iDNES.cz

Umění ze zmuchlaného papíru. Výročí slavného výtvarníka připomene výstava

  16:20
Třebíčský výtvarník, básník a prozaik surrealista Ladislav Novák patří podle galeristů mezi dvacítku nejoriginálnějších českých poválečných výtvarníků. Zemřel před dvaceti roky. Město, kde vytvořil většinu svých děl, si ho připomene velkou výstavou.

Všestranný umělec Ladislav Novák působil od šedesátých let jako malíř, od sedmdesátých let nesměl publikovat. Původní profesí měl být jirchářem v rodinné firmě v Třebíči. | foto: Michal Resl

Charakteristickým rysem jeho tvorby byla tvořivá destrukce. Jednou z originálních technik Ladislava Nováka je například froasáž: zmuchlal akvarelový papír, pak jej narovnal a některé jeho ohyby zvýraznil. Ve své fantazii v nich rozpoznal a dotvořil výtvarný motiv. 

Vynálezcem froasáže byl právě Ladislav Novák, jeden z nejvýznamnějších třebíčských umělců minulého století (1925 - 1999). K 20. výročí jeho úmrtí nachystalo třebíčské Muzeum Vysočiny v konírně třebíčského zámku velkou retrospektivní výstavu.

„Výstava bude průřezem Novákovou tvorbou počínaje padesátými lety, připomene takřka všechny jeho výtvarné techniky: veronáže, koláže, alchymáže, froasáže, lité tuše,“ řekl jeden z kurátorů výstavy Lubomír Kressa, který se Novákovým dílem dlouhodobě zabývá.

Výstava začíná 28. června, potrvá do 6. října. Vystavená díla na výstavu zapůjčili soukromí sběratelé, Museum Kampa a Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě a v Novém Městě na Moravě. Část vystavených prací pochází také z vlastních sbírek třebíčského Muzea Vysočiny.

Cena jeho děl neustále roste, prodaly se i za stovky tisíc korun

„Vystaveno bude asi 200 Novákových děl, což už je množství, do kterého se dá z tvorby vybrat hodně podstatného,“ přiblížil Kressa.

I když nedávno vyšly ve třech svazcích sebrané spisy Ladislava Nováka, tak je připravovaná retrospektiva první velkou průřezovou výstavou jeho díla po 17 letech.

Novák svými díly probouzel divákovu fantazii.

Stálá expozice Ladislava Nováka v třebíčských Židech je od loňského jara uzavřená.

„V povědomí Třebíčanů, kteří se o výtvarné umění aspoň trochu zajímají, stále Ladislav Novák zůstává velmi výraznou postavou,“ řekl další kurátor výstavy Michal Zábrš.

Novákova díla se draží na aukcích za cenu v rozmezí od dvaceti do padesáti tisíc korun, nejdražší obraz se prodal v přepočtu za 300 tisíc korun. „Ceny jeho děl stále stoupají. Novák patří bezesporu mezi dvacet nejoriginálnějších a nejrespektovanějších poválečných českých výtvarníků,“ řekl Kressa. 

Ladislav Novák se narodil v Turnově. V Třebíči prožil většinu života a vytvořil zde většinu svého díla. Kromě výtvarného umění tvořil také poezii i prózu, byl významným představitelem českého surrealismu, působil také jako pedagog na třebíčském gymnáziu.

„Novák svým významem daleko přesáhl hranice někdejšího Československa - už za totality měl na Západě své galeristy,“ řekl Kressa.

zpět na článek