iDNES.cz

Placené odběry plazmy v Jihlavě snad neodradí dárce krve, doufají lékaři

  12:06
V Jihlavě se už za pár dnů otevře první soukromé pracoviště pro komerční odběr plazmy na Vysočině. Zaměstnanci transfuzních stanic v kraji nyní čekají, zda zahájení provozu nebude znamenat odliv dárců.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Je to novinka v obchodním centru City Park. První komerční pracoviště sloužící k odběru krevní plazmy začne fungovat v příštím týdnu.

Společnost Plasma Place otevře svou novou pobočku v jedné z prosklených věží největšího obchodního centra v krajském městě. Bude to zároveň první takové zařízení na Vysočině.

Firma se zabývá odběrem plazmy pro komerční účely. Tu následně dodává zpracovatelským firmám pro výrobu léčiv, například na hemofilii.

Jak nové privátní odběrové místo změní počet dárců v transfuzních stanicích na Vysočině, teď čekají zástupci jednotlivých nemocnic v kraji. Soukromá společnost totiž nabízí dárcům nejrůznější bonusy a věrnostní programy. Lidé si mohou přijít ročně až na 15 600 korun.

Platba za jeden odběr u Plasma Place je 600 korun. „Je to náhrada za čas u nás strávený a za cestu k nám. Lidé se mohou této částky vzdát a věnovat ji například spolupracujícím charitativním organizacím,“ upozornila vrchní sestra nového jihlavského odběrového místa Kateřina Havlová.

Běžní dárci krve mají na transfuzních stanicích nemocnic nárok na den volna, občerstvení a jednou ročně mohou uplatnit odečet při zúčtování daně z příjmu. S privátními subjekty tak nemocnice v tomto ohledu nemohou soupeřit.

Doufají v zachování přízně

„Zda a jakým způsobem se aktivity této soukromé firmy promítnou do činnosti našeho transfuzního oddělení, záleží na vývoji situace, s níž zatím nemáme zkušenosti. Nicméně doufáme, že naši současní dárci nám zachovají přízeň,“ věří primářka hematologicko-transfuzního oddělení jihlavské nemocnice Mirka Leinertová.

Ztráty dárců se zatím neobávají v pelhřimovské a brodské nemocnici. „Celá řada našich dárců chodí na odběry proto, aby pomohla, ne proto, aby za to měla peníze. Chápu, že řadu lidí tato nabídka zláká, avšak my máme dlouhodobou a početnou základnu. Pro mnoho z nich je dárcovství otázkou cti,“ říká mluvčí brodské nemocnice Petra Černo.

Podobně hovoří i ředitel pelhřimovské nemocnice Jan Mlčák. „Věříme, že naši dárci z Pelhřimovska a okolí budou i nadále chodit darovat krev a plazmu k nám,“ dodal.

Na nedostatek dárců si nemocnice na Vysočině v uplynulých letech zatím nemusely stěžovat. V databázích jednotlivých pracovišť jsou tisíce aktivních dárců. Ti alespoň jednou za poslední dva roky přišli krev darovat. Například Nemocnice Jihlava má asi čtyři tisíce dárců.

Na odběry šest dnů v týdnu

Brněnská Fakultní nemocnice Bohunice má s privátními subjekty, které se zabývají komerčním odběrem plazmy, již několik let zkušeností. I tam se zpočátku obávali odlivu dárců. Nakonec se ale podle tiskové referentky nemocnice Beatrix Křížové tyto obavy nepotvrdily. „Ale vývoj na Vysočině nelze v tuto chvíli předjímat,“ dodala.

Nové plasmaferetické centrum v Jihlavě bude otevřeno šest dní v týdnu. Ze začátku bude k dispozici deset odběrových lůžek. Později by jich mělo být až dvacet, jak je běžné v jiných pobočkách této společnosti. Po celou dobu odběru je přítomen lékař a další zdravotnický personál. Dárce, který půjde darovat plazmu poprvé, se v centru zdrží asi hodinu.

„Vyplní podrobný dotazník o zdravotním stavu a prohlédne jej lékař. Samotný odběr pak trvá asi 45 minut,“ uvedla Havlová s tím, že biologický materiál se pak v laboratořích dále testuje, až pak se dále zpracovává.

Dárcem plazmy může být každý zdravý člověk od 18 do 65 let věku, která váží nad padesát kilogramů. Odběr plazmy se může uskutečnit jednou za čtrnáct dní.

zpět na článek