iDNES.cz

Herec ze Supermana a jeho řád na jemnickém zámku končí. Dostal výpověď

  8:56
Řád Křižovníků s červeným srdcem - cyriaků vedený generálním převorem Jiřím Stanislavem na zámku v Jemnici končí. Velkolepé plány na vybudování sanatoria pro válečné veterány byl nad jeho možnosti. Řád dostal výpověď. Jemnická radnice letos památku otevře a o jejím osudu jedná s dalším investorem.

Snímek Jiřího Stanislava z roku 2014 u zámku v Jemnici, kdy tam ještě plánoval zřídit sanatorium. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jiří Stanislav má za sebou takovou hereckou minulost, jakou by chtěl zažít nejeden jeho český kolega. V 80. letech si zahrál různě velké role po boku světových hvězd v britských a amerických filmech. A to včetně Supermana, kde jej coby kosmonauta zachránil herec Christopher Reeve s písmenem „S“ na kombinéze.

Stanislavovi kolegové byli i Pierce Brosnan, Hugh Grant, Michael Caine, Michail Baryšnikov, Jeremy Irons či Martin Shaw v Česku dobře známý ze seriálu Profesionálové.

Shrnutí jeho kariéry před kamerou zní velkolepě a je pravdivé.

Velkolepě zněl před pěti lety i plán, že Stanislav se svými kolegy vybuduje v nevyužívaném jemnickém zámku sanatorium pro válečné veterány. Do města tehdy přišel jako generální převor řádu Křižovníků s červeným srdcem - cyriaků. Zámek dostal řád od města na 50 roků.

Křižovníci se přesunuli na zámek Police. Tam je muzeum RAF

Jenže už po šesti letech je jasné, ze sanatorium nebude. Plán byl nad jejich síly a možnosti. „Dostali výpověď ze zámku, lhůta vyprší koncem května,“ uvedl místostarosta Jemnice Petr Novotný.

Herec, který měl na zámku i byt, už je s tím smířený. „Nebudeme jim stát v cestě, život jde dál. Přesunuli jsme se jen o pár kilometrů dál na zámek Police,“ říká Stanislav.

Jiří Stanislav

Stanislav studoval herectví na brněnské JAMU ve stejné době jako Bolek Polívka. Pouhé tři dny po srpnové okupaci 1968 emigroval do Rakouska a následně do Kanady. Tam se zpočátku věnoval pantomimě. Později se přestěhovali se svou ženou do Anglie, kde se prosadil ve filmu.

Poprvé se prosadil čtrnáct let po emigraci v britském filmu Tvrdá fuška z roku 1982. Jeho kolegou byl slavný Jeremy Irons a film o Polácích pracujících v Anglii slavil úspěch na festivalu v Cannes. Stanislav v něm dostal poměrně velkou roli. „Film měl úspěch, to mě rozjelo,“ vzpomíná.

Prosadil se i v úspěšném britském seriálu o dobývání Jižního pólu Nejvzdálenější místo na Zemi, v němž hráli v roce 1985 Hugh Grant či Martin Shaw. „Tam jsem hrál Rusa, jezdili jsme na lyžích. A ve filmu Čtvrtý protokol zase sovětského agenta. Po vlacích v Anglii mě tam honil Michael Caine,“ usmívá se Stanislav.

Ve známé sérii o Supermanovi dostal příležitost hned na začátku čtvrtého filmu v pořadí v roce 1987. Představoval sovětského kosmonauta, jehož při nehodě přiletěl zachránit Superman a dopravil Stanislava v pořádku zpátky do rakety. „Točili jsme to v obrovském studiu za Londýnem před černou oponou. Byl jsem zavěšen na lankách,“ popsal.

Po roce 1989 se vrátil do Československa a občas hraje v seriálech. „Často třeba právníky,“ směje se. Jeho ženou je Jessica Horváthová, která v roce 1990 založila hereckou agenturu Cine-Jessy.

Tam je muzeum britského královského letectva (RAF) věnované československým pilotům a dalším vojákům působícím za druhé světové války ve Velké Británii. Na jeho fungování se podílí Czech Spitfire Club, obec Police a Nadační fond leteckého maršála Karla Janouška s pomocí cyriaků.

„Oni hodně pomáhají při vybavení muzea. Slavnostní otevření bude letos 23. června, sezona je do srpna. Muzeum RAF je otevřené celoročně, jen je potřeba mimo sezonu předchozí domluva,“ přiblížil starosta Police Karel Janoušek.

Jemnice jedná s investorem, který zachraňuje zámek Písečné

Nové využití pro zámek připravuje i vedení radnice v Jemnici. Radní se tam tento týden dohodli, že zámek otevřou o letních prázdninách.

„Nicméně je potřeba prostory nejdříve vyhodnotit z hlediska bezpečnosti. Bude ale zpřístupněn víc než za dob cyriaků, už se nám hlásí průvodci,“ popsal Petr Novotný. Zpřístupnit chtějí mimo jiné reprezentativní prostory v prvním patře.

Navíc vedení města hledá pro zámek strategického investora. Jedná s Josefem Kolářem, majitelem zemědělského Rhea Holdingu. Ten už zachraňuje renesanční zámek v Písečném na Jindřichohradecku nedaleko hranic s Rakouskem. Investoval do něj desítky milionů korun.

„V Písečném se to výborně povedlo. S panem Kolářem jednáme a jistý zájem je na obou stranách. Ke konsenzu ale zatím nedošlo. Uvidíme, kam ta jednání povedou. Je předčasné dělat závěry,“ dodal místostarosta.

Město bude i letos pokračovat v záchraně zámku. Po letech chce dokončit postupnou opravu krovu, což stálo již několik milionů. Na rekonstrukci celé památky by bylo potřeba zhruba čtvrt miliardy.

Autor:
zpět na článek