iDNES.cz

Kronospan začal stavět drtící linku bez povolení, domnívá se Jihlava

  8:50
Vedení Jihlavy se pustilo do dalšího střetu s firmou Kronospan. Důvodem je zahájení nové výstavby v areálu dřevokombinátu bez potřebných povolení. Podle magistrátu se zde načerno buduje drtící linka na zpracování recyklovaného dřeva. Firma tvrdí, že jde pouze o montáž technologie.

Na pozemcích Kronospanu začala činnost, o níž se magistrát domnívá, že by mohlo jít o černou stavbu. Když se o ni stavební úřad začal zajímat, firma tu veškeré práce zastavila. | foto: Magistrát města Jihlavy

„Na pozemcích společnosti Kronospan Jihlava začaly práce bez vědomí a povolení stavebního úřadu. Ten nyní prošetřuje, zda se jedná o černou stavbu plánované drtící linky,“ informoval magistrát na svém facebookovém profilu.

„Čekáme na potvrzení, o jakou stavbu se skutečně jedná. Vše je zatím v šetření. Bude zaslána písemná výzva a předvolání k podání vysvětlení v zákonné lhůtě,“ reagoval vedoucí stavebního úřadu Michal Jarco.

Primátorku Karolínu Koubovou situace překvapila.

„Současnému jednání Kronospanu nerozumíme. Považovali jsme naše dosavadní jednání za korektní. Setkali jsme se navíc s majiteli a snažili jsme se o vstřícnou komunikaci. Doufáme, že se vše brzy vysvětlí,“ uvedla.

Vedení města avizovalo, že po středečním jednání zašle majitelům společnosti žádost o vysvětlení celé situace s možnou černou stavbou.

Firma na stavbě okamžitě zastavila veškerou činnost

Vedení Kronospanu zareagovalo ve středu odpoledne. „Na základě výzvy stavebního úřadu společnost zastavila v této oblasti veškerou činnost a vyčká na další vývoj stavebního řízení,“ uvedla za firmu Ivana Holzbauerová.

Dřevozpracující závod vycházel z toho, že svůj záměr na zpracování odpadního dřeva při výrobě konstrukčních desek OSB podal na začátku dubna a postupně získal kladné vyjádření od České inspekce životního prostředí, krajské hygienické stanice a příslušných odborů Kraje Vysočina.

„Vzhledem k pozitivním dopadům záměru na životní prostředí, které byly potvrzeny i vydanými kladnými vyjádřeními úřadů, společnost neočekávala průtahy s povolovacím řízením a objednala část technologického zařízení, které bylo předběžně umístěno - ne provozováno - uvnitř výrobního areálu. Montáž části technologie byla zahájena v dobré víře realizovat co nejrychleji tento záměr,“ vysvětluje Holzbauerová.

Podle firmy jde o investici, která umožní zpracování recyklovaného dřeva do výrobků, místo jeho pálení nebo ukládání na skládku. „Bude použito nejmodernějšího zařízení splňující podmínky nejlepších dostupných technik,“ ujišťuje Kronospan.

Snížíme hlučnost, prašnost i zápach tvrdí Kronospan

Firma dlouhodobě čelí kritice nejen ze strany ekologů, ale také mnoha Jihlavanů. Hájí se tím, že dodržuje všechny stanovené limity.

Na začátku letošního roku například zveřejnila výsledky své studie, ve které poukazuje také na to, že se dřevozpracující závod podílí na emisích formaldehydu v Jihlavě a okolí jen třemi a půl procenty. Největším znečišťovatelem co se týká formaldehydu je podle studie doprava a druhým lokální topeniště.

Nový projekt by měl podle vedení firmy naopak přinést pozitivní dopad na životní prostředí. Sníží se prý například prašnost, hlučnost a zápach. „Nedojde k žádnému navýšení faktorů nepříznivě působících na život obyvatel,“ uvedla Holzbauerová.

Snížit se má i spotřeba energie a s tím klesnou i emise oxidů dusíku a oxidu uhelnatého.

Současná situace vedení města znepokojuje

Právě zpracování většího množství recyklátu (dosud se používal jen na dřevotřískové desky) vyvolalo v Jihlavě obavy. Primátorka Karolína Koubová se svým náměstkem pro životní prostředí Vítem Zemanem nedávno jednali v celosvětovém ústředí koncernu v Rakousku o vlivu jihlavského závodu na město a zdraví lidí.

„Situaci kolem Kronospanu nebereme na lehkou váhu, z tohoto důvodu jsme v Jihlavě založili odbornou pracovní skupinu a před měsícem se v Salcburku setkali s majiteli společnosti k nalezení společných řešení. Současný stav nás překvapuje a znepokojuje,“ vyjádřila se Koubová.

Autor:
zpět na článek