iDNES.cz

VIDEO: Chystá se past na medvědího tuláka, návnadou budou jablka a med

  18:18
Do obce Oznice dorazila v úterý večer klec pro odchyt medvěda, který se už několik týdnů toulá po Valašsku, přibližuje se k lidem a nejeví známky plachosti. Klec je potřeba upravit a vytipovat lokalitu, kam ji umístit.

Padací dvířka jsou nahoře a na kleci stojí muž se svářečkou. Připevňuje konstrukci podobnou šibenici.

„Tuto část jsme museli demontovat, protože by vadila při převozu. Původně byla dřevěná, my děláme kovovou,“ vysvětluje starosta Oznice Martin Gerža.

Přes šibenici povede lano, na jehož konec přivážou pytel s návnadou. Medvěd za něj musí zatáhnout, aby dvířka spadla. Šelmu má nalákat směs jablek a medu.

„Tomu by medvěd v tomto období neměl odolat, ale jak se zachová, nikdo neví,“ doplňuje odborník na velké šelmy z Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy František Šulgan.

U jednoho takového odchytu byl, v roce 2000 na Valašsku řádil medvěd přezdívaný Míša z Brodské. Také toho bylo kvůli rostoucím škodám nutné odchytit.

„Tehdy jsme dělali ještě asi kilometr dlouhou medovou stopu před pastí, abychom ho vylákali z lesa,“ připomněl Šulgan.

Medvědí tulák, který na Valašsku škodí teď, se od minulého čtvrtka pohyboval mezi obcemi Bystřička, Jarcová a Oznice. V noci na středu zabloudil přes kopce až ke Kateřinicím.

„Někde tady je, v těch lesích nad námi,“ říká Gerža a pohledem bloudí po stráni nad obcí.

S odchytem není potřeba čekat na povolení

Jak dlouho bude trvat, než odborníci vytipují správné místo, kam klec dát, není jasné. Musejí sestavit časovou mapu pohybu zvířete, trasy, kterými chodí, a místa, na která se vrací.

„Zrovna tak je ale možné, že se v noci přesune o deset, patnáct kilometrů jinam,“ uvažuje Michal Bojda z hnutí Duha, který na monitoringu zvířete spolupracuje s CHKO Beskydy.

Společně se radí i s odborníky ze slovenského národního parku Malá Fatra, kteří mají s medvědy mnohem větší zkušenosti.

Mezitím se na krajském úřadě připravuje povolení k odchytu. To může být, kvůli zákonným lhůtám, vyřízené nejdříve za patnáct dnů, z toho dva už uplynuly.

Není ale nutné čekat až do konce. Medvědáři mohou klec s návnadou položit dřív. Jakmile totiž zvíře ohrožuje lidi v obcích, platí stav nouze a je možné jednat hned.

Zatím pořád není jasné, jaký bude další osud šelmy, pokud se odchyt podaří. Vypuštění do volné přírody je komplikované, protože to musí schválit vlastník pozemků. Zoologické zahrady zase obvykle nemají volné kapacity.

zpět na článek