté stále zůstávají. Například budovy VTÚVM, které byly speciálně uzpůsobené pro laborování munice, už jsou přístupné.

„Výbuchy nás na čtyři roky významně oslabily, protože jsme nemohli dokončit některé zakázky. Teď objekty musíme opravit, protože zchátraly a změnila se legislativa,“ vysvětlil ředitel Vojenského technického ústavu Jiří Protiva (čtěte též Unikátní snímky muničního skladu ve Vrběticích ukazují děj těsně před explozí).

Výroba munice se ale nezastavila. Za poslední čtyři roky odešlo z firmy na 35 tisíc kusů munice. Z toho česká armáda odebrala zhruba 2 000 kusů jednou za dva roky. Zbytek zamířil k jiným zákazníkům.

„Naše kapacita je desítky tisíc kusů munice ročně. Jsme úspěšní například na polském trhu, a to nejen s municí, ale i s minomety, pro které je určená,“ poznamenal Protiva.

Slavičínská pobočka se dlouhodobě specializuje především na testování a analýzy výrobků. Proto byla také garantem technické kvality zbraní, které pořizovala česká armáda. Její zkušebnou prošly pistole, útočné pušky a v minulosti i velké houfnice, tedy prakticky celá výzbroj policie a armády. Po několikaletém útlumu se ke kontrole státních zakázek zase vrací.

„Když ministerstvo obrany zadává nákup výrobků, požaduje, aby prošly akreditovanou laboratoří ve Slavičíně. Ministerstvo si tak ověří, že nekupuje zajíce v pytli,“ poukázal Protiva.

Takto už firma testovala zboží pro armádu i Vězeňskou službu. Své znalosti a zkušenosti chce rozšířit rovněž pro soukromé společnosti. Jde o zkoušky, které zatím nemá zavedené a kvůli kterým firmy jezdí své výrobky testovat do Německa nebo Polska.

21. září 2017

Autor:
zpět na článek