iDNES.cz

Bystřický festival přilákal Vladimíra Pucholta, filmovou hvězdu z 60. let

  12:20
Do své rodné země už takřka nejezdí. Většina Čechů si ale dobře vybaví jeho mladickou tvář ze slavných filmů šedesátých let minulého století. Vladimír Pucholt, hvězda kultovních snímků Starci na chmelu nebo Lásky jedné plavovlásky, žije dlouhá léta v kanadském Torontu.

Herec a lékař Vladimír Pucholt byl hostem filmového festivalu Bystřické filmové jaro. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

O víkendu se mimořádně ukázal na filmovém festivalu v Bystřici pod Hostýnem, kde patřil spolu s hercem a režisérem Janem Kačerem mezi hlavní hosty.

O tom, kde se Bystřice nachází, se přitom dozvěděl, až když nahlédl do mapy. „Znám Uherské Hradiště, kde se pořádá letní filmová škola. Ale nádherná krajina východní Moravy a hlavně nesmírná vřelost místních mě příjemně překvapila,“ těšilo někdejšího slavného herce, jenž přicestoval i s manželkou.

Pětasedmdesátiletý Pucholt emigroval z Československa v roce 1967, později vystudoval medicínu a stal se pediatrem. V Bystřici stihl několik besed, promítání, ale i rozdávání autogramů a družné rozhovory s návštěvníky festivalu.

Důležité pro něj bylo hlavně setkání s Janem Kačerem, jsou totiž od mládí blízcí přátelé. Lákala ho navíc možnost vidět na velkém plátně Kačerovy filmy.

„Mám je doma na videokazetách, ale to je špatná kvalita. Nebýt tohoto setkání, neměl bych zřejmě důvod sem jezdit. Rodiče, které jsem tu dřív navštěvoval, už nežijí,“ zmínil Pucholt.

Ten na festivalu symbolicky zhlédl film Evalda Schorma Návrat ztraceného syna, který v něm ve druhé polovině šedesátých let utvrdil rozhodnutí emigrovat.

Veřejných akcí se prakticky neúčastní, do Bystřice přijel

„Popisuje bezvýchodnou situaci všech charakterů, které jsou uzavřeny v něčem, co je dusí. Věděl jsem, že pokud tu zůstanu, skončím jako ty postavy,“ vysvětloval Pucholt, že svého rozhodnutí opustit Československo nelituje.

„Ten režim vypadal, že tu bude navždy. Komunismus v jakékoli zemi ukázal jen stinnou tvář.“

Vladimír Pucholt patřil mezi nejvýraznější herce nové vlny šedesátých let. „Moc si cením, že pan Pucholt přiletěl jen kvůli naší přehlídce. Žádných veřejných akcí už se v podstatě neúčastní. Přitom je to mimořádná osobnost,“ hodnotil dramaturg festivalu Bystřické filmové jaro Vítězslav Tichý.

Rodák z Prahy natočil více než desítku filmů, spolupracoval se slavnými režiséry Milošem Formanem nebo Jiřím Krejčíkem.

„V řadě filmů jakoby hrál sám sebe. Je velice citlivý a plachý. Ale jeho herecký talent je mimořádný,“ přiblížil Tichý.

Po emigraci účinkoval Pucholt ve filmech jen mimořádně, po revoluci hrál ve snímku Vojtěcha Jasného Návrat ztraceného ráje nebo dokumentu Josefa Abrháma mladšího Hoteliér.

zpět na článek