iDNES.cz

Systém třebíčské firmy změří radiaci z dronu, už není potřeba vrtulník

  17:18
Bílý stroj se odlepuje od země. Podle předem stanovené trasy létá nad terénem. Zařízení, které nese v podvěsu, dokáže už během letu měřit a zpracovávat data o radiaci, která okamžitě posílá obsluze na zemi. Jedná se o první dron, který je něčeho takového schopen.

Toto zařízení vyvinuli v třebíčské společnosti Nuvia ve spolupráci s Vojenským technickým ústavem (VTÚ). „Doposud se na tato měření nasazovaly vrtulníky. Jejich výhodou je zmapování rozsáhlých území. Objednání vrtulníku však trvá hodiny,“ říká Petr Sládek, vedoucí vývojového týmu.

Výhody tohoto bezpilotního stroje jsou zřejmé. Několik kilogramů vážící dron je mnohem jednodušší a rychlejší sbalit a dopravit na příslušné místo, než si domlouvat přílet vybavené helikoptéry.

Dalším plusem je pak jednoduchost ovládání, ke kterému není potřeba specialista. Nový detekční systém, který je k dronu připevněný, je navíc asi desetkrát levnější než ten, který se v současnosti používá ve vrtulnících.

V neposlední řadě pak k plusům nového technického řešení patří to, že v případě většího zamoření je schopen chránit zdraví lidí. Člověk, který jej ze země řídí, ho může ovládat ze vzdálenosti až pěti kilometrů a nemusí tak blízko k epicentru záření.

Vydrží ve vzduchu 40 minut, ovládání lze naučit za dva týdny

Systém se dá použít v různých oblastech. Jeho pomocí lze kontrolovat například i transport jaderných materiálů nebo okolí jaderných elektráren.

„Výjimečnost systému je v tom, že poskytuje komplexní monitorování radiační situace, různých druhů záření, odběrů vzorků. Zároveň už v průběhu letu zpracovává data,“ vyjmenoval hlavní přednosti Sládek. Jeho týmu se podařilo vytvořit algoritmy, které i ve výšce dokážou přepočítat míru radiace těsně nad zemí.

Samotný dron pochází z dílny Vojenského technického ústavu a nese název BRUS. Tato zkratka znamená „bezpilotní rotorový univerzální systém“. Ve vzduchu vydrží na jedno nabití létat zhruba 40 minut a jeho ovládání je prý velice jednoduché. „Stačí dva týdny výcviku,“ pronesl Jiří Kuzdas z VTÚ.

Společnost se vývoji bezpilotních zařízení věnuje několik desítek let. „Zabýváme se jimi už od roku 1980 a za tu dobu jsme vyvinuli několik typů dronů,“ doplnil ředitel VTÚ Jiří Protiva.

Samotné měřící zařízení pak pochází od společnosti Nuvia. Firma vyvinula moduly i pro spektrometrická měření nebo pro detekci neutronů. „Systém je otevřený, takže se dají vyvíjet další moduly, do budoucna to mohou být například chemické,“ doplnil Sládek.

Nuvia se nyní snaží prorazit se svým produktem na trhu. Nový systém už dodala do Číny a Indie, zájemce má třeba i z Brazílie.

zpět na článek