iDNES.cz

Vymklo se nám to, přiznali chovatelé psů z „domu hrůzy“. Dostali podmínky

  10:04,  aktualizováno  10:17
Dva roky vězení podmíněně odložené na tři roky a k tomu deset let zákazu chovu psů. To jsou tresty pro sedmašedesátiletou Jiřinu Švecovou a jejího o rok staršího manžela Jaroslava za týrání zvířat. Manželé v Kamenici nad Lipou v „domě hrůzy“ chovali v otřesných podmínkách nejméně 218 psů.

Více než dvě stovky psů žily v domě v Kamenici nad Lipou v naprosto otřesných podmínkách. | foto: Státní veterinární správa

S tak šíleným případem týrání zvířat se pracovníci veterinární správy podle svých slov dosud nesetkali. Více než dvě stovky psů převážně malých plemen chovali manželé v naprosto otřesných podmínkách.

Část jich byla umístěna v malých klecích ve sklepě, další volně pobíhali po domě. Na zemi i v klecích byla vysoká vrstva výkalů, podlahy i zdivo pak byly doslova prosáklé močí.

„Psi byli značně zanedbaní, vykazovali znaky kožních, očních, ušních a parazitárních onemocnění, měli přerostlé drápky,“ popsal mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer.

Chov se v plné míře podařilo veterinářům a policistům odhalit na konci ledna. Všechna zvířata jim úřady odebraly. Vyšetřovatelé pak manžele obvinili z týrání zvířat. V úterý v případu vynesl verdikt okresní soud v Pelhřimově.

Ani jeden z obžalovaných k soudu nedorazil, jednání probíhalo v jejich nepřítomnosti. Soudce Jiří Zach tak četl jejich výpověď z přípravného řízení.

Psi jim prý velice chybí, chtěli by alespoň jednoho

Jiřina Švecová byla zdravotní sestrou a podle své výpovědi psy chovala 35 let. Teď jí chybí.

„Měli se u nás dobře, do klece jsme je dávali jen na noc. Jenže jak se množili, vymklo se nám to kontrole,“ uvedla na policii. „Na konci už jsme se jen snažili, aby se víc nemnožili,“ dodala.

I Jaroslav Švec do protokolu vypověděl, jak moc mají oba psy rádi. „Hlavně manželce moc chybí. Chtěli bychom alespoň jednoho,“ citoval z jeho výpovědi soudce.

Jak oba dodali, psy se snažili v minulosti prodávat. Podle rasy a konkrétního psa za dva a půl až deset tisíc korun. „Ale posledních asi pět let už ne,“ zmínili podle policejních spisů.

Jednání u pelhřimovského okresního soudu bylo velice rychlé. Rozsudek padl po půl hodině jednání. Zatím není pravomocný, ani jedna strana se k případnému odvolání nevyjádřila. Státní zástupce v závěrečné řeči navrhoval Jiřině Švecové tříletou podmínku, jejímu manželovi o půl roku kratší.

Podle rozsudku oba manželé chovali ve svém domě ve špatných podmínkách nejméně 218 psů. Drželi je v prostorách znečištěných výkaly s nedostatkem světla, nezajistili jim odpovídající veterinární péči, venčení ani výživu. V klecích a plastových boxech drželi nejméně devadesát psů.

„Tímto způsobem péče soustavně a dlouhodobě ohrožovali život všech chovaných psů, čímž nejméně 129 psům způsobili těžké poškození zdravotního stavu,“ řekl soudce Jiří Zach.

Kontroloři roky neměli povolení, dostali se jen k vratům

Psy manželé chovali ve starším domku přímo v centru Kamenice nad Lipou. Z jejich obydlí se šířil zápach, na který si dlouhodobě stěžovali sousedé. Městský úřad s chovateli bojoval několik let. Ani vedení města ale až do konce ledna nemělo tušení, jak rozsáhlý chov v domě skrývali.

„Působení chovatelů jsme se snažili omezit šest let. Hádali jsme, že mají v domě množírnu psů. Obtěžovali okolí víc a víc, ze stavení se šířil velký zápach. Pravidelně jsme je hlásili na policii i na veterinu, dokonce jsme podávali žalobu. Nikdy jsme se ale nedostali dál, než k vratům. Chybělo nám povolení,“ popsal kamenický starosta Ivan Pfaur.

V domě hrůzy v Kamenici na Lipou živořilo 212 psů:

1. února 2018

K rozhodujícímu posunu došlo na konci loňského roku. Na základě dalšího z podnětů provedli veterináři další z kontrol u chovatelky. „Inspektory odmítla vpustit do domu a ke kontrole na dvorek pouze předvedla třináct psů,“ přiblížil Petr Majer.

Kontroloři naznali, že někteří psi jsou ve špatném výživném a zdravotním stavu. Ještě týž den jich proto šest majitelce odebrali. To byl základ pro vystavení soudního povolení k domovní prohlídce a zapojení policie do akce. Celkem 218 týraných psů v domě objevili při razii na konci ledna.

Téměř okamžitě pak ochránci zvířat rozvezli psy do útulků v celé republice. Naprostá většina z nich má dnes nové majitele. Jeden pes uhynul a nejméně osm dalších se nedalo vyléčit.

zpět na článek