iDNES.cz

Případ gurua Járy se vrací na začátek, soudkyně vyloučila veřejnost

  11:06,  aktualizováno  14:45
Poté, co původní tresty zrušil odvolací soud, řeší krajský soud ve Zlíně znovu případ Jaroslava Dobeše alias gurua Járy. Obžaloba ho viní, že znásilňoval své studentky v esoterické škole. Dobeš pobývá na Filipínách, souzen je jako uprchlý. Stejně jako Barbora Plášková, která Dobešovi podle spisu pomáhala. Soudkyně z projednávání vyloučila veřejnost.

Jaroslav Dobeš alias Guru Jára při rozhovoru se svými žačkami v detenčním zařízení na Filipínách. | foto: Cesta Guru Járy

Dobeš je obžalovaný z toho, že znásilnil osm svých studentek, a Plášková mu pomáhala. Šlo o takzvané „odháčkování“, což znamená, že ženy pomocí krátké soulože zbavoval závislosti na předchozích partnerech. Podle Dobeše šlo o staré tantrické praktiky.

Pro úterní nové projednání případu soudkyně Iveta Šperlichová vyloučila veřejnost. Při zdůvodnění tohoto kroku citovala zákon, kde se mimo jiné píše o „důležitém zájmu svědků“.

„Jsou splněny podmínky tím, že jsou předvolány některé poškozené,“ uvedla soudkyně.

V pátek, kdy hlavní líčení pokračuje, už by podle ní veřejnost opět mohla být přítomna v soudní síni. „Zúžení veřejného práva v trestním řízení má být co nejužší,“ doplnila.

29. února 2016

Obhájci byli proti vyloučení veřejnosti

S tímto krokem souhlasila státní zástupkyně Yveta Eichlerová. „Jsou to oběti podle zákona o obětech. Osoby, jímž byla způsobena újma v sexuální oblasti,“ uvedla žalobkyně.

Naopak právní zástupci obžalované dvojice byli proti.

„Budeme trvat na tom, aby všechny poškozené byly předvolány a vyslechnuty. Nejsou to zranitelné osoby, v běžném životě normálně fungují. Nesouhlasím ani s vyloučením veřejnosti,“ řekl Dobešův obhájce Michal Krčma.

„Ani já s tím nesouhlasím. Jedná se o trestní proces, navíc o tak závažnou kauzu. Myslím si, že právě veřejnost je zde institut, který by v demokratickém státě, kde by mělo být respektováno právo na spravedlivý proces, měl dohlížet nad tím, jak trestní řízení probíhá,“ poznamenal Petr Drapák, obhájce Pláškové.

Odháčkování na mě mělo blahodárný vliv, uvedla svědkyně

Jako jediná hovořila v úterý u soudu veřejně jedna z žen, jež se postavila na stranu obžalovaných. Vypověděla, že „odháčkování“ se zúčastnila jednou v roce 2004.

„Dostala jsem doporučení, jestli se chci zúčastnit tantrické liturgie s mistrem (Dobešem - pozn. red.). Že půjde o průnik mezi mužským a ženským pohlavním orgánem, že dochází k léčení ženy a pracuje se s energií té ženy. Souhlasila jsem, s mistrem jsme se potkali v soukromé místnosti. Bylo mi vysvětleno, že tam bude svědek, že můžu kdykoliv říct, že se mi to nelíbí a budu moci tantrickou liturgii kdykoliv přerušit,“ vypověděla žena.

Soudu sdělila, že „odháčkování“ nebrala jako pohlavní styk, ale jako rituál.

„Ukládal mi léčebné pokyny, říkal, jak mám dýchat, jak se soustředit. Snažila jsem se naladit na své srdce. Cítila jsem, že je vše, jak má být. Kontakt trval patnáct minut, pak jsem si sedla do meditace a rozjímala. Cítila jsem se mnohem lépe, byla jsem uvolněná, nevím, jestli se dají všechny pocity popsat, mělo to ale blahodárný vliv,“ poznamenala žena.

Rituál prý znovu nepodstoupila, protože už to nepotřebovala.

„Účastnila jsem se dalších tantrických setkání, ale už bez odháčkovní,“ doplnila svědkyně a zmínila, že nyní má rok a půl partnera.

Soud musí vyslechnout další poškozené

Dobeše v roce 2014 potrestal krajský soud desetiletým vězením, Pláškové udělil trest o půl roku kratší. Oba se proti původnímu verdiktu prostřednictvím svých právních zástupců odvolali a Vrchní soud v Olomouci rozsudek zrušil (viz též Guru Jára zůstane zatím bez trestu, soud verdikt s vězením zrušil).

„Vrchní soud původní rozsudek zrušil kvůli nedostatečnému dokazování. Je potřeba vyslechnout další poškozené. Byly zde také některé neprocesní výslechy svědků, které bylo potřeba provést znovu v rámci procesu,“ sdělil iDNES.cz mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Stanislav Cik.

Dobeš i Plášková jsou stíháni jako uprchlí. Před třemi roky je zadrželi filipínští policisté, od té doby jsou umístěni v tamním detenčním zařízení. Se žádostí o náboženský azyl sice u filipínských úřadů neuspěli, oba se ovšem proti tomu odvolali. Rozhodnutí zatím nepadlo.

7. srpna 2015

Autoři: ,
zpět na článek