iDNES.cz

Na Pelhřimovsku někdo otrávil pět káňat, policie trestný čin nezjistila

  13:28
Pět uhynulých káňat lesních našli lidé v okolí Častonína v posledních týdnech. Podle pitvy všechny tyto dravce někdo otrávil. Česká inspekce životního prostředí proto podala trestní oznámení. Policie však vyšetřování ukončila s tím, že spáchání trestného činu nezjistila.

(ilustrační snímek) | foto: www.csop.cz/dumochrancuprirody

U všech uhynulých káňat měli ochránci přírody podezření na otravu hned po jejich nálezu. Státní veterinární správa v Jihlavě následně provedla pitvu a chemickou analýzu obsahu vnitřností.

„Pitva potvrdila akutní intoxikaci z vnějšího prostředí. Je tedy velmi pravděpodobné, že všichni ptáci uhynuli po pozření otrávené návnady. K otravě zřejmě došlo zatím neznámým přípravkem, pravděpodobně pesticidem nebo herbicidem,“ oznámil ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Erik Geuss.

Jed karbofuran, který bývá nejčastější prokázanou příčinou otrav volně žijících zvířat, podle něho při pitvě v tělech uhynulých ptáků nalezen nebyl. O jakou látku se konkrétně jednalo, však laboratoř přesně nezjistila.

„Způsobením úhynu těchto pěti exemplářů káňat lesních mohlo dojít k několika trestným činům. Ať už se jedná například o týrání zvířat, pytláctví nebo neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Proto jsme podali trestní oznámení na neznámého pachatele,“ dodal Geuss.

V Česku se zatím nepodařilo usvědčit žádného traviče

Policie potvrdila, že takové trestní oznámení skutečně obdržela. Nicméně jak nyní informovala mluvčí Stanislava Miláčková, vyšetřování případu nikam nevedlo a policisté ho už ukončili.

„Policisté učinili všechna potřebná šetření a opatření směřující k odhalení toho, zda byl spáchán trestný čin. Takové skutečnosti ovšem nebyly zjištěny,“ prohlásila.

Podle ornitologa a vedoucího Agentury ochrany přírody a krajiny v Havlíčkově Brodě Václava Hlaváče je práce policie v podobných případech obtížná.

„Zatím se v Česku nepodařilo usvědčit žádného traviče. Z podstaty věci je velmi komplikované takové případy vyšetřit a pachatele vypátrat,“ potvrdil už před časem.

Pokud někdo nalíčí otrávené návnady, obvykle tak nečiní kvůli dravcům, ale kvůli jiným predátorům. Nejčastěji to bývají kuny, vydry nebo lišky, které loví chovná zvířata nebo ryby. Pokud ovšem takové zvíře uhyne, dravci velmi často pozřou jeho mršinu a otráví se rovněž.

K inspektorům se dostane jen zlomek obdobných případů

Káně lesní je dravec, který patří mezi druhy živočichů přímo ohrožené vyhynutím nebo vyhubením podle zákona o obchodování s ohroženými druhy. Podle zákona o myslivosti patří mezi druhy zvěře, jejichž lov je zakázán mezinárodními smlouvami.

Tentýž zákon pak stanoví, že lov zvěře smí být prováděn jen způsobem odpovídajícím zásadám mysliveckým, zásadám ochrany přírody a zásadám ochrany zvířat proti týrání. Zakazuje se lovit zvěř způsobem, jímž se zbytečně trýzní, trávit zvěř jedem nebo ji usmrcovat plynem.

Z tohoto pohledu byl nejhorší rok 2016, kdy se ČIŽP zabývala prokázanou otravou 34 dravců. Mezi nimi byli i chráněné a ohrožené druhy. Loni řešila dva případy otravy - káněte a krkavce.

Ve skutečnosti případů otravy ptáků však bylo mnohem více. „Převážná část otrávených nebo ulovených jedinců není nalezena. Mnohé případy se k nám navíc vůbec nedostaly, protože je rovnou prošetřuje policie,“ dodala mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová. To je třeba i případ šestnácti otrávených zvířat z loňského jara na Třebíčsku.

Pět uhynulých káňat našli lidé v okolí Častonína na Pelhřimovsku.

Pět uhynulých káňat našli lidé v okolí Častonína na Pelhřimovsku.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

zpět na článek