iDNES.cz

Nejhonosnější dům ve Žďáře se po opravě poprvé otevřel veřejnosti

  11:54
Stovky lidí stály frontu u Veliše. Slavnostní otevření nejhonosnějšího domu ve Žďáře nad Sázavou předčilo co do zájmu veškerá očekávání. „A to jsme se obávali, jestli na samotný začátek alespoň někdo přijde,“ svěřil se spoluvlastník nemovitosti Zdeněk Ulrich. Dům na žďárském náměstí je plný příběhů.

Objekt koupili před čtyřmi roky majitelé lesnické firmy Ulrich-Šplíchal z Poličky. Tehdy to byl omšelý dům. Kdysi přitom býval slavným hotelem, jenže v posledních letech ho postupně opouštěli nájemci, až zůstala jen herna v přízemí.

Nyní je Veliš zase prestižní adresa s nájemními byty. „Většina prací je naštěstí za námi. Byl to běh na dlouhou trať, tímto projektem jsme se zabývali čtyři roky. Jsme moc rádi, že už jsme ve finále,“ pověděla spolumajitelka Vlasta Ulrichová.

A bez nadsázky se dá říci, že je to dům plný příběhů. Některé se pojí s Otokarem Velišem žijícím v letech 1863 až 1914. Právě tento žďárský hoteliér a starosta dům v roce 1906 přestavěl do gotické podoby.

Fotogalerie

Veliš se mimochodem přátelil i s profesorem Tomášem Garriguem Masarykem. Vedli spolu politické debaty a pruďas Veliš jednou Masarykovi vmetl do tváře, že z něj pořádný politik nikdy nebude. Tato prognóza mu ale nevyšla.

Na návštěvu za hoteliérem jezdil například zakladatel Lidových novin Adolf Stránský a další osobnosti z éry konce monarchie a vzniku republiky.

Současné majitele domu na začátku zaujal právě příběh spojený s Masarykem. Vlastu Ulrichovou totiž pojí s prezidentem osvoboditelem i kus rodinné historie.

Proto na centrální chodbě v srdci domu našla místo i busta jejího pradědečka Josefa Keprty (1872 - 1951), zemědělce a poslance zemského sněmu v době těsně před velkou válkou.

Překvapení čekalo nové majitele v Masarykově pokoji

„Můj pradědeček byl přítel rodiny Masaryků. Staral se o jeho dceru Alici, když byl Masaryk v exilu. Proto nás historie domu tak zaujala,“ vypráví Vlasta Ulrichová.

Rezidence Veliš

  • Chátrající dům číslo 64 na žďárském náměstí Republiky koupili před čtyřmi roky majitelé lesnické firmy Ulrich - Šplíchal.
  • Náročná rekonstrukce, během níž se museli vypořádat například i s vyřezanými vaznými trámy, trvala dva roky.
  • Vznikla rezidence se 14 byty, v přízemí jsou komerční prostory s cukrárnou, pojišťovnou a v říjnu se otevře ještě vinotéka (nyní je v místnosti výstava), pronajmout zbývá jeden malý obchůdek.
  • V zadním traktu sídlí kavárna a minipivovar, nad nimi v patře jsou rovněž byty. Ve dvoře vznikl i malý parčík.
  • „Zbývá vyřešit ještě prostor bývalé truhlárny na nádvoří, máme několik nápadů,“ říká spolumajitelka Vlasta Ulrichová.

Největší překvapení na majitele čekalo právě v pokoji, kde pravděpodobně Masaryk přespal. Pod nánosem omítek nalezli zbytky renesančních fresek z období kolem roku 1550. Dochovalo se sice jenom jejich torzo, ale restaurátor si poradil i se zbytkem stěn a stropu, kde jsou vyobrazeny rovněž dva znaky.

„Myslím, že Žďáru pořád ještě nedochází, co tady ve Veliši má. Žila zde zámožná měšťanská vrstva, Žďár nebyl pouhým provinčním městečkem,“ poznamenal historik Stanislav Mikule, který ve zpřístupněném pokoji provázel.

Ulrichovi v pokoji vystavili i originální prezidentův portrét od Františka Drtikola a hlavně korespondenci prababičky Keprtové s Masarykovou dcerou Alicí.

Kvůli enormnímu zájmu o prohlídku domu otevřou majitelé Masarykův pokoj také v posledním zářijovém týdnu. „Přesný termín teprve oznámíme. Kdo se k nám nedostal v sobotu, bude mít ještě šanci,“ přislíbila Vlasta Ulrichová.

Majitelé také budou řešit další využití tohoto místa. „Pořád jsou dvě varianty. Buď si Masarykův pokoj zařídíme jako kancelář, nebo jej pronajmeme,“ poznamenala Ulrichová. Od města dostali majitelé příspěvek na fasádu a obnovu renesančních fresek.

Autor:
zpět na článek