iDNES.cz

Klíšťata dál útočí a nákaz přibývá. Jeden z nejhorších roků, říká odborník

  13:22
Sice už je začátek listopadu, ale trápení s klíšťaty nekončí. Aktivitu těchto drobných cizopasníků, kteří jsou přenašeči řady vážných onemocnění, epidemiologové předpokládají i nadále. V ohrožení jsou kromě lidí také zvířata.
Klíště

Klíště | foto: iDNES.cz

„Dá se to očekávat vzhledem k teplému podzimnímu počasí, které panuje. Lidé budou i nadále chodit do lesů. A právě z lesa si klíšťata nejčastěji přinášejí. V této souvislosti lze očekávat, že počet nemocných klíšťovou encefalitidou a boreliózou bude ještě stoupat,“ říká ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Jihlavě Alena Dvořáková.

Již teď jsou počty nemocných, kteří se na Vysočině léčili s klíšťovou encefalitidou a boreliózou, mnohem vyšší než za stejné období předchozího roku.

„Podle dosavadního vývoje klíšťové sezony je zjevné, že spějeme k jednomu z nejhorších roků za poslední dekádu,“ říká Rastislav Maďar, vedoucí Ústavu epidemiologie Lékařské fakulty Ostravské univerzity, který je i členem mezinárodní pracovní skupiny odborníků pro klíšťovou encefalitidu.

„Zatímco loni přibyly případy především na podzim, letošní nepříznivá situace s vysokým počtem infekcí a hospitalizací je zřejmá už od jara,“ dodává.

Pacient z Nového Města na Moravě bude mít trvalé následky

K nejzávažnějším onemocněním, jež klíšťata přenáší a která mohou pacientovi přinést i řadu doživotních následků, a dokonce ho ohrozit na životě, patří právě encefalitida, klíšťový zánět mozku.

Na Vysočině se jím letos od ledna do konce října nakazilo 61 lidí, což je o 17 víc než loni. Nejvíc nemocných v kraji bylo podle hygieniků na Žďársku - 27 případů.

Nákazy klíšťaty na Vysočině

Hladové klíště připravené zaútočit na teplokrevné zvíře nebo člověka. Potřebuje...

Klíšťová encefalitida:

  • Leden až říjen 2018 - 61
  • Leden až říjen 2017 - 44

Lymská borelióza:

  • Leden až říjen 2018 - 507
  • Leden až říjen 2017 - 407

Zdroj: krajská hygienická stanice

Onemocnění klíšťovou encefalitidou si žádá téměř vždy hospitalizaci. Například na infekčním oddělení novoměstské nemocnice se zdravotníci letos starali o 20 nemocných s touto závažnou diagnózou.

„Aktuálně máme na infekčním oddělení jednoho pacienta s velmi vážným průběhem klíšťové encefalitidy, u nějž lze předpokládat trvalé následky,“ říká mluvčí nemocnice Tamara Pecková s tím, že letos měli pacienti ve většině případů těžký průběh nemoci.

„Byly to těžké stavy s obrnou končetin i akutní psychózou vyvolanou právě zánětem mozku,“ připomíná.

Na infekční oddělení novoměstské nemocnice se s tímto onemocněním dostala i polovina jedné rodiny.

„Šlo o maminku s dcerou. Otec se synem se nenakazili, protože byli očkováni,“ dodala.

Onemocnění zpočátku připomíná klasickou chřipku s teplotou

Klíšťová encefalitida je virové onemocnění způsobené nejčastěji přisátím infikovaného klíštěte.

První fáze onemocnění připomíná chřipku a projevuje se bolestí svalů, slabostí a zvýšenou teplotou. Pak nastává druhé stadium, pro které jsou typické silné bolesti hlavy, světloplachost či zvracení.

Nízký není letos ani počet nemocných, kteří se v kraji nakazili lymskou boreliózou. Do konce října jich bylo 507, zatímco loni o 100 méně.

Bakterie borrelie nejčastěji útočí na kloubní systém, ale může napadnout i nervový systém. V rané fázi se nemoc projevuje únavou, bolestí hlavy a zvýšenou teplotou. V místě přisátí klíštěte se může objevit i červená skvrna. V druhé fázi boreliózy mohou být postiženy klouby, centrální nervový systém i srdce.

Sýkorka měla kolem oka přichyceno deset klíšťat a neviděla

Významným faktorem přenosu nemocí je časový interval, po který klíště zůstane přisáté. „Zatímco k přenosu lymské boreliózy dochází až po 24 hodinách, k nákaze virem klíšťové encefalitidy stačí přisátí trvající pouhé dvě hodiny,“ upozornil Maďar s tím, že nejlepší prevencí klíšťové encefalitidy je očkování.

Sýkorka měla kolem oka hned deset klíšťat

Klíšťata však nejsou jen problémem lidí a zvířat. Například do záchranné stanice v Pavlově na Ledečsku se dostala sýkorka modřinka, jež měla kolem jednoho oka přichyceno deset klíšťat, takže téměř neviděla.

„Podařilo se nám je odstranit. Používáme na to speciální háčky, které jsou k dostání u veterinářů. Vhodné jsou i pro lidi,“ uvedl ředitel stanice Zbyšek Karafiát s tím, že sýkorku vypustili zpět do přírody.

zpět na článek