iDNES.cz

Za kroužky rodiče připlatí, v nabídce jsou známé aktivity i novinky

  18:38
Zájmové kroužky pro děti ve Zlínském kraji se rychle plní, přesto se dá ještě vybírat. Ceny šly oproti loňsku mírně nahoru. Zatímco ve Zlíně mají děti ještě pár dnů na rozmyšlenou, do jakého kroužku se vrhnou, v Kroměříži si musejí pospíšit.

(ilustrační snímek) | foto: TechmanieMetro.cz

Z 41 kroužků, které nabízí kroměřížské středisko volného času Šipka, už je zhruba polovina zaplněná.

Letos kroužky vyjdou rodiče o něco dráž, kvůli zvýšení minimální mzdy a dražším pronájmům. „Tam, kde nejsme ve vlastních prostorách, platíme nájem jako každý jiný subjekt a zvýšení jsme museli promítnout do ceny,“ potvrdila ředitelka zlínského Domu dětí a mládeže Astra Ivana Vladíková.

Stejně postupovala zařízení pro děti ve všech pěti největších městech kraje. Ceny vzrostly řádově v rozmezí od 50 do 100 korun, ale ne plošně. Část nabídky zůstala na loňských cenách.

Ve Zlíně se dá nejčastěji volit mezi 800 až 2 000 korunami za školní rok, mezi nejdražší kroužky patří keramika, badminton či florbal. Za 1 500 korun se dá pořídit jóga, šachový kroužek nebo robotika.

Naopak mezi nejlevnějšími se dá vybírat už od 450 korun za Klub cestovatelů, který se ale koná jen jednu sobotu v měsíci, na 600 korun vyjde Fantasy klub.

V ceně v rozmezí 800 až 1 000 korun se dá pořídit celá řada aktivit - od pohybových přes tvůrčí až po přírodovědné. Astra má celkem 160 kroužků, jež poskytuje na 23 místech ve Zlíně a dvou v Březolupech.

„Kapacita je díky tomu téměř neomezená, když se některý kroužek naplní, nabídneme další termín. Těch, které mají limit počtu dětí, je jen málo, jsou to většinou technické kroužky,“ vysvětlila Vladíková. Ročně do Astry chodí na 1 300 dětí.

Novinky potřebují čas

Rychleji se plní dobře známé aktivity, novinky obvykle potřebují trochu času. Letos třeba Astra nabídla cvičení pilates pro děti. „Zájem není takový, jak bychom si přáli, ale stejné to bylo v minulosti i s kurzy jógy a sebeobrany, které jsou dnes hodně žádané,“ doplnila ředitelka.

Také ve vsetínském středisku volného času Alcedo je přihlašování do kroužků v plném proudu, plno už má folklorní Valášek nebo třeba přípravka na sborový zpěv. „Ta se zaplnila extrémně rychle, žádané u nás bývají i kurzy plavání, kde zbývají poslední místa,“ řekl ředitel Alceda Pavel Bartoň.

Alcedo otevírá 91 kroužků a už je v nich přihlášeno přes 700 dětí. „V nabídce jsou kroužky také pro děti od tří let a předškoláky,“ připomněl Bartoň.

Cena ve Vsetíně rostla v průměru o stokorunu, ani tady se ale zvýšení netýkalo všech položek z nabídky. Ceny začínají na pětistovce a končí na 3 950 korunách za hudební výuku.

Zařízení mají problém sehnat instruktory

O dobré nápady nouze není, třeba v Uherském Hradišti nabízí Dům dětí a mládeže Šikula kroužek pro malé včelaře. Funguje už druhým rokem. „Máme vlastní včelstvo, už jsme stáčeli med a děti loni uspěly i na soutěži. Kroužek byl plný, předpokládám, že letos to bude stejné,“ uvedla zástupkyně ředitelky Domu dětí a mládeže Šikula v Hradišti Martina Dörrová.

Nabitá tady bývá třeba sportovní gymnastika, pokud už nejsou místa ve městě, mají děti šanci chodit cvičit ještě v Bílovicích či Jarošově. „Vždy se ale snažíme otevřít další termín, pokud je o kroužek velký zájem, abychom vyšli dětem vstříc,“ dodala.

Stejnou cestou jdou i zařízení v dalších městech, jenomže aby mohla otevřít další kroužek, potřebují instruktory. A to je problém. Musejí totiž mít alespoň kurz pedagogického minima.

Práce je to vhodná i pro studenty pedagogických škol, jenže najít je, není snadné. „Letošní rok máme zajištěný z 99 procent, ale hledáme pořád,“ potvrdila Vladíková.

zpět na článek