iDNES.cz

Žďárské sídliště opět terorizují tisíce špačků a chráněných kavek

  11:56
Víte, jak se pozná člověk ze sídliště Stalingrad? Podle ptačího trusu na kapotě auta. I tak vtipkují obyvatelé Žďáru nad Sázavou. Jeho nejstarší sídliště, kterému místní říkají podle hrdinného sovětského města, je každé jaro oblíbeným místem migrujících špačků na cestě ze Středomoří na sever Evropy.

Tisíce špačků přes žďárský Stalingrad migrují ze Středomoří na sever Evropy. | foto: Lubomír Dajč, CHKO Žďárské vrchy

„Utřel jsem asi tak patnáct fleků. Ale nepoznám, zda je to od špačků, nebo od kavek. Mám však vypozorováno, že kavky nalétávají na auta a mají srandu z toho, že se trefí, hrají si takto,“ je přesvědčený jeden z obyvatel Brodské ulice, kterého oslovil reportér MF DNES.

Muž zrovna dočistil svoje auto se stříbrnou metalízou, zapomněl jen na levé zadní světlo. „Prohlédněte si okolí aut, tam žádný trus není. Do této čeledi patří obecně velmi chytří ptáci,“ dodává na adresu kavek.

Zatímco špačci „terorizují“ obyvatele sídliště pouze několik týdnů, kavky jsou na Stalingradě jako doma celý rok. „V zimě jich bývá nejvíce. Podle posledního pozorování jich je mezi pěti až šesti sty,“ bilancuje Kateřina Machová ze Správy CHKO Žďárské vrchy.

První špačci se letos objevili v půlce února. Tehdy jich byly asi jen dvě desítky. „Na konci měsíce jich je odhadem tři až pět tisíc. Jsme zvědaví, jestli ještě přibudou další,“ říká Machová. Podle ochranářů zatím není špačků na sídlišti tolik jako v minulých letech.

Ve městě zůstanou pouze desítky špačků, ostatní letí dál

Častější výskyt špačků ve Žďáře zaznamenali ornitologové kolem roku 2006. Od té doby jejich počty každý rok rostou. „Proto nás to překvapuje, že jich letos není tolik, ale nemůžeme vyloučit, že jich bude ještě víc,“ míní Machová.

Hejna po čase migrují dál na sever. „Na své cestě táhnou ze Středomoří. Bohužel nelze úplně přesně říci, kde je zimoviště těchto špačků. Obecně je s nimi totiž problém, co se týká kroužkování, protože při něm bývají strašně hluční. Letí dál do Polska nebo Skandinávie. Ve městě zůstávají pouze desítky špačků, kteří zde zahnízdí,“ popisuje ochranářka.

Proč si na svém tahu oblíbili právě žďárské sídliště, které vyrostlo v 50. letech minulého století a je na něm spousta vzrostlé zeleně, není ornitologům jasné. „K jednomu hejnu se přidalo druhé a pak další. Žďár zřejmě leží vhodně na jejich trase, možná se jim tu dobře nocuje,“ přemítá Machová.

Ptáci jsou nejvíc vidět navečer. „Jakmile se rozední, rozprchnou se. Večer přilétají kolem páté hodiny, hejno po hejnu, spojují se do jednoho a třeba hodinu krouží nad Stalingradem. Když padne tma, tak už se nehnou,“ popisuje jejich chování.

Večer jsou ptáci nakrmení a před spaním se vyprazdňují

Právě při svých přeletech nejvíc plošně „značkují“ okolí. Majitelé aut tak ráno najdou svá auta pořádně znečištěná. Podle Machové jsou večer špačci nakrmení a před spaním se vyprazdňují.

V těchto dnech je možné sledovat oba druhy. „Většinou špačci vyprovokují kavky a létají zde obě hejna,“ poukazuje Machová.

Místní si na soužití s ptáky musí zvyknout. Některým vadí víc, jiným méně.

„Podělané auto mě trošku rozčiluje, každý pozná, že jste ze Stalingradu, i když máte na značce třeba áčko. Je to náš místní fenomén,“ říká s úsměvem místní muž. Za problém to však nepovažuje.

Kvůli chráněným kavkám však loni vedení města vyvolalo jednání s ochranáři. Řeší například omezení hnízd na půdách domů.

Kavky trápily obyvatele žďárského sídliště Stalingrad i loni na jaře:

16. května 2018

Autor:
zpět na článek