iDNES.cz

Lepší je velký talent bez píle než dříč bez talentu, říká virtuos Hudeček

  15:44
Dopoledne výuka, odpoledne korepetice, večer koncert. Volná zábava, jen když zbude čas. Akademie Václava Hudečka, kterou houslový virtuos vede v Luhačovicích už od roku 1997, vyvrcholí pátečním závěrečným galakoncertem.

Akademie Václava Hudečka v Luhačovicích | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

„Samozřejmě za čtrnáct dní neděláme zázraky, nicméně na některých je patrná změna i po prvním absolvovaném ročníku,“ říká Václav Hudeček, který se do Zlínského kraje pravidelně vrací i coby hráč.

Které z absolventů byste zmínil coby nejúspěšnější?
Za všechny bych jmenoval Josefa Špačka, Jiřího Vodičku a Jana Mráčka. Všichni tři jsou koncertními mistry České filharmonie a skvělými sólisty. Na prvních pozicích pracují v symfonických orchestrech Ivanka Kovalčíková ve filharmonii ve Zlíně, Hanka Hložková v Plzeňské filharmonii, Marie Mátlová v Národním divadle a tak bych mohl dlouho pokračovat.

Zájem o vaše kurzy je enormní. Přijmete všechny zájemce?
Právě kvůli velkému zájmu nemůžeme každoročně přijmout všechny zájemce. Navíc po určitém útlumu výrazných talentů v minulých několika letech se nám vynořili noví mimořádně nadaní studenti, a tak kurzy dosahují velmi vysoké úrovně.

Jak vypadá den na akademii?
Dopoledne mají studenti hodiny u mě a profesora Jiřího Fišera z Pražské konzervatoře, který se mnou poslední dva roky zajišťuje výuku. Patří mezi mé vzácné přátele a je jedním z nejlepších evropských houslových pedagogů. Odpoledne korepetují s naším vynikajícím pianistou Lukášem Klánským a většinu večerů zaplní koncerty, případně mají volnou zábavu.

Kolik studentů každoročně přijímáte? Co musí splňovat?
Maximálně můžeme přijmout osmnáct studentů. Věk není rozhodující. Musí být především schopni kvalitně zahrát skladby světového houslového repertoáru.

Setkáváte se se studenty i mimo akademii?
Z většiny našich absolventů se mezitím stali mí milí kolegové. Stýkáme se jak na koncertních pódiích, tak i u vínečka jako přátelé.

Účastní se kurzů houslisté ze zahraničí?
Vzhledem k tomu, že nejlepší účastníci obdrží velmi hodnotné ceny jako mistrovský nástroj a mistrovský smyčec, přijímáme především české, popřípadě slovenské studenty, které bereme stále jako „naše“. Zcela výjimečně zahraniční účastníky, a to většinou na doporučení mých přátel či kolegů. Našimi mecenáši jsou převážně české firmy, instituce a soukromé osoby. Navíc celá tato aktivita vznikla z popudu mojí ženy Evy na podporu českých talentovaných hudebníků. Kdybychom akademii plně otevřeli zahraničním studentům, ztratila by svůj původní smysl.

Stačí studentům k výraznému zlepšení pouhé dva týdny?
Samozřejmě za čtrnáct dní neděláme zázraky, nicméně na některých je patrná změna i po prvním absolvovaném ročníku. Na houslistech, kteří se vracejí už několik let, se zlepšení projeví výrazněji.

Přikládáte větší důležitost talentu, nebo píli?
Velký talent bez píle je lepší varianta než velký dříč bez talentu. Za ideální pokládám, když mají k talentu alespoň trochu té píle.

Do Luhačovic se vracíte pravidelně. Co jste si na nich oblíbil?
Luhačovice jsou kouzelné a klidné lázně. Ve městě žijí přívětiví lidé, skvělé lázeňské publikum, působí tam s námi duch Leoše Janáčka i dalších velikánů české kultury.

Jaký bude váš program po skončení akademie?
Koncerty, koncerty a zase koncerty až do příští akademie.

Autor:
zpět na článek