iDNES.cz

Zisk obří zakázky v Rusku odboráři Žďasu považují za výbornou zprávu

  18:58
Jeden z největších průmyslových podniků na Vysočině získal obří zakázku v hodnotě 4,3 miliardy korun. Žďárská firma v čínských rukou postaví během pěti let energetické centrum v ruském Magnitogorsku.

Žďárské strojírny Žďas. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Žďárské strojírny Žďas postaví energetický zdroj s výkonem 100 megawattů pro jeden z největších ruských hutních závodů Magnitogorskij metalurgičeskij kombinat (MMK) v Čeljabinské oblasti. „Jedná se o největší český projekt za posledních patnáct let do Ruské federace,“ uvedl generální ředitel Žďasu Pavel Cesnek s tím, že chce oživit energetické strojírenství v Česku.

Jak Rostislav Dvořák komentuje výhru tendru v Rusku.

O nebývalém hospodářském růstu Žďasu.

Šéf žďárské firmy považuje celý projekt za strategický v novodobé historii podniku. Celá akce, v níž Žďas figuruje jako generální dodavatel, potrvá čtyři a půl roku a bude rozdělena na dvě etapy. Energetické centrum má být hotovo  do konce roku 2022 a výroba stlačeného vzduchu do roku 2023.

Tendr byl ukončen v březnu. Zástupci firem podepíšou smlouvu na přelomu září a října. Podle tiskové zprávy bude energetický zdroj zpracovávat vysokopecní plyn z nově stavěné vysoké pece.

Novinka potěšila i zástupce odborů. „Co vím, zakázek v Rusku je rozpracovaných víc. Takovýto kontrakt by měl firmu stabilizovat a rozvíjet,“ míní odborový předák Rostislav Dvořák. Podle něj by měl Žďas coby generální dodavatel z takové zakázky významně profitovat.

Kontraktem s ruským obrem firma navázala na tradici

Oznámení o vyhraném tendru v Rusku proto Dvořák považuje za výbornou zprávu. „Obzvláště v době, kdy se dá očekávat hospodářský útlum, firmy nebudou mít na růžích ustláno,“ poznamenal předseda odborové organizace. Stoprocentním vlastníkem tradiční žďárské firmy, jež zahájila výrobu už v roce 1951 a nyní zaměstnává kolem dvou tisíc lidí, je CITIC Europe Holdings.

Logo společnosti CEFC

Tento čínský konglomerát loni převzal žďárské strojírny od jiné čínské skupiny CEFC. Do roku 2016 patřil Žďas do skupiny slovenských Železáren Podbrezová ovládaných miliardářem Vladimírem Sotákem.

Kontraktem s ruským obrem firma navazuje na dlouholetou tradici českých výrobců energetických celků a dodavatelů na klíč. „Společnost MMK je pro nás prioritním zákazníkem, se kterým bychom výhledově rádi spolupracovali nejen na trhu Ruské federace, ale i v dalších zemích, kde tato firma působí,“ uvedl Roman Náhončík, výkonný viceprezident CITIC Europe Holdings.

Už v březnu se Žďas pochlubil kontraktem na dodávku výkovků pro tři ruské jaderné elektrárny. Letos pro ně vyrobí na 400 výkovků o celkové hmotnosti přes 200 tun.

Podle Náhončíka čínští majitelé investovali do Žďasu během dvou let už 450 milionů korun. „Tyto investice, ve kterých budeme podle strategie mateřské společnosti CITIC dále pokračovat, nám umožňují ucházet se o takto jedinečné zakázky,“ dodává Náhončík.

Podle managementu Žďas uspěl v konkurenci jedenácti dalších uchazečů díky nejlepšímu technickému řešení a účinnosti zařízení. Roli v obrovském kontraktu údajně hrála i garance mateřské skupiny CITIC Group.

Ziskové hospodaření, tržby se meziročně zvýšily

V roce 2017 dosáhl Žďas obratu 2,3 miliardy korun. Jak si vedl loni?

Už tehdy generální ředitel avizoval, že se daří získávat nebývalé množství zakázek. „V roce 2019 očekáváme téměř padesátiprocentní nárůst výsledku hospodaření oproti roku 2018,“ uvedl.„Podruhé za sebou se nám podařilo dosáhnout ziskového hospodaření a daří se čistý zisk zvyšovat. Tržby se meziročně zvýšily o 12,5 procenta na celkových 2,595 miliardy korun,“ uvedl Pavel Cesnek na přelomu roku v anketě MF DNES. Výroční zpráva za rok 2018 však dosud není oficiálně k dispozici.

Spíše než o úspěších Žďasu se však v posledních měsících přetřásají problémy jeho dceřiné firmy TS Plzeň. K nim se vlastník ani management do médií nevyjadřuje.

Žďas otevřel brány. Pod čínským vlastníkem se víc prosazuje v Asii

Odbory TS Plzeň již koncem května vyhlásily stávkovou pohotovost a od té doby se situace v tradiční firmě vyhrocuje. Lidové noviny přinesly minulý týden s odkazem na plzeňské odbory informaci, že tamní továrna definitivně skončí. Z původních 220 zaměstnanců jich už asi 60 odešlo.

„Já mám takovou informaci, že dochází ke spojení TS Plzeň se Žďasem,“ reagoval na dotaz o situaci ve firmách žďárský odborář Rostislav Dvořák.

Autor:
zpět na článek