iDNES.cz

Na rezonanci si pacienti počkají, v Kroměříži bude nejdřív za rok

  11:54
Pacienti z regionu dál musejí strpět dlouhé čekací doby na vyšetření magnetickou rezonancí. Plánované spuštění přístroje za 30 milionů korun v kroměřížské nemocnici se posunulo, protože kraj zrušil výběrové řízení na stavitele budovy, kde má být zařízení umístěno.
Magnetická rezonance. (ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Její pomoc potřebuje stále více lékařů. Díky ní snadněji odhalí cévní mozkovou příhodu, roztroušenou sklerózu, nádory i různá onemocnění páteře.

Magnetická rezonance patří k nejsložitějším a nejdražším zobrazovacím metodám. Její výhodou navíc je, že nemá škodlivé záření.

„Pacientů, kteří tuto diagnostiku potřebují, stále přibývá a bude dál,“ upozornila ředitelka kroměřížské nemocnice Lenka Mergenthalová.

Právě tento region mohl mít nový přístroj k dispozici zhruba za půl roku. Znamenalo by to zásadní zkrácení čekací doby na vyšetření. Teď je ale jasné, že rezonance bude součástí nemocnice nejdříve na konci příštího roku.

Zlínský kraj totiž zrušil výběrové řízení na dodavatele přístavby k pavilonu A, do které se rezonance a další diagnostické přístroje mají umístit. A to ve chvíli, kdy už řízení začalo a přihlásili se do něj tři zájemci.

„I ta nejnižší cenová nabídka byla nad rámec, který jsme předpokládali. Proto vypíšeme výběrové řízení znovu a uděláme úpravy, které by mohly celý projekt zlevnit,“ vysvětlil hejtman Jiří Čunek.

Nemocnice chce modernější rezonanci

Zlínský kraj počítal v zakázce s necelými 58 miliony korun, nejnižší nabízená cena se ale vyšplhala na 62 milionů. „Přitom vysoutěžená hodnota stavební zakázky bývá běžně nižší a pohybuje se na šedesáti až sedmdesáti procentech zakázkové ceny,“ upozornil Čunek.

Odborníci z kraje proto usoudili, že bude lepší řízení zrušit, znovu se podívat na projekt budovy a upravit ho.

I ve svém písemném zdůvodnění totiž kraj říká, že došlo ke změně okolností, které nebylo možné předvídat. A to ve smyslu, že po změně vedení krajských nemocnic letos v květnu přehodnotilo představenstvo v Kroměříži svoje potřeby a chce pro své pacienty magnetickou rezonanci s vyšším výkonem.

„Tím máme na mysli lepší rozlišení, kvalitnější obrázky. Projekt jsme chystali před dvěma lety a od té doby šel vývoj v těchto přístrojích dál. Chceme mít nejmodernější rezonanci na území kraje,“ prozradila Mergenthalová.

Dlouhé čekací doby

S tím souhlasí i ředitel koncernu krajských nemocnic Radomír Maráček. Přístrojová komise prodloužila nemocnici termín spuštění zařízení do konce května roku 2019. Maráček ale věří, že pacienti se dočkají dříve.

„Očekávám, že novou přístavbu s ambulancemi a magnetickou rezonancí otevřeme koncem příštího roku,“ konstatoval šéf koncernu.

Zatím má Zlínský kraj k dispozici tři magnetické rezonance. Dvě jsou ve Zlíně, jedna v Uherském Hradišti. Loni na toto vyšetření přišlo na 10 tisíc lidí.

Počet přístrojů ale ani tak není příliš velký. V Moravskoslezském kraji, v němž žije dvakrát tolik lidí jako ve Zlínském kraji, mají rezonancí jedenáct. Vliv to má především na čekací doby.

Správně by se pacienti měli na toto vyšetření dostat nejpozději do pěti týdnů. To splňují ve Zlíně, kde lidé přicházejí na řadu běžně po třech až čtyřech týdnech, v Uherském Hradišti je čekací doba osm týdnů a obyvatelé Kroměřížska musí na rezonanci po několikatýdenním čekání dojíždět do Prostějova.

Autor:
zpět na článek