iDNES.cz

Na Žďársko se po dvou stech letech vrátil vlk, ukázala fotopast

  16:38
Do Žďárských vrchů se po téměř dvou stech letech vrací vlci. Takové závěry na základě pozorování z posledních měsíců vyřkli ochránci přírody. Zatím naposledy se v chráněné krajinné oblasti vlk objevil o uplynulém víkendu. Zachytila ho fotopast myslivce Petra Scheiba.

Vlk, kterého zachytila fotopast ve Žďárských vrších. | foto: fotopast Petra Scheiba

„Fotopast umístěná ve Žďárských vrších vlka zaznamenala v pátek večer v 17:48,“ uvedl Petr Scheib. „Kvalitu fotky ovlivňuje to, že bylo zvíře v pohybu a bylo už po setmění,“ dodal.

Na fotografii je zvíře částečně rozmazané, s jistotou v něm ale lze vlka poznat. Myslivec navíc nenechal nic náhodě a vydal se po jeho stopách ve sněhu.

„Měřil jsem jejich velikost a odebral jsem trus. Ten jsem následně předal zástupcům vlčí hlídky, která provádí monitoring velkých šelem v Česku,“ popsal nálezce, podle něhož jde o průkazné indicie.

Přesné místo pohybu vlka on ani ochranáři prozradit zatím nechtějí. Zvířat podle všeho není více, jedná se zatím jen o jedince, který na Vysočinu přišel. Odkud, to by mohla určit právě analýza trusu.

Podle ředitele chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy Václava Hlaváče je však zřejmé, že se vlci do této oblasti vracejí. „Jedním jedincem vždy osidlování nového území začíná. Až později se zde objeví pár, případně i s vlčaty,“ prozradil.

Pozorování vlků přibylo hlavně na Havlíčkobrodsku

Důkazů o návratu vlků do severní oblasti Vysočiny se poslední dobou objevilo víc. Loni hlásili lidé pozorování vlka nedaleko Štoků mezi Havlíčkovým Brodem a Jihlavou, v březnu se našel mrtvý vlk na dálnici D1 u nedalekého Skorkova. Podle analýzy pocházel z karpatské populace.

Zhruba před měsícem další svědci spatřili vlka poblíž Havlíčkova Brodu. Až nyní se ale živou šelmu podařilo vyfotografovat. „Není vyloučeno, že se jedná o stejné zvíře. Urazit během noci třicet až čtyřicet kilometrů není pro vlka žádný problém,“ dodal Hlaváč.

Šelma se přitom této oblasti vyhýbala téměř dvě století. U Roženeckých pasek ve Žďárských vrších stojí pomník, podle něhož byl poslední zde žijící vlk uloven 2. ledna 1830. Od té doby nejsou zprávy, že by se zde vyskytl.

Vlci mají ovce při dnešním způsobu chovu jako na talíři

Pokud se skutečně vlci do Žďárských vrchů vracejí, velký pozor si budou muset dát chovatelé ovcí. „Při současném způsobu jejich chovu je vlci mají jako na talíři, mají tu prostřený stůl,“ upozorňuje Václav Hlaváč.

Podle něho bude důležité, aby stáda chovatelé na noc ustájili a zajistili si jejich ochranu. Vhodné je pořízení ovčáckých psů. Stát dnes na podobné zajištění stád poskytuje dotace, podle nového zákona na ochranu chovatelů pak případné ztráty způsobené vlky částečně kompenzuje.

Lidé se pak nemusejí bát vůbec. Vlk je plaché zvíře a člověka se bojí. „Za posledních dvě stě let neznáme případ, že by někde v Evropě vlk člověka napadl,“ konstatoval Hlaváč.

zpět na článek