iDNES.cz

Zákaz koupání na Sykovci trvá, přibyly i Ředkovec a Sedlická přehrada

  8:44
Kvalita vody ve venkovních vodních plochách Vysočiny se kvůli horku a suchu stále zhoršuje. K dlouhodobému zákazu koupání v nádrži Sykovec na Žďársku přibyl zákaz také v rybnících Černý u Větrného Jeníkova a Ředkovec na Havlíčkobrodsku. Koupání je zdraví nebezpečné a zakázané i na Sedlici.

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče na Havlíčkobrodsku. Díky nízké teplotě odolává voda v zatopených lomech sinicím déle než v rybnících. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Velice rychle se k zákazu blíží i rybník Kachlička mezi Havlíčkovým Brodem a Humpolcem. „Podle odebraných vzorků už víceméně víme, že voda na Kachličce bude v příštích dnech špatná, přestože dosud byla jakž takž ucházející,“ řekl Jiří Kos z Krajské hygienické stanice Vysočiny.

V „zakázaném“ Sykovci je voda průhledná pouze do hloubky čtvrt metru. „Trvá tam masový výskyt sinic a zvýšené množství chlorofylu, ze sinic se mohou uvolňovat toxiny. Při koupání hrozí akutní poškození zdraví. Ve stejném stavu je voda v Černém rybníku,“ podotkl Kos.

Koupání v Sykovci bylo letos víceméně od začátku sezony znemožněno zřejmě odbahňováním.

„Jak se zasáhlo do usazenin, sinice nastoupily velice rychle. Podobně je na tom zmíněný Černý rybník, kde je dlouhodobě nízká hladina, takže se voda rychle přehřívá a zanáší řasami a sinicemi,“ popsal Kos.

Při posledním hodnocení kvality vody se k těm nejhorším přiřadil i rybník Ředkovec na Havlíčkobrodsku a Sedlická přehrada na Pelhřimovsku.

Kvalitu by zlepšilo dvoudenní ochlazení a zahrádkářský déšť

Naopak dobrou kvalitu vody mají stabilně Velký a Malý Pařezitý rybník, lom v Horní Cerekvi, rybník Malvíny u Třeště, přírodní koupaliště Šiklův Mlýn, nádrž Velké Dářko nebo rybník Koupaliště v Novém Městě na Moravě. Slušnou kvalitu zatím měla také voda v rybníku Stejskal u Rouchovan či v Dalešické přehradě na Koněšínské pláži.

O něco horší, ale stále ucházející voda dosud byla v Břevnické nádrži a v Trnávce, v Domanínském rybníku a v Medlově.

Koupání citlivějším lidem hygienici raději nedoporučují v Pilské nádrži u Žďáru nad Sázavou.

Zhoršování kvality vody by podle Kose zastavilo ochlazení aspoň na 25 stupňů Celsia a dvoudenní déšť. „Ale nikoli přívalový, spíš takový jemný zahrádkářský,“ poznamenal Kos.

Hygienici sledují kvalitu vody na Vysočině už od konce května u devatenácti vodních ploch.

zpět na článek