iDNES.cz

V boji s trávou teď na Žďársku pomáhá poloparazit kokrhel luštinec

  11:58
Na louky zarůstající bujnou trávou na úkor pestrobarevných kvetoucích rostlin, jež by lákaly motýly a další hmyzí opylovače, byl proti travinám nasazen silný protivník. Pracovníci Technologické agentury České republiky (TAČR) spolu s ochranáři vyseli na několika vybraných místech v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy kokrhel luštinec.

Žlutě kvetoucí kokrhel luštinec byl nasazen jako silný protivník na louky zarůstající bujnou trávou na úkor pestrobarevných kvetoucích rostlin, které by lákaly motýly. | foto: Archiv Správy CHKO Žďárské vrchy

Žlutá květina je poloparazitem, jehož asi mnoho lidí podle názvu nezná. Ale osvědčil se. A jak to funguje?

„Kokrhel luštinec je rostlina, která vysává vodu a živiny z kořenového systému hostitelské rostliny. Tím omezuje její růst. Přednostně napadá bujně rostoucí trávy, například třtinu křovištní. Ta je schopna rychle zarůstat opuštěné louky nebo louky s méně intenzivním hospodařením. Díky parazitaci pak trávy ustupují a uvolňují prostor žádoucím kvetoucím dvouděložným rostlinám, jako jsou třeba chrpy, rozrazily či kopretiny,“ vysvětlila Kateřina Machová ze Správy CHKO Žďárské vrchy.

Kokrhel se navíc nemůže na louce přemnožit – je totiž sám limitován množstvím dostupných hostitelů, navíc lze jeho populaci redukovat sečením.

Poloparazit byl vyset na celkem třech lokalitách – na stráni nad rybníkem Doubravník u Radostína na Žďársku, na svahu u Jimramova, u Nového Města na Moravě a také v lokalitě Jančouř na Pardubicku. Všude na podzim 2017.

Projekt Motýlí dálnice

  • Cílem je nalézt řešení vegetačních úprav svahů u dálnic a silnic v blízkosti zvláště chráněných území, kde tyto komunikace při nevhodném způsobu ozelenění představují výrazné ohrožení původní fauny a flóry, a to kvůli šíření invazních druhů rostlin.
  • Podporou výskytu původních druhů je možné na těchto pravidelně sečených svazích naopak vytvořit prostředí pro řadu ohrožených druhů motýlů.
  • Vysazování původních poloparazitických rostlin rodu kokrhel na zatravněných svazích a výsev nízkoproduktivních travino-bylinných směsí s vysokým podílem druhů rostlin, jež jsou živné pro motýly, nejen podpoří biologickou rozmanitost, ale i dlouhodobě sníží náklady na údržbu svahů.

Na jaře následujícího roku pak byla oblast ještě oplocena, aby se zamezilo spásání srnčí zvěří. A výsledky byly záhy znát.

„Sezona 2018 stačila takto vysetému kokrheli na úspěšné potlačení třtiny. V loňském roce po kolena vysoký, téměř jednodruhový porost je letos výrazně nižší. Třtina ustoupila. Otevřel se tak nový prostor pro budoucí obohacení druhového spektra lokality,“ přiblížila Kateřina Machová s tím, že až se naplno projeví výsledek, přejdou louky do běžného obhospodařování kosením a pastvou.

Do experimentů s kokrhelem luštincem se v Česku v roce 2016 pustil tým TAČR. Zahájili projekt Motýlí dálnice s cílem využít tuto rostlinu k oživení travnatých pásů podél silnic a dálnic. Právě tento projekt byl inspirací k využití kokrhele na území CHKO Žďárské vrchy.

zpět na článek