iDNES.cz

Demolice jihlavských kasáren začala, reliéf ze střechy vysvětí kaplan

  11:58
Rameno jeřábu sneslo k zemi kamenný reliéf ze střechy bývalých Štefánikových kasáren v Jihlavě a začala tím jejich demolice. Cenný reliéf se však stavebníkům nepodařilo sundat v jednom kuse. Kamenný blok, do nějž byl vytesaný znak města Jihlavy, byl horizontálně rozdělený na dva díly.

„Nejprve jsme pomocí dvou úvazků a jeřábu uchytili a snesli horní díl znaku. Poté jsme bouracím kladivem na dvou místech vybourali a podvázali zdivo pod hlavním dílem plastiky. Následně bylo možné přistoupit k jejímu opatrnému snesení,“ popsal postup projektový manažer společnosti PSJ Investors Jiří Mutl.

Reliéf se nyní přesune jen o pár desítek metrů vedle, konkrétně do budovy Krajského vojenského velitelství.

„Pro kamennou plastiku vybudujeme památné místo v malém parčíku u hlavního vchodu. Bude důstojně sloužit jako vzpomínka na bývalá Kasárna korunního prince Rudolfa. Po provedení instalace a terénních úpravách plánujeme slavnostní odhalení. Vysvěcení památníku provede vojenský kaplan se všemi poctami,“ plánuje ředitel Krajského vojenského velitelství Jan Ňachaj.

Armáda komplex prodala v roce 2006, vyrostou místo něj byty

Rozsáhlý kasárenský komplex ve Vrchlického ulici byl zbudován podle projektu stavitele Franze Grubera v osmdesátých letech devatenáctého století. Otevřen byl v létě roku 1887. Kasárna nesla jméno rakouského korunního prince, arcivévody Rudolfa, jediného syna císaře Františka Josefa I.

Několik desítek let po otevření byla kasárna dočasným působištěm pro příslušníky nově zřízeného „domácího“ pěšího pluku číslo 81.

Armáda objekt v roce 2006 prodala. Původně nabídla části kasáren městu i kraji. Ty ale neměly zájem o bývalou hlavní budovu areálu.

Koupila jej však společnost PSJ, která začala na přelomu roku s demoličními pracemi. Na místě kasáren plánuje v první fázi vybudovat dva bytové domy, které nabídnou třicet bytů.

Proti záměru firmy se před časem zvedla vlna nevole. Ozval se například předseda Spolku pro starou Jihlavu Vilém Wodák. „Nenávratně tak zmizí kus novodobé vojenské historie Jihlavy,“ uvedl tehdy.

Památkáři však neshledali na budovách nic natolik historicky cenného a unikátního, proč by měly být objekty zachovány.

zpět na článek