iDNES.cz

Referendum o vodárnách ve Zlíně při komunálních volbách nebude

  14:40
Referendum o tom, zda lidé chtějí, aby vodárny ve Zlíně opět provozovala města a obce, nakonec nebude na začátku října společně s komunálními volbami. A to i přesto, že organizátoři sehnali dostatek podpisů, aby se hlasování konalo. Vedení radnice totiž oslovilo ministerstvo vnitra, podle něhož otázky nejsou položené správně.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„O znění otázek se měli pořadatelé referenda předem poradit. Neudělali to, a tohle je důsledek,“ reagoval primátor Miroslav Adámek (STAN), který bude ve volbách svoji pozici obhajovat.

„Je mi to líto vůči těm tisícům lidí, kteří v dobré víře referendum k vodě podpořili. Bohužel, podepisovali se pod něco, o čem se nedá hlasovat,“ doplnil.

Spolek Aliance voda Zlínsku, které hlasování prosazuje, ale argumentuje tím, že názor ministerstva není závazný a zastupitelé mohli o referendu hlasovat na mimořádném zasedání, pokud by ho primátor svolal. To už se ale do voleb nedá stihnout.

Spolek tak návrh minulý pátek stáhl a bude ho chtít předložit novému zastupitelstvu, které vzejde z říjnových komunálních voleb.

„Primátor Adámek svou nečinností znemožnil konání referenda současně s termínem voleb do zastupitelstva města,“ řekl hlavní organizátor referenda Pavel Sekula, který vede s městem spory i kvůli Bytovému družstvu Podlesí na Jižních Svazích, jehož je předsedou.

Kdo kandiduje ve vašem okrsku?

Sekula půjde také do voleb a objeví se na kandidátce SPD Tomia Okamury.

Vodovody a kanalizace Zlín (VaK) od roku 2004 provozuje se značnými zisky Moravská vodárenská, která je součástí koncernu Veolia. Spolek Aliance Voda Zlínsku tento model už delší dobu kritizuje a požaduje jeho změnu.

V referendu navrhl tři otázky.

V první se měli lidé vyjádřit k tomu, zda chtějí, aby město Zlín jako největší akcionář uložilo na valné hromadě vodáren jejímu vedení, aby prosazovalo samostatné fungování.

Druhá spočívala v tom, zda má město vyměnit lidi ve vedení VaK.

Třetí, zda má město pokračovat ve stávajícím modelu.

Podle ministerstva jsou první dvě otázky v rozporu se zákonem o místním referendu a třetí je nevhodně formulovaná.

Ve svém vyjádření městu ale také uvádí: „Nic nebrání tomu, aby za účelem projednání návrhu na konání místního referenda bylo svoláno mimořádné zastupitelstvo obce, přípravný výbor však nemá na svolání mimořádného zastupitelstva obce nárok,“ napsala ředitelka odboru veřejné správy, dozoru a kontroly Marie Kostruhová.

„Závěrem pro úplnost podotýkáme, že výše uvedený právní názor není právně závazný,“ uzavřela sdělení městu.

Autor:
zpět na článek