iDNES.cz

Zimní stadion bude v létě sloužit florbalistům, tenistům a volejbalistům

  8:48
Právě v těchto dnech začíná jedna z největších jednorázových investic v Chotěboři na Havlíčkobrodsku za poslední roky. Za 40 milionů dělníci rozšíří a zmodernizují zázemí zimního stadionu. Ten má do budoucna sloužit jako celoročně využitelná víceúčelová hala.

ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Přestavba bude trvat rok a půl a bude se dělat za provozu. „Od roku 2002, kdy byl zimní stadion zastřešen, tu hovoříme o nutnosti vybudovat pod tribunou zázemí. Šatny, toalety i klubovny tam však stále chybí. Přišel čas to napravit,“ konstatoval chotěbořský starosta Tomáš Škaryd.

Proč právě teď? Město totiž ze zimního stadionu buduje víceúčelové zařízení, které sportovcům umožní celoroční provoz.

Radnice před nedávnem nechala zakoupit speciální umělý povrch, který po konci hokejové sezony umožní hrát v hale například basketbal, florbal, volejbal, ale třeba i badminton nebo tenis.

Jenže zázemí pro více sportovců, stejně jako moderní regenerační prostory na stadionu dosud chybí. K dispozici jsou pouze starší šatny pro hokejisty na druhé straně haly.

Stavba má trvat rok a půl. Podle vedení města ale nikterak nenaruší provoz stadionu a neomezí ani samotné sportovce. „Stávající šatny zůstanou v provozu a plochy se práce nedotknou. Budou probíhat spíše zvenku a pod tribunou,“ avizuje Škaryd.

Že nedojde k narušení provozu zimního stadionu během výstavby, bylo i jednou z podmínek výběrového řízení na zhotovitele díla.

Stavební firmu už radnice vybrala, bude to společnost z Chrudimi. Nabídla cenu kolem 40 milionů korun. Podle Škaryda tím vedení města příjemně překvapila. „Počítali jsme s vyšší cifrou, se čtyřiceti miliony jsme velice spokojeni,“ podotkl.

Peníze si město půjčí

Na rozšíření zimního stadionu si město vezme úvěr. Vyčerpá tím první část z úvěrového rámce, který letos schválili zastupitelé. Ti rozhodli, že si město ve čtyřletém volebním období může od bank půjčit maximálně 150 milionů korun na plánované větší investice, na něž samo peníze nemá. Úvěr pokryje celou rekonstrukci zimního stadionu, ze svého nepřidá město nic.

„Úvěrový rámec ve výši 150 milionů korun je určen k čerpání do roku 2022. Vypsali jsme na něj výběrové řízení, a ačkoliv se nám přihlásil jen jeden finanční ústav, podal férovou nabídku. Budeme platit úrok jen o 0,08 procenta nad úrovní České národní banky,“ objasnil chotěbořský starosta.

„Nepůjčujeme si celou tuto částku. Je to jakýsi strop, kam až můžeme zajít. Nepředpokládám, že bychom ho celý vyčerpali,“ upozornil místostarosta David Šafránek.

Do budoucna Chotěboř uvažuje, že peníze z úvěrového rámce použije i na další investice. Například na zasíťování nových parcel pro rodinnou výstavbu, k přestěhování městského muzea, vybudování cyklostezky do místní části Bílek nebo vybudování většího jeviště a zázemí pro divadelníky v kině.

Na samotném zimním stadionu by se mělo pracovat do konce roku 2020. Pak město nabídne nové zázemí nejen sportovcům, ale místo v nových klubovnách zbude třeba i na některé místní spolky.

Zároveň se schválením čtyřicetimilionové investice zastupitelé odsouhlasili i jednu „drobnost“ týkající se zimního stadionu. Pořídí novou rolbu pro úpravu ledu. „Ta stávající je na hraně životnosti a je s ní čím dál víc problémů,“ vysvětlil Škaryd.

Rolba nebude úplně nová, město sežene už použitý stroj za poloviční cenu. Za to půjde o rolbu s ekologičtějším provozem na elektrický pohon. Radnice za ni vydá přibližně dva miliony korun.

zpět na článek