iDNES.cz

Rezonanci nesl do nemocnice jeřáb, na místo ji dostali dírou ve zdi

  14:14
Velké manévry těžké techniky mohli dopoledne sledovat kolemjdoucí v areálu havlíčkobrodské nemocnice. Na kamionu tam přivezli několik tun vážící magnetickou rezonanci a do budovy ji musel přenést jeřáb. Prvním pacientům začne přístroj za více než 40 milionů korun sloužit od června.

Manipulace s magnetem o intenzitě 1,2 tesla a jeho umístění do rozestavěné vyšetřovny trvalo i se všemi přípravami hodinu a půl. Instalace zařízení se obešla bez problémů.

„Po umístění do prostoru nové přístavby pracoviště magnetické rezonance nastoupí parta zedníků a dokončí stavební práce s tím spojené. Ve zdi nové přístavby totiž musela zůstat díra, kterou se přístroj dopravil na místo. Dokončovací práce budou nutné i uvnitř,“ vysvětlila mluvčí nemocnice Petra Černo.

Nemocnice po pracovišti magnetické rezonance toužila už delší dobu. Zatím totiž musí odesílat pacienty, u nichž je vhodné diagnostické vyšetření tímto přístrojem, do Jihlavy nebo Nového Města na Moravě.

Práce na vybudování pracoviště začaly na podzim 2017. Je to přístavba k hlavní lůžkové budově, která navazuje na radiodiagnostické oddělení.

Součástí pracoviště bude vyšetřovna, strojovny, přípravna, dvě svlékací kabinky, místnost na popisování a čekárna se sociálním zařízením. Magnetická rezonance navazuje na stávající pracoviště angiologického systému, se kterou bude mít společnou strojovnu elektro.

Přístroj měl sloužit už loni, veřejná soutěž se ale zdržela

„V červnu bychom chtěli magnetickou rezonanci slavnostně otevřít a poté zahájit zkušební provoz,“ dodala Černo. Přes léto bude pracoviště fungovat pouze ve zkušebním a omezeném režimu. Naostro by se mělo spustit od září.

I když vedení nemocnice předpokládalo, že magnetická rezonance bude k dispozici v roce 2018, nakonec se vše protáhlo. „Bylo to z administrativních důvodů, které vznikly kolem veřejné soutěže na dodavatele přístrojového vybavení,“ poznamenala mluvčí.

S financováním samotného přístroje včetně servisu pomohly dotace z projektu IROP ve výši přibližně 41 milionů korun. „Rozpočtové náklady na stavební část, kdy byla vybudována přístavba k hlavní lůžkové budově s návazností na ostatní radiodiagnostické pracoviště, obnáší investici asi 14 milionů korun, kterou hradí zřizovatel, tedy Kraj Vysočina,“ poznamenal ekonomický náměstek Jiří Hiblbauer.

Hlavní devizou vyšetření pomocí magnetické rezonance je zobrazení orgánů lidského těla při nulové radiační zátěži. Použitím magnetické rezonance se zlepšuje časná diagnostika především nádorových onemocnění, onemocnění páteře, kloubů, mozku a cév.

zpět na článek