iDNES.cz

Na festival rekordů do Pelhřimova přijede i autor nejslavnější penalty

  16:38
Hlavním městem rekordů a kuriozit se opět stane od pátku do soboty Pelhřimov. Město hostí již 28. ročník oblíbeného festivalu. Lidé se mohou těšit na 50 nejroztodivnějších rekordů i dva speciální galavečery.

Fotbalový internacionál Antonín Panenka si prohlíží pamětní minci se svým portrétem, kterou začala razit Česká mincovna v Jablonci. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Slavnou penaltu Antonína Panenky z roku 1976 zná celý fotbalový svět.

„Vždycky s oblibou říkám, že kdybych dostal korunu za každou otázku na tohle téma, už by ze mě byl milionář,“ směje se devětašedesátiletý bývalý reprezentant a dlouholetý hráč Bohemians Praha Antonín Panenka.

A právě jeho legendární „vršovický dloubák“, jímž rozhodl o zisku titulu mistra Evropy pro Československo na šampionátu v Jugoslávii, je důvodem, proč zavítá na letošní ročník festivalu rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

Už šestnáct let je totiž součástí festivalu rovněž vyhlášení cen Rekordman roku a udílení prestižní ceny s názvem Světové unikáty z České knihy rekordů, včetně uvedení vybrané legendární osobnosti do Rekordmanské síně slávy.

Na pátečním galavečeru si fotbalový „básník“ Antonín Panenka převezme cenu s názvem Světové unikáty z České knihy rekordů. „Je to autor nejslavnějšího kopu v české fotbalové historii. Na internetu má 12 milionů zhlédnutí. Antonín Panenka je zároveň jediným fotbalistou na světě, podle kterého byl pojmenován odborný časopis o fotbalu. Jmenuje se Panenka a vychází v Barceloně,“ vysvětluje Miroslav Marek, prezident pořádající Agentury Dobrý den.

Součástí pátečního předání ceny na pelhřimovském Masarykově náměstí, bude i sestřih penalt kopaných tímto způsobem renomovanými světovými fotbalisty včetně Lionela Messiho. „Málokdo ví, že v mnoha zemích se tomuto kopu říká Panenka,“ připomíná Marek.

V rámci festivalu NEJ výkonů letos do rekordní Síně slávy vstoupí loutkoherec Josef Borek, jenž loutkami hrajícími vážnou hudbu okouzlil podle pořadatelů celý svět. „Jeho koncerty vážné hudby jsou naprosté unikum. Byli tací, kteří se to také pokoušeli zvládnout, ale marně,“ řekl Marek.

Ocenění v rámci festivalu převezmou také řidič Marek Rejman a pilot série Red Bull Air Race Martin Šonka, kteří spolupracovali na světově prvním úspěšném pokusu přeskočit automobilem letící letadlo. „Záznam z reálného pokusu uvidí návštěvníci na velkoplošné obrazovce,“ řekl Miroslav Marek.

Silák, akrobat s obručemi, provaz i Eiffelova věž

A jaké rekordy a kuriozity letos lidé v Pelhřimově uvidí? Kromě siláka rozbíjejícího pěstí kamení, akrobata roztáčejícího na svém těle více než 60 obručí hula hoop a slečny, jež chce vydržet co nejdéle v gymnastickém „provazu“, uvidí návštěvníci i největší Eiffelovu věž vypálenou laserem, tunový funkční model železnice nebo čtyřmetrového růžového plyšového medvídka.

K vidění bude i největší háčkované srdce, nejdelší limuzína či největší hlavolam v demižonu. Lidé se budou moci podívat, jak se balancuje na válcích, jak se pije pivo hlavou dolů či jak se ohýbají železné tyče o hlavu. „Bude to opět přehlídka toho, co Češi umí. A těší nás, že rekordmani přicházejí se stále novými a novými náměty,“ dodává Marek.

Dostaveníčko si v sobotu v Pelhřimově dají také psíci plemene Kavalír King Charles Spaniel. V Městských sadech se dopoledne jejich majitelé pokusí o největší psí setkání tohoto plemene.

Do Pelhřimova zavítá rovněž řada muzikantů. V rámci galavečera vystoupí například Xindl X, Oravia Deep Purple revival band nebo Ivo Jahelka. Nemá chybět ani barevná laserová show a představení akrobatů v točící se výškové konstrukci.

Součástí letošního 28. ročníku festivalu bude i nábor nových dárců kostní dřeně. Pořadatele oslovil otec čtrnáctiletého Matěje, který onemocněl leukemií. Díky úsilí tatínka přibyla v registru dárců kostní dřeně tisícovka lidí za jediný týden. Další se mohou nechat otestovat a zapsat 9. června v Pelhřimově.

Festival rekordů a kuriozit v Pelhřimově

Pátek 8. června

Galavečer, od 19.30

Fotbalová legenda Antonín Panenka, ohýbání železných tyčí o hlavu, loutka koncertující na kytaru, nejvíc roztočených talířů, fakír Petr Fiedor a jeho ohňová show, akrobatické balancování na válci, vyhlášení rekordmanů roku a cen Světové unikáty z České knihy rekordů, uvedení do Rekordmanské síně slávy, koncert Oravia Deep Purple revival band, show akrobatů v točící se výškové konstrukci s pyrotechnickými efekty.

Sobota 9. června

Dopoledne, od 9 do 13 hodin v Městských sadech

Tuplák vypitý hlavou dolů, nejdelší limuzína v ČR, největší hlavolam v demižonu, žonglování vrhačskými koulemi, roztáčení největšího počtu obručí na těle, trialové rekordy, největší psí setkání plemene Kavalír King Charles Spaniel.

Odpoledne, do 18 hodin

Obří leporelo hodonínských mažoretek, fotbalová ekvilibristika Jana Skorkovského a Jiřího Kremsera, Eiffelova věž vyřezávaná laserem, nejrychlejší karikaturista světa Lubomír Vaněk, gymnastická výdrž na provaze, přirážení ytongů, rozbíjení kamenů pěstí.

Galavečer, od 19.30

Bike trial show, rekordmani ve hře na akordeon, show hula hoop, rychlopřevlékání, koncert Xindlu X s kapelou, barevná laser show.

Zdroj: Agentura Dobrý den

Jak vypadal Festival rekordů a kurizozit v Pelhřimově v minulosti

zpět na článek