iDNES.cz

Ve Zlínském kraji přibývá oblastí s nakaženými klíšťaty

  14:46
Aktivita klíšťat je na nejvyšším stupni a pokračovat zřejmě bude i v dalších dnech. Oblastí s nakaženými klíšťaty ve Zlínském kraji přibývá. Loni zde jeden pacient podlehl encefalitidě.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Může za to studený březen a rychlý nástup teplého jara, které se bez přestávky drží už několik týdnů. Slunečné počasí posledních dní je ideální na procházky, výlety do přírody, cykloturistiku nebo vysedávání na vyhřátých mezích, současně ale vrcholí období klíšťat.

Jejich aktivita je v posledních dnech podle výpočtu odborníků na nejvyšším možném stupni 10. Riziko už nemůže být vyšší.

Mapa výskytu infikovaných klíšťat ve Zlínském kraji.

„Na 99 procent bude tento trend pokračovat i v dalších dnech v týdnu. Nečekají nás žádné extrémní výkyvy počasí, proto není důvod, aby se aktivita klíšťat zásadně měnila,“ potvrdil Tomáš Vráblík, agrometeorolog z Českého hydrometeorologického ústavu v Praze.

Ústav sleduje tohoto roztoče zhruba deset let. Za tu dobu si dokázal vytvořit model, který umí s ohledem na předpověď počasí odhadnout podíl klíšťat připravených k napadení na celkové populaci klíštěte.

Obě nemoci můžou vážně poškodit zdraví

Čím větší je počet takto aktivních roztočů, tím vyšší je i stupeň rizika. Sami o sobě nejsou nebezpeční. I když si doma najdete zakousnuté klíště po každém venčení psa, nemusí to ještě znamenat zvýšené nebezpečí.

Problém je s roztoči, kteří jsou infikovaní virem klíšťové encefalitidy nebo bakterií lymeské boreliózy. Obě se mohou vyvinout v závažné onemocnění.

Encefalitida může od lehkého průběhu skončit až těžkým onemocněním centrální nervové soustavy nebo smrtí.

„V těžších případech je první fáze podobná chřipce, takže nastupuje horečka, bolesti svalů a kloubů. Pak následuje čtyřdenní až desetidenní období, kdy nemocný nepociťuje žádné příznaky,“ upozornila ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice ve Zlíně Jana Hošková.

Poté nastupují bolesti hlavy často spojené se zvracením, mohou se objevit poruchy spánku, paměti, koncentrace, poruchy řeči či ochrnutí různých částí těla.

Borelióza je zase typická tím, že se špatně diagnostikuje. Ve vyšším stadiu může způsobit zánět mozkových blan, poškození kloubů i nervů.

Boreliózou se lidé nakazí častěji

Encefalitidou se loni ve Zlínském kraji nakazilo 23 lidí, jeden případ skončil smrtí (více v článku Ve Zlínském kraji zabíjela klíšťová encefalitida. Poprvé po deseti letech). Rok předtím postihlo toto onemocnění 30 osob a v roce 2015 bylo případů 19.

Právě z toho důvodu, že encefalitidy není takové množství, mají hygienici přehled, na jakých místech se jí lidé infikovali.

Opakovaně jde o oblast kolem Luhačovic, hřebene Lipských a Želechovických pasek, Valašskokloboucka, Huslenek, Liptálu nebo Košíků. Loni se přidalo okolí Bělova, Spytihněvi a Kateřinic a letos kvůli prvnímu případu nákazy přibyla oblast kolem Vlachovic.

Boreliózou onemocní ročně několikanásobně více lidí. Před dvěma lety jich ve Zlínském kraji bylo 384, loni 323. „Potvrzuje se, že každé páté klíště má boreliózu a rozptýlená jsou všude,“ varovala Hošková.

Proti borelióze ale neexistuje očkovací látka. Lékaři proto při vycházkách do přírody nabádají k prevenci pomocí repelentů a následné důkladné kontrole. Včasné odstranění přisátého klíštěte může rozvinutí nemoci výrazně zabránit.

„Takto to děláme. Děti vždycky po vycházce kontrolujeme a hned voláme rodičům, jestli můžeme klíště odstranit,“ potvrdila Helena Konečná, zástupkyně ředitelky v mateřské škole v Luhačovicích.

O vakcínu proti encefalitidě lékaři zaznamenávají zvýšený zájem. Očkovat se dá během celého roku a do ordinací si pro recept přicházejí nejen více ohrožení senioři, ale i lidé středního věku.

Autor:
zpět na článek