iDNES.cz

Teplo a krátké dny zmátly přírodu. Na Vysočině rozkvetly fialky i rmen

  18:24
Na jinak studené Vysočině i v první polovině listopadu vykvetly na zahrádkách jahody nebo fialky. Stalo se to například v Dušejově nedaleko Jihlavy, lány hořčice kvetou na Pelhřimovsku. Podle botaniků za to ovšem nemohou jen nadprůměrné teploty.

Dušejov leží na Vysočině nedaleko Jihlavy v nadmořské výšce 610 metrů. Přesto zde v půlce listopadu kvetou fialky. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Mechanismů, podle kterých kytky poznají, že mají kvést, je celá řada, ale ne vždy fungují stoprocentně,“ usmívá se Luděk Čech, vedoucí botanického oddělení regionální pobočky Agentury ochrany přírody a krajiny.

Podzimní kvetení jarních rostlin je podle něj dáno zejména tím, že se zkracuje den. „Jarní rostliny, jako jsou třeba jahody či fialky, jsou rostliny krátkého dne. Podle jeho délky ‚poznají‘, kdy je čas kvetení,“ tvrdí.

Tím se, vysvětluje botanik, jejich kvetení spustí. Běžně takto kvetou na podzim jahody, blatouchy a právě i fialky. Není to tak jen teplota, co přiměje rostliny nečekaně kvést.

„Výrazně suchá perioda v letním období, jako bylo to letošní, tento proces spouští i u ovocných stromů. A viděl jsem teď na podzim takto kvést třeba i jírovec, lidově kaštan,“ dodává Luděk Čech.

Autor:
zpět na článek