iDNES.cz

Zlínští filharmonici sklidili na turné po Jižní Koreji bouřlivé ovace

  14:46
Nejdříve bylo hrobové ticho, potom 1 600 posluchačů v koncertní síni jihokorejského Ulsanu spustilo bouřlivé ovace. Zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů se nedávno vrátila z turné po této asijské zemi. Filharmonici tam zahráli díla Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka.

Šest členů filharmonie návštěvníkům koncertů zpestřilo zážitek programem nejznámějších lidových písní Zlínského kraje. | foto: Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín

„Bylo vidět, jak lidé soustředěně poslouchají a že skladby znají. Smetana s Dvořákem patří mezi velmi oblíbené skladatele. Když jsme skončili, diváci neustále tleskali a volali bravo. Dostalo se nám nevídaného aplausu, srovnatelného třeba s nadšením, když vyhrají hokejisté,“ říká s úsměvem ředitel zlínského orchestru Josef Němý.

Dvaašedesátičlenný orchestr pod vedením dirigenta Leoše Svárovského a s jihokorejskou sólistkou zahrál v pěti velkých tamních městech, mezi nimiž nechyběl Soul či druhé největší město Pusan.

„V Soulu jsme zažili takové běžné přijetí. Bylo vidět, že lidé jsou tam zvyklí, že k nim evropské orchestry jezdí. To byl rozdíl oproti dalším městům, kde si velice vážili, že jsme za nimi přijeli. Většinou totiž filharmonie odehrají jeden dva koncerty v hlavním městě, a pak už v turné pokračují do Číny nebo Japonska,“ připomněl ředitel, jehož v Jižní Koreji nejvíce překvapila všudypřítomná čistota v ulicích.

Ve všech pěti městech filharmoniky čekaly velké, moderní sály s výbornou akustikou a zázemím, v nichž vždy ještě před koncertem měli možnost zkoušet. Největší síň byla v Ulsanu a pojmula 1 600 lidí, jinde zlínské hráče slyšela zhruba tisícovka zájemců.

V lednu hudebníci opět vyrazí do Indie

Orchestr absolvoval také náročné přesuny mezi jednotlivými místy, hudebníci si museli dávat pozor i na své nástroje.

„Přesunovali jsme se dvěma autobusy, většinou to bylo do tří hodin. Nejsložitější byla cesta na ostrov Čedžu, kam jsme jeli čtyři hodiny trajektem,“ uvedl Němý.

Kromě menších instrumentů s nimi letělo také šest violoncell a jedna tuba.

„Velkým nástrojům jsme opět museli stejně jako do Indie koupit samostatné letenky. Je to nejšetrnější způsob, jak je přepravit. Harfu a kontrabasy nám na místě zajistila korejská strana,“ poznamenal ředitel.

Hned v lednu čeká těleso další asijské turné, tentokrát se po dvou letech vrátí do Indie (zážitky z loňského turné čtěte zde). I tam zazní díla Smetany a Dvořáka. Indicky laděný večer představí hudebníci ještě před svým odletem také zlínským posluchačům a to při koncertu 8. ledna.

Jestli se orchestr znovu podívá i do Jižní Koreje, zatím není jasné. „V prosinci budu mít schůzku s manažerkou, s níž jsem dojednával toto turné, tak uvidím, jak se věci vyvinou,“ dodal Němý.

Autor:
zpět na článek