iDNES.cz

Na společné kandidátce se Starosty chtějí zlínští lidovci obě čelní místa

  17:50
Na společné kandidátce se Starosty a nezávislými pro sněmovní volby chtějí lidovci ve Zlínském kraji pozici jedničky i dvojky. Šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek takový požadavek kritizuje.

Poslanec Ondřej Benešík na volebním sjezdu KDU-ČSL ve Zlíně. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Minulý týden podepsali předsedové lidovců a STAN koaliční smlouvu o spolupráci pro říjnové volby do Poslanecké sněmovny, v úterý se pak poprvé sešli jejich zástupci v regionu. A řešili klíčovou věc: jak bude vypadat kandidátka ve Zlínském kraji.

Jasná je jedna věc - jejím lídrem bude poslanec a lidovecký místopředseda Ondřej Benešík. Ve straně má silné postavení a KDU-ČSL je navíc v regionu tradičně silná, takže si o místo jedničky řekla.

Jenže zbytek seznamu je s otazníkem. Podle koaliční smlouvy by se totiž obě partaje měly střídat, krajští lidovci ovšem žádají i druhé místo, a to pro dalšího svého poslance Ludvíka Hovorku.

„Párování je sice zaneseno v koaliční smlouvě, ale síla obou stran a jejich osobnosti v jednotlivých krajích se liší. Nicméně neočekávám, že by kvůli tomu měly vzniknout třecí plochy,“ řekl regionální místopředseda lidovců Josef Bazala.

Politolog: Snaha lidovců je logická

Strana tohle téma řešila i na úterním celostátním výboru a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek byl proti tomu, aby lidovci ve Zlínském kraji podmínili podporu koaliční smlouvy právě ziskem dvou míst v čele kandidátky.

„Usnesení krajské konference odporuje stanovám strany,“ reagoval Bělobrádek pro MF DNES s tím, že nižší stranický orgán nemůže klást podmínky, za kterých bude respektovat rozhodnutí vedení.

„To ať pan Bělobrádek nechá na nás. Myslím, že se nebude zlobit, když lidovci budou mít ve Zlínském kraji dvě první místa,“ reagoval Bazala. A obdobně to vidí i hejtman Jiří Čunek: „Je logické, že takto zvýšíme možnost úspěchu ve volbách.“

„Musíme si to v rámci strany vyjasnit, zatím jsme se na tom neshodli,“ dodala krajská předsedkyně Šárka Jelínková.

Podle politologa Pavla Šaradína z olomoucké Univerzity Palackého je snaha lidovců zesílit pozici v čele kandidátky logická. „Jejich požadavek odráží realitu, není nijak nadnesený. Ve Zlínském kraji mají dlouhodobě důležité postavení, naopak Starostové jsou silní v Čechách,“ podotkl Šaradín.

Koalice očekává přes 20 procent hlasů

Krajské špičky KDU-ČSL a Starostů se poprvé oficiálně potkaly v úterý. Na potenciálně třaskavé téma, jak má vypadat čelo kandidátky, však řeč nepřišla. „Je to návrh lidovců, kteří se po vítězství v loňských krajských volbách cítí silní. Budeme se o tom v našem hnutí bavit. Klíčové je, aby společná kandidátka byla týmová práce,“ prohlásil krajský šéf STAN Zdeněk Hověžák.

Starostové mohou při vyjednávání doplatit na to, že jejich nejznámější regionální politici tady do voleb nejdou. Šéf strany Petr Gazdík zřejmě zamíří do Prahy a zlínský primátor Miroslav Adámek nabídku jít do Sněmovny odmítl.

Hlavní tváří hnutí tak má být valašskokloboucká starostka Eliška Olšáková. „Byla jsem oslovená a nabídku jsem přijala. Chceme ve Zlínském kraji vyhrát,“ naznačila Olšáková, podle níž zde může být reálný zisk přes dvacet procent.

A podobnou ambici má i Gazdík. „Parlamentní volby nejsou krajské, nicméně společně můžeme v regionu dosáhnout třeba na 25 procent hlasů,“ odhadl. „Úspěch v krajských volbách nám ukázal nové možnosti. Naším cílem nemůže být nic jiného než vítězství,“ souhlasí Benešík.

Podle zástupců obou partají je přitom důležité, aby si teď neposílali vzkazy přes média a případné rozpory řešili mezi sebou. „Nejhorší by bylo, kdybychom se začali hádat. Musíme vystupovat jednotně, jinak nebudeme věrohodní,“ varoval Hověžák.

Koalici ve Zlínském kraji podpoří také tři další subjekty – ZVUK, Zlínské hnutí nezávislých a Nový impuls. I oni budou mít na kandidátce svoje zástupce.

Autor:
zpět na článek