iDNES.cz

Prodej sanatoria napadl neúspěšný uchazeč, řeší to ministerstvo vnitra

  17:26
Nejdřív ho Kraj Vysočina nemohl prodat. A když konečně našel kupce, který o bývalé plicní sanatorium na Buchtově kopci nedaleko Sněžného na Žďársku opravdu stojí, musí se vypořádat se stížností jednoho z neúspěšných žadatelů. Ten celý prodej napadl u ministerstva vnitra.

Prodali. Ale možná taky ne. Osud bývalého plicního sanatoria na Buchtově kopci nedaleko Sněžného na Žďársku jako by byl zakletý. Kraj Vysočina pro něj od roku 2013 v řadě výběrových řízení marně hledal kupce.

Až loni v listopadu se povedlo najít společnost, která se jeví jako vážný zájemce. Ovšem i prodej firmě Bantiko, která má sídlo v Brně, se komplikuje.

„Jeden z neúspěšných žadatelů dal podání na ministerstvo vnitra. Rozporuje zejména otázku, zda jsme splnili všechny veřejnoprávní podmínky, které jsou dány zákonem,“ uvedl ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec.

Konkrétně jde o nepřehlednou situaci ohledně vypsaného a následně zrušeného výběrového řízení.

„Minule byla soutěž zrušena na základě nesrozumitelných kritérií, ale nová kritéria nebyla formulována,“ kritizoval tuto skutečnost i lidovecký zastupitel Čeněk Jůzl.

„V té stížnosti, kterou uchazeč podal na ministerstvo vnitra, patrně rozporuje zejména otázku zveřejnění. Jestli nedošlo k jeho negaci tím, že došlo k rozhodnutí o zrušení tehdy vypsané soutěže,“ potvrdil hlavní kámen úrazu i Kadlec.

Tři zájemci se do soutěže zapojili na posledních chvíli

Do listopadové soutěže se kromě vítězné společnosti Bantiko, jež nabídla 30,5 milionu korun, zapojili čtyři další zájemci. Tři z nich se však do soutěže přihlásili na poslední chvíli.

Den před jednáním zastupitelstva, které o prodeji rozhodovalo, dorazila nabídka od společnosti Revenger Group ve výši 38 milionů.

V noci před klíčovým jednáním přišla do datové schránky krajského úřadu nabídka od společnosti Rezidence Krásnopolská. Za areál byla ochotná zaplatit 31,7 milionu ve splátkách uhrazených do konce roku 2019.

Poslední návrh pak přišel jen chvíli před jednáním od Dominika Dočkala, který navrhoval kupní cenu 26 milionů korun s tím, že zaplatí jednorázově.

Historie sanatoria na Buchtově kopci

  • Brněnská Sociální pojišťovna koupila pozemky na kopci u Německého (dnes Sněžného) před začátkem druhé světové války. Postavit chtěla ozdravovnu pro 400 dětí.
  • Budovat se začalo v roce 1940, o rok později se však do areálu nastěhovali němečtí mládežníci, kterých zde v dalších válečných měsících bývalo najednou i přes 200.
  • Sanatorium bylo dokončeno v roce 1947, v 50. a 60. letech sloužilo k léčbě tuberkulózy, poté i dalších plicních onemocnění.
  • Později zde vznikla tři oddělení - léčebna dlouhodobě nemocných, oddělení sociálních lůžek a plicní.
  • Na konci roku 2011 bylo sanatorium uzavřeno.

A právě od jednoho z těchto tří neúspěšných uchazečů vzešla i zmiňovaná stížnost na celou soutěž. Krajský úřad tak ještě před koncem loňského roku odeslal na ministerstvo dokumenty, které mapují kompletní anabázi ohledně prodeje bývalého plicního sanatoria.

„Jde o genezi všech prodejů. Tedy od samotného začátku, včetně těch zmařených,“ doplnil hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek (za ČSSD).

„Došlo tak k tomu, před čím zastupitelé KDU-ČSL varovali. Jelikož nerozhodovala jen cena, tak se neúspěšný uchazeč s nejvyšší nabídkou odvolal k ministerstvu vnitra a to teď kraj ‚lustruje‘ a žádá dokumenty za celou historii prodeje. Prodej areálu se tím jen protahuje,“ okomentovali lidovci současnou situaci.

„Podle mého právního názoru vše proběhlo v pořádku, všechny náležitosti byly splněny. Otázkou je, jaký právní názor bude mít ministerstvo,“ dodal Kadlec.

Vítězný uchazeč už uhradil dvě ze čtyř splátek

Mezitím ale pokračují kroky k definitivnímu prodeji společnosti Bantiko, která se zavázala zaplatit sumu 30,5 milionu ve čtyřech splátkách do konce roku 2019.

„Jedeme podle smlouvy schválené zastupitelstvem. To znamená, že před koncem roku 2018 nám přišla druhá splátka,“ pronesl náměstek hejtmana pro oblast majetku Martin Kukla (ANO).

Zároveň kraj jedná se zástupci firmy o tom, za jakých podmínek by se ujala údržby a ostrahy objektu do doby, než na ni bude definitivně převeden.

„Ta jednání budou ještě probíhat a měla by vést ke konečnému uzavření v krátké době,“ tvrdí Kadlec s tím, že zástupci společnosti ještě klíče od areálu nemají.

Firma Bantiko chce někdejší plicní sanatorium využívat jako ubytovací zařízení pro volnočasové a relaxační aktivity.

zpět na článek