iDNES.cz

Dvakrát vyhrál konkurz, ředitelem školy se nestal. Vidí za tím politiku

  15:18
Bývalý ředitel Základní umělecké školy ve Vsetíně Roman Konůpka vyzval krajského radního pro školství Petra Gazdíka k rezignaci. Viní ho, že do průběhu konkurzů na ředitele škol zasahuje politika. Gazdík to jednoznačně odmítá.

Budova Základní umělecké školy ve Vsetíně. | foto: ZUŠ Vsetín

Základní uměleckou školu ve Vsetíně vedl patnáct let a za tu dobu se v ní zvýšil počet žáků, poboček i oborů. Nedávno pak Roman Konůpka dvakrát úspěšně absolvoval konkurz, což je předpokladem k jeho potvrzení ve funkci ředitele. Přesto ho Rada Zlínského kraje, který školu zřizuje, odmítla jmenovat.

„Důvod neznám, mohu se jen domýšlet, že kraji nějakým způsobem vadím,“ uvedl Konůpka.

Vidí v tom politický tlak. To je ale velmi nepravděpodobné, protože Konůpka je jen řadovým členem ODS a proti hejtmanovi Jiřímu Čunkovi z KDU-ČSL nikdy nekandidoval.

Proti Čunkovi i radnímu pro školství Petru Gazdíkovi (STAN) ale ostře vystoupil v prohlášení, které rozeslal médiím. Prvnímu z nich vzkázal, že porušuje desatero, druhého vyzval k rezignaci.

„Gazdík mi řekl do očí, že pokud by politika, potažmo hejtman zasahoval do průběhu konkurzů, je připraven odstoupit. Dal mi slib, čestné skautské, a nesplnil ho,“ vysvětlil Konůpka.

Jenže z druhé strany zní jiný příběh. Ano, škola nejprve rostla. Ještě v roce 2010 otvírala nový obor, který připravoval účinkující do muzikálů, což byl v té době unikát. V posledních dvou třech letech už to ale podle zřizovatele nebyla pravda. „Odcházeli kantoři, úroveň školy klesala,“ tvrdil Gazdík.

Obě strany přitom nabízejí, že svá slova doloží čísly. Je tedy evidentní, že se budou lišit.

V konkurzu byli dva zájemci

Faktem je, že výkazy naplněnosti základních uměleckých škol, které zveřejňuje kraj na webu zkola.cz, dokazují stoprocentní obsazenost vsetínské umělecké školy v posledních sedmi po sobě jdoucích školních letech.

„To ale není nijak těžké zajistit. Ty děti se hlásí, rodiče jim chtějí vyplnit volný čas a pak jim nezbývá, než je do té školy přihlásit. I když její pověst jde dolů,“ vysvětlil hejtman Čunek.

Čunkovi kritici skončili ve vedení škol. Není v tom politika, tvrdí kraj

Také Gazdík Konůpkovo obvinění i výzvu k rezignaci odmítl. „Konkurz řešil výhradně odbornost, jak jsem slíbil,“ vysvětlil. „Po odborné stránce je pan Konůpka zcela způsobilý školu vést, ale ty pěkné vize, o kterých mluvil u konkurzu, v praxi nedělá,“ vysvětlil Gazdík.

Konůpka byl jedním z 53 ředitelů krajských škol, kterým v letošním roce končilo šestileté funkční období. Ačkoli Zlínský kraj nemusel rekonkurzy dělat, případně k nim mohl pozvat ředitele těch škol, které si nevedou dobře, rozhodl se pro plošné konání konkurzů.

Konůpka nejprve souhlas od konkurzní komise získal. Rada v čele s Jiřím Čunkem jej ale nejmenovala a vyhlásila nový konkurz. Paradoxně i v něm Konůpka uspěl. Rada, již tvoří zástupci lidovců, hnutí ANO, STAN a ODS, jej ale znovu nejmenovala.

„Ta škola zkrátka potřebuje posunout dál. Chceme ředitele, který má cit pro školu, výběr kantorů a práci s tím kolektivem,“ vysvětlil Čunek.

Gazdík potvrdil, že do konkurzu se přihlásili dva zájemci, bývalý ředitel z nich vyšel lépe, ale ani to nestačí.

„Rada se usnesla, že není dostatečný kandidát. I s odstupem času jsem přesvědčený o tom, že rozhodla správně,“ řekl Gazdík.

Ve Vsetíně vznikla i soukromá základní umělecká škola

Změna přichází v době, kdy ve Vsetíně vznikla nová soukromá základní umělecká škola. Zřizuje ji Kostka škola, výuku zahájila od září a odvedla část učitelů z krajské školy.

Konůpka proto Zlínský kraj viní z toho, že pomáhá soukromému subjektu na úkor vlastní školy.

„Je to přesně naopak. Vznik té školy si vyžádal trh, protože naše škola to dělá špatně,“ zhodnotil Čunek.

Navíc je přesvědčený, že zájem o umělecké vzdělání je dost velký na to, aby naplnil obě školy v jednom městě. To ostatně potvrzují zkušenosti z okolí. Vsetín byl posledním z bývalých okresních měst, jež mělo jen státní uměleckou školu.

Soukromá funguje i ve Valašském Meziříčí, stejně jako v Kroměříži. Dokonce po dvou soukromých mají v Uherském Hradišti a Zlíně. Nouzi o žáky nemá žádná z nich.

Nižší naplněnost vykazovala v minulém školním roce jen soukromá škola Folklorika v Uherském Hradišti, pro kterou to však byl první školní rok.

Kromě toho jsou ve Zlínském kraji i tři obecní základní umělecké školy. Dohromady bylo v minulém školním roce v kraji 29 uměleckých škol a v nich 19 200 žáků. Z toho 14 899 ve státních školách.

O řediteli vsetínské školy má rozhodnout třetí konkurz, který ještě nemá přesný termín.

zpět na článek