iDNES.cz

Při opravách hrádku Roštejn našli řemeslníci vzkaz od svých předchůdců

  17:42
Hrady a zámky na Vysočině už po zimní pauze otevřely. Lovecký hrádek Roštejn nedaleko Telče ale zůstal zavřený. Dělníci se tam pustili do druhé etapy náročné rekonstrukce. Práce se přesunuly z hradních ochozů, kaple svatého Eustacha a Botanického sálu do hlavního palácového křídla a hradní věže.

Rekonstrukce hrad Roštejn, který se nachází mezi Telčí a Třeští na Jihlavsku, má být dokončena v roce 2021. Expozice budou věnované hlavně lovu. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Zahájení turistické sezony na Roštejně proto bude o několik měsíců odloženo. „Stavební práce nám nedovolily otevřít hrad od dubna. Zpřístupníme ho částečně od 1. června. Otevřené bude nádvoří, hospoda, pokladna a hradní věž. Na Noc kostelů 25. května umožníme v předpremiéře zájemcům navštívit nově zrestaurovanou a opravenou hradní kapli,“ prozradila kastelánka Kateřina Rozinková.

Nová prohlídková trasa B, jejíž interiéry se nyní budují, by měla být návštěvníkům přístupná až od prvního prázdninového dne. Povede hradními ochozy, kaplí a Botanickým sálem. Expozice bude věnována přírodě, lovectví a myslivosti. Určená bude především rodinám s dětmi.

„Momentálně se připravují různé interaktivní a dotykové panely, vzniká například obří mraveniště, které si děti budou moci prolézt,“ poznamenala kastelánka.

Návštěvníci například také zjistí, jak těžká je lovecká puška, podívají se do okolní krajiny dalekohledem nebo nasají atmosféru nočního lesa.

Celá expozice bude interaktivní a lidé ji budou procházet bez průvodce. V době letních prázdnin však budou v určitých intervalech vypraveny i komentované prohlídky.

Rekonstrukce započala loni v květnu na trase B. Nejvíc práce měli stavaři zatím v malovaném Botanickém sále. Některé z původních trámů a dřevěných prvků nesly po odkrytí značné stopy biologického napadení, některé části se musely chemicky ošetřovat, jiné zcela vyměnit. Opravovaly se podlahy, zdivo, stropy, střešní krytina a podařila se i výměna novodobých oken za kopie historických.

„Hrad získal ústřednu, centrum zabezpečení objektu a sbírkových předmětů, dále kancelář pro personál hradu i pro veřejnost. A nezbytné technické a sociální zázemí,“ upozornil Pavel Buňat z krajského odboru kultury.

Velkou část práce už odvedli i restaurátoři, kteří dál pokračují v obnově nábytku, obrazů a sakrálních plastik. Celkem ošetří více než 70 sbírkových předmětů, které pak budou vystavené v nových expozicích.

Kdo opravoval hrad po požáru

Od začátku letošního roku se stavební práce přesunuly na hlavní prohlídkovou trasu A a do sedmiboké hradní věže, odkud je výhled až na Alpy.

Momentálně dělníci vyměňují napadené stropní trámy a právě při tom učinili nedávno zajímavý objev. Při rozebírání prkenných trámů objevili dvě zabudovaná prkna, na nichž byli podepsáni řemeslníci, kteří se podíleli na opravách hradu po jeho velkém požáru ve 20. letech minulého století.

Na prknech jsou vedle podpisů uvedená i data - 10. listopad 1928 a září 1927. „Tento nález je pro nás velmi zajímavý z historického hlediska. Jsou tam totiž podepsáni řemeslníci, kteří se na opravách stropu a krovu věže podíleli před téměř sto lety. Z velké většiny jsou to lidé z okolních vsí a jejich jména tu stále rezonují. Doufáme, že podobných zajímavostí najdeme během prací ještě víc,“ říká kastelánka s tím, že by při mimořádných prohlídkách hradu tyto zajímavosti návštěvníkům rádi představili.

Po dobu stavebních prací bude stále uzavřeno parkoviště před hradem. Náhradní parkování je možné například v obci Doupě, v prostoru před Roštejnskou oborou nebo v blízkosti fotbalového hřiště u obce Růžená.

Kompletní ukončení rekonstrukce je plánováno na jaro roku 2021, celkové náklady na projekt přesáhnou 70 milionů korun.

zpět na článek