iDNES.cz

Ve zlínské zoo se poprvé vylíhl ohrožený papoušek ara hyacintový

  17:18
Tři čtyři měsíce bude v péči rodičů, plné dospělosti dosáhne až za sedm let. To už ale z mláděte ary hyacintového bude nádherný kobaltově modrý papoušek. Ve zlínské zoo se ho podařilo rozmnožit poprvé v historii.

Mládě ary hyacintového přišlo ve zlínské zoo na svět v polovině června | foto: Zoo Zlín

Mládě přišlo na svět v polovině června a díky péči obou rodičů zdárně prospívá. Chovatelé zkusili nový pár sestavit zhruba před rokem a půl, což se jim povedlo na výbornou.

Samička pojmenovaná Kopretina svému druhovi Tondovi pomáhala zvyknout si na nové prostředí. Pár nakonec využil připravenou dutinu kmene, ve které zahnízdil.

„Ačkoliv samotný chov těchto arů není technicky náročný, sestavení vhodného páru a případný odchov mláděte může být skutečně během na dlouhou trať. Když jsme po osmadvaceti dnech inkubace škvírou v dutině poprvé zahlédli vylíhnuté mládě, naše radost neznala mezí,“ svěřil se ředitel zoo Roman Horský.

Přestože se arové hyacintoví v Evropě chovají v desítkách zoologických zahrad, v uplynulém roce se mláďata vylíhla pouze ve třech z nich.

„Jedná se o mimořádný chovatelský úspěch. V Česku se podařilo tyto papoušky rozmnožit teprve podruhé,“ doplnila mluvčí zoo Romana Bujáčková.

Domovem těchto ptáků je několik oblastí v Jižní Americe. Ve volné přírodě tam žije asi tři tisíce jedinců. Jejich počty však neustále klesají. Ara hyacintový proto patří mezi silně ohrožené druhy.

Mladě prozatím zůstává v hnízdní dutině. Kdy ho poprvé uvidí návštěvníci zoologické zahrady, zatím není jasné.

Autoři:
zpět na článek