iDNES.cz

Podívejte se, jak se promění zlínské tržiště. Prodejní buňky zůstanou

  13:56
Zlínská radnice chce letos připravit hlavní městské tržiště Pod Kaštany na modernizaci a případně zahájit i stavební práce. Dvě prodejní buňky, které měly zmizet, na místě nakonec zůstanou, majitelé je opraví, aby nenarušovaly vzhled tržiště.

V BUDOUCNU. Pohled na tržiště směrem od náměstí Míru z ulice Soudní, na níž by mohly být další stánky otevřené o víkendech a o svátcích. | foto: vizualizace: studio Ellement pro Magistrát města Zlína

Koalice STAN a ANO na zlínské radnici se už delší dobu potýká se záměrem, který si dala do programového prohlášení. Příprava proměny tržiště Pod Kaštany vázne hlavně na domluvách s majiteli dvou prodejních buněk, které jsou součástí areálu. Radnice chtěla buňky směnit za jiné pozemky a odstranit je. S vlastníky se nakonec ale dohodla jen na polovičatém řešení.

„Buňky zůstanou tam, kde jsou. Pozitivní ale je, že je jejich majitelé chtějí upravit v rámci designu, který tam chystáme,“ uvedl náměstek primátora Patrik Kamas (ANO).

Radnice nabídla pozemky na druhé straně tržiště, na kterých by si majitelé postavili nové prodejní stánky podle plánů města. Vlastníci ale chtěli větší plochu, než jakou teď mají, což magistrát odmítl.

„Zasekli jsme se na tom, nebyli jsme schopni se dohodnout. Nicméně zájem o opravu z jejich strany je, i když jde jen o ústní dohodu,“ podotkl radní František Pilka (STAN).

Na přesunu stánků se majitelé a radnice nedohodli

Podle spolumajitele jednoho stánku Romana Nesrsty nabídlo město plochu 36 metrů čtverečních s tím, že by si na ní vlastníci na své náklady postavili nový stánek za více než milion korun.

„Chtěl jsem o patnáct metrů čtverečních víc, abych měl větší prodejní prostor, když už do toho budu investovat vlastní peníze. Ale s tím měli obrovský problém,“ řekl na adresu radních Nesrsta.

NYNÍ. U kavárny Mr. Coffee vznikne sociální zařízení pro nakupující.
V BUDOUCNU. U kavárny Mr. Coffee vznikne sociální zařízení pro nakupující.

U kavárny Mr. Coffee vznikne sociální zařízení pro nakupující.

Laicky řečeno město nechtělo dát více, než kolik by získalo. „Případné směny majetku jsou v podmínkách veřejné správy těžko realizovatelné. Nechtěli jsme, aby nás za to pak někdo napadal,“ upozornil Kamas.

Buňky tak zůstanou na původních místech a jejich rekonstrukci by si zřejmě měli zaplatit majitelé.

„Pokud se zušlechtí a bude to podle mých představ, tak s tím problém nemám. Zatím ale nevím, jak bude oprava drahá a jak má nová podoba vypadat,“ řekl Nesrsta.

Byl jsem připravený vyhovět, říká Nesrsta

Nabízí se paralela s neslavnou opravou podchodu na náměstí Práce za zhruba 50 milionů korun. V něm zůstaly původní nevzhledné obchody, které jejich majitelé nechtěli městu prodat. Vzhled vnitřní části podchodu je tak mírně řečeno rozporuplný (více v článku Zlínský podchod za 50 milionů je hotový, obchody zůstaly neopravené).

„Věřím, že to nedopadne jako s podchodem,“ doufá Pilka.

O proměnu tržiště usilovalo už minulé vedení radnice, kde působilo hnutí STAN. Nynější koalice ji hodlala udělat během tohoto volebního období, které končí letos na podzim. To už určitě nestihne, chce tak aspoň v tomto roce vše připravit, případně práce zahájit.

„Trvalo to mnohem déle, než jsme čekali. Chtěli jsme ale docílit toho, abychom měli celé území pod kontrolou, což nakonec nebylo možné,“ naráží Kamas na jednání s majiteli stánků.

Podle Nesrsty byla naopak komplikovaná dohoda se zástupci radnice. „Byl jsem připravený jim vyhovět, ale oni nejsou schopni cokoliv vyřešit,“ popsal Nesrsta.

Rekonstrukce tržiště vyjde na 40 milionů korun

Oprava tržiště má stát zhruba 40 milionů korun. Město má zatím studii, přesná podoba úpravy buněk i celého tržiště vyplyne až z podrobnějšího projektu.

Betonové stolky nahradí dřevěné pulty s plátěným zastřešením, nebo sezonní stánky na zimu. Ty mají být také dřevěné a budou stát vedle buněk, celá tato strana tržiště bude zastřešená. Zásadní pro trhovce bude, že budou mít u stánků elektřinu i vodu.

„Změní se také prostor kolem fontánky, vznikne nové zázemí pro obsluhu tržiště, opraví se průchod do sousedního parku,“ vyjmenoval Kamas.

Průchody do parku budou tři, ne pouze jeden jako dnes. Na konci tržiště, kde jsou kontejnery, vznikne zázemí pro trhovce se sociálním zařízením a kanceláří pro správce tržiště. Nádoby na odpad budou schované za oplocením.

„Na druhé straně se upraví zastávka MHD, zruší se stávající novinový stánek a postaví se nový. Přiléhající minináměstíčko se otevře více k hlavní cestě, bude větší a pěknější,“ líčí Pilka.

NYNÍ. U vstupu z ulice Gahurova, tedy od mrakodrapu, vznikne zázemí pro trhovce.
V BUDOUCNU. U vstupu z ulice Gahurova, tedy od mrakodrapu, vznikne zázemí pro...

U vstupu z ulice Gahurova, tedy od mrakodrapu, vznikne zázemí pro trhovce.

Sociální zařízení pro nakupující má vyrůst u kavárny, jež stojí v sousedství tržiště.

Město chce, aby se na trhu prodávaly hlavně čerstvé domácí potraviny, dnes je tam k mání i levné oblečení. Počet prodejních míst zůstane kolem stovky.

Radnice bude nejdříve řešit první etapu přestavby, jež se týká jen tržiště. Ve druhé fázi má přijít na řadu i prostor vedoucí směrem k náměstí Míru, kde by mohly být stánky o víkendech a o svátcích.

Autor:
zpět na článek