iDNES.cz

Kauza policistů, kteří připoutali výtržnici k mřížím, se vrací na začátek

  13:04
Dva roky stará kauza, kdy policisté připoutali opilou, agresivní ženu k mřížím cely na služebně v Uherském Hradišti, se vrací na začátek. Nejvyšší soud totiž nyní zrušil pravomocné podmínečné tresty, které obžalovaným strážcům zákona potvrdil krajský soud.

Informaci o zrušení trestů přinesl jako první server iRozhlas.cz. Jakub Vychodil a Ondřej Paška původně dostali roční trest podmíněně odložený na zkušební dobu 12 měsíců, Miroslav Vaněk dostal podmíněně rok a půl s odkladem na dva roky. Hrozilo jim až pět let vězení. Všichni tři u policie skončili.

„Nejvyšší soud dospěl k závěru, že ačkoliv jednání obviněných bylo nesprávné, v dané situaci nadbytečné a došlo k porušení vnitřních předpisů a zákona o policii, nedospělo takové intenzity a stupně společenské škodlivosti, aby bylo nutné přistoupit k aplikaci trestního práva,“ uvádí usnesení Nejvyššího soudu.

Mluvčí soudu Petr Tomíček zatím odmítl klíčové rozhodnutí komentovat, protože nemá informaci, jestli bylo doručeno všem stranám sporu.

Vychodil, Paška a Vaněk opilou ženu zadrželi předloni v únoru, protože v panelovém domě ničila výtahové dveře. Test na alkohol ukázal, že v krvi měla dvě promile.

Policisté ji pak na služebně na jedenáct minut připoutali s rukama nahoře k mřížím. Státní zástupce je pak obžaloval kvůli tomu, že jejich zásah byl neadekvátní a ponižující, navíc v rozporu se zákonem a morálními zásadami. Policisté se hájili tím, že ženu připoutali, aby si neublížila.

„Z žádného důkazu nevyplývá, že by ženu policisté připoutali z důvodu pomsty. Chovala se agresivně a oni museli ze zákona předcházet současně dvěma věcem, aby nedošlo k poškození zařízení cely a zároveň, aby nedošlo k poškození zdraví ženy. Toto rozsudek vůbec nehodnotil,“ upozornil během soudních jednání Vaňkův obhájce Mojmír Ohnoutka.

Případ se vrací na začátek, do Uherského Hradiště

Další advokát připomněl, že policie nemá zpracované systémové řešení, ze kterého by jasně vyplýval způsob poutání osob v konkrétní situaci.

Po rozsudku krajského soudu v dubnu loňského roku už žádný z mužů u policie nepracuje. Dva byli propuštěni, jeden odešel na vlastní žádost.

Nejvyšší soud však nyní případ vrátil na samý začátek k uherskohradištskému soudu, jemuž značně zúžil prostor pro rozhodnutí.

„V rámci nového projednání a rozhodnutí věci zváží, zdali by jednání obviněných mohlo být kázeňským proviněním, a podle toho ve věci rozhodne, přičemž je vázán právním názorem, který vyslovil ve svém rozhodnutí Nejvyšší soud,“ uvádí usnesení.

Žena byla vulgární, policisté ji připoutali k mřížím

Autor:
zpět na článek