iDNES.cz

Na zámku ve Žďáře lze přetvořit Monu Lisu i složit leonardovské rébusy

  8:48
Na žďárském zámku se díky Santinimu mísí hlavně gotika s barokem. Na tři měsíce však k těmto epochám přibyla i renesance. V konventu začala výstava Leonardo. Geniální a všestrannou osobnost Leonarda da Vinciho návštěvníci poznají prostřednictvím interaktivních exponátů z českobudějovického Objevária.

„Největší zájem je asi o sestavování modelu lidského těla. Na první pohled to vypadá jako jednoduchá věc, ale sama jsem si vyzkoušela, že tam člověk může strávit klidně půl hodiny, než poskládá model zpátky dohromady,“ říká Martina Schutová z lektorského oddělení zámku.

Leonardo da Vinci, od jehož smrti letos v květnu uplyne 500 let, byl nejen malíř, architekt, spisovatel a vynálezce, ale také přírodovědec. Známy jsou jeho podrobné anatomické studie, protože si kreslil těla pitvaná na univerzitě v Padově.

Děti zvyklé na moderní technologie si na dotykových obrazovkách vyhrají s jedním z nejslavnějších obrazů všech dob, portrétem Mony Lisy. Mohou jej digitálně upravit, převléknout nebo třeba změnit účes a pak promítat na velké plátno.

Fotogalerie

V případě Poslední večeře Páně, Leonardovy nástěnné malby pro milánský klášter, si návštěvníci zase mohou v komiksových bublinách zafantazírovat, o čem byla mezi Ježíšem a jeho apoštoly při večeři řeč. Nebo si mohou zatočit Vitruviánským mužem a přeměřit si jeho nebo třeba i svoje proporce.

„Výstava je vhodná rovněž pro školní skupiny. Z mého pohledu školáci na druhém stupni a středoškoláci zvládnou výstavu sami, pro děti na prvním stupni je lepší si udělat komentovanou prohlídku s lektorem,“ doplňuje Schutová.

Se svými kolegyněmi připravila také speciální program pro školy s názvem Mnich jako renesanční člověk.

Výstava je otevřena denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin.

Autor:
zpět na článek