iDNES.cz

Žena brala dávky na péči o mrtvou matku, úřad to zjistil po pěti letech

  17:40
Pět let trvalo Úřadu práce, než dokázal odhalit podvod, kdy žena z Luhačovic pobírala dávky na péči o svou matku i poté, co zemřela. Pachatelka pak slíbila, že desítky tisíc korun vrátí. Hrozí jí až pětileté vězení.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Miča, MAFRA

Šestapadesátiletá žena z Luhačovic se o svou nemocnou matku starala od roku 2009, tehdy pobírala měsíčně příspěvek ve výši dva tisíce korun. Následující rok jí úřad příspěvek snížil na 800 korun.

„Její matka zemřela v prosinci roku 2011 a povinností dcery jako pečovatelky bylo tuto změnu do osmi dní nahlásit příslušnému úřadu. To však žena kvůli své špatné finanční situaci neučinila a příspěvek pobírala dál,“ upozornila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Příspěvek na péči a smrt

Pokud zemřelý pobíral nebo i jen požádal o příspěvek na péči, je třeba, aby pečující jeho úmrtí oznámil příslušné krajské pobočce Úřadu práce, a to do osmi dní. Obvykle stačí tuto událost oznámit emailem a po obdržení úmrtního listu dodat na úřad jeho kopii.

Pokud žadatel zemře ještě před tím, než byl příspěvek na péči přiznán, nárok na výplatu nepropadá, nýbrž přechází na osobu či instituci, která žadateli poskytovala sociální péči. Tento přechod nároku na dávku po úmrtí však platí pouze v případě, že bylo v rámci řízení před úmrtím žadatele provedeno sociální šetření.

Zdroj: Umírání.cz

V roce 2016 ženě dokonce Úřad práce příspěvek na péči navýšil na 880 korun, což jí úředníci písemně sdělili.

„Ani tehdy se v ženě nehnulo svědomí a nenahlásila neoprávněnost pobírání příspěvku. Až zkoumání příslušného úřadu v srpnu roku 2017 ukázalo, že seniorka již před více než pěti lety zemřela, a na její dceru podali trestní oznámení,“ poznamenala policejní mluvčí.

Žena se ke svému nekalému jednání přiznala a slíbila, že dlužnou částku více než 55 tisíc korun Úřadu práce řádně splatí. Přesto si ve zkráceném přípravném řízení vyslechla podezření z trestného činu podvodu, za což jí hrozí až pětileté vězení.

Úřad práce: Kontrolní systém máme nastavený velmi dobře

Jak je možné, že úředníci tento podvod neodhalili dřív než po pěti letech, není jasné.

„Vzhledem k tomu, že celou věc řeší policie, není Úřad práce ČR oprávněn se vyjadřovat,“ odmítla na dotazy MF DNES odpovědět mluvčí úřadu Kateřina Beránková.

„Úřad práce ČR má velmi dobře nastaven vnitřní kontrolní systém, stejně jako spolupráci s policií a obcemi,“ uvádí se ve zprávě úřadu shrnující odhalené podvody s dávkami za loňský rok.

Úspěšné kontroly Úřadu práce dokázaly na různých dávkách státu loni ušetřit přes 37 milionů korun.

„K neoprávněnému pobírání dochází především v oblasti nepojistných sociálních dávek. Jedná se hlavně o příspěvky a doplatky na bydlení, příspěvky na živobytí, v menší míře pak o příspěvky na péči, zvláštní pomůcku, mobilitu nebo dávky mimořádné okamžité pomoci,“ píše úřad ve zmíněné zprávě.

Autor:
zpět na článek