iDNES.cz

Adieu France? Vysočině po reformě zmizel partnerský kraj Champagne

  17:56
Tomu partnerství dávalo od začátku jakousi slavnostní příchuť šampaňské. Letos je to už patnáct let, co vedení Kraje Vysočina začalo usilovat o bližší vztahy s proslulým vinařským regionem Champagne-Ardenne. Jenže ten po reformě francouzských krajů přestal existovat. A vztahy se zkomplikovaly.

Po reformě francouzských krajů už neexistuje územní samosprávný celek Champagne-Ardenne. Na fungování například francouzsko-české hudební akademie v Telči to ale vliv nemá. | foto: Archiv MAFRA

„Region Champagne-Ardenne byl sloučen s dalšími dvěma regiony Alsaskem a Lotrinskem do velkého regionu Grand Est se sídlem ve Štrasburku,“ popisuje náměstkyně hejtmana Jana Fischerová (ODS).

A změna způsobila, že se partnerské vztahy mezi Jihlavou a Štrasburkem hlavně politicky zkomplikovaly. „Na úrovni škol, vzdělání, kultury, ale i gastronomie vztahy nikterak neochladly. Jinou otázkou jsou politické kontakty,“ vysvětluje hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD).

A tak se nedávno vydal spolu s náměstkyní Fischerovou přímo do Štrasburku zjistit, jak se věci mají. Z rozhovorů s francouzskými politiky vyplynulo, že mají nadále zájem o spolupráci.

„Ovšem dva roky řeší stabilizaci nového regionu, který díky spojení zdědil celkem 23 partnerských aktivit. Logicky tedy hledají průsečíky další spolupráce,“ doplnil hejtman.

Debaty o dalším vývoji situace budou mezi francouzskými a vysočinskými představiteli ještě pokračovat. „Ale naše přímé vztahy se zájemci ze Champagne-Ardenne trvají dále,“ ujistil Běhounek.

Vysočina investuje do výuky francouzštiny, zajistila lektora

I podle Fischerové se spolupráce rozvíjí navzdory reformě. Na politické bázi však zatím v menší míře. Kromě dosavadního partnerství ve školství a kultuře by mohly přibýt i oblasti cestovního ruchu, průmyslu či zemědělství.

„Zde byla často problém jazyková bariéra, proto investujeme do výuky francouzského jazyka. Například díky lektorovi, rodilému mluvčímu, který učí na šesti středních školách na Vysočině. A na řadu dalších dojíždí,“ popisuje Jana Fischerová.

Existuje též program s názvem Rok v Champagne-Ardenne. Ten umožňuje studium ve Francii středoškolákům. Nyní jsou tam tři studenti, příští školní rok vycestují další čtyři z různých gymnázií na Vysočině. A to i do Lotrinska.

„Funguje také mezinárodní soutěž hotelových škol v Remeši, které se již čtyřikrát zúčastnili studenti z hotelových škol na Vysočině. Významná byla i účast šéfkuchaře Philippa Milla a týmu z hotelové školy z Remeše na soutěži Kuchař Vysočiny junior v Havlíčkově Brodě,“ doplnila náměstkyně. Kuchařské umění Philippa Milla vyneslo v minulosti již dvě michelinské hvězdy.

Podle Fischerové funguje partnerství i v oblasti hudby, dokumentárního filmu nebo výtvarného umění. „Oba regiony podporují rezidence výtvarných umělců, českých ve Francii i francouzských na Vysočině,“ doplnila Fischerová.

Autor:
zpět na článek