iDNES.cz

Čechům nejvíc chutná čokoláda z kakaových bobů z Ghany, tvrdí výrobce

  17:54
V období před koncem roku čokoládovny jedou na plné obrátky. Jednou z nich je i rodinná čokoládová firma Kamila Chocolates z Vyskytné nad Jihlavou. Specializuje se na ruční výrobu čokoládových bonbonů, pralinek a zakázkovou výrobu.

„Ročně vyrobíme 40 tun čokolády. Teď před Vánocemi je vrchol sezony. Umíme udělat z čokolády prakticky cokoli: šroubovák, hever, knihu nebo postavu v životní velikosti. Novinkou je u nás nyní pivní čokoládový bonbon,“ říká zakladatel firmy a její jednatel František Hlava.

Většina lidí, kteří viděli film Čokoláda, si může myslet, že její výroba je romantická a možná tak trochu i sexy záležitost. Je tomu skutečně tak?
Zcela určitě. Už madame de Pompadour nebo Casanova byli milovníci čokolády. A staří Aztékové a Inkové nazývali čokoládu, kterou popíjeli, božským nápojem. Uměli ho dochutit vanilkou nebo chilli a věděli, že jim tento nápoj navozuje euforii a pocit štěstí. A my v naší výrobně děláme čokoládu s láskou.

Jaká čokoláda Čechům chutná?
Každý národ se liší svými chutěmi. Švýcaři, Rusové, Poláci mají jiné chuťové buňky. My spolupracujeme s firmou, která je největším zpracovatelem kakaových bobů v Evropě. Můžeme tak mít kakaové boby asi ze 200 plantáží světa. Před lety jsme si v Jihlavě založili malou firemní prodejnu, kde jsme chutě Čechů asi tři roky zkoumali. Chtěli jsme zjistit, co jim opravdu chutná. Zjistili jsme, že jsou to kakaové boby z Pobřeží slonoviny a z Ghany. To je čokoláda, která chutná 80 % Čechů. Ona totiž jinak chutná čokoláda z kakaových bobů z Tanzánie či Kolumbie. Je to jako s vínem.

Takže u vás najdeme jen čokoládu z těchto bobů?
Umíme se zákazníkovi přizpůsobit. Měli jsme například zákazníka ze Slovenska, který má kavárnu, kde vaří kávu z Kolumbie. Ta je lehce do kysela. Zajímalo je, zda i čokoláda bude mít takovou chuť. A představte si, měla. A protože chtěli být styloví, dodáváme jim čokoládu právě z těchto bobů.

Převažuje v oblibě hořká čokoláda, mléčná nebo bílá?
Ze 40 % je hořká, 35 % tvoří mléčná a zbytek bílá čokoláda. Máme ale i speciální druhy čokolády citronové, pomerančové nebo pistáciové. Základ tvoří bílá čokoláda, do které se zamíchá speciální pyré. Ale pozor, není to náplň.

Experimentují Češi rádi?
Ano. Třeba my děláme čokolády s padesáti druhy posypu. Od sušených plodů (jádra ořechů) až po lyofilizované (mrazem sušené) ovoce, které je při minus 50 stupních Celsia zbaveno vody.

Používáte i koření? Třeba chilli, sůl...
Pochopitelně. Ale používáme třeba kořen ašvagandy nebo nať yzopu. Třeba ašvaganda je kořen, který je nejen léčivý. Má i povzbuzující účinky. Kdysi se dělal pokus, ve kterém se čokoláda s kořenem ašvagandy rozdala dělníkům. Po měsíční konzumaci těchto výrobků pociťovali daleko menší pocit únavy.

A pokud jde o chilli?
Je chilli a chilli. Do našich čokoládových bonbonů dáváme chilli, které se jmenuje scorpion. Když s ním děvčata pracují, musejí mít roušky, a i přes gumové rukavice, které nosí, kdyby si pak přetřely oko, tak je to bude pálit. Je na to bezpočet receptur.

Ostatně jak to vůbec máte s recepty? Odkud je máte?
Receptury pečlivě tajíme. Jsou jich stovky. Máme je pečlivě uschované v trezoru a také v synově hlavě. Právě on vymýšlí různé náplně. Základem jsou receptury z 30. let minulého století. Třeba pralinka je likérový bonbon. My umíme udělat pralinku ze všech druhů destilátů. Třeba i z absintu. Byli jsme nedávno osloveni některými pivovary, zda bychom dokázali udělat bonbon z piva. My jsme na to šli jinou cestou. Z piva se dělá pivní pálenka a tu jsme dali do čokoládových bonbonů. Takže náš bonbon k pivu je vyroben z pivní pálenky.

Už jste říkal, že Vánoce jsou pro firmu vrcholem sezony. Co tedy teď nejčastěji děláte?
Soustředíme se na zakázkovou výrobu. Nemusí jít přímo o vánoční motiv. Zákazník si například vymyslí, že chce své zaměstnance obdarovat čokoládovou tabulkou s logem firmy. Dokážeme z čokolády udělat cokoliv. Třeba nůžky, sponkovačku, kancelářské svorky. Necháme si vyrobit formu, do níž se pak daný výrobek jen odleje.

A co Mikuláš, toho také svedete?
Také ho děláme. Ale toho si můžete koupit kdekoli v obchodě. Když už se do výroby Mikuláše pustíme, chceme se s ním odlišovat od Mikulášů, které dělají velké firmy. A nebalíme ho do staniolu, ale do celofánu, aby byl vidět.

Jakého největšího Mikuláše jste dělali?
Když na to přijde, mohu udělat Mikuláše v životní velikosti. Jinak máme formy od 5 centimetrů až po půl metru.

Kam dodáváte vaši čokoládu?
Je to hlavně Česká republika. Máme čtyři obchodní zástupce, zásobujeme asi 800 prodejen po celé republice. A Česká republika pro rodinnou firmu je dostatečně veliká.

Velké obchodní řetězce vás nelákají?
Řetězce jsou podle mého názoru pro malé rodinné firmy, jako jsme my, likvidační. Jdeme si svojí cestou a zákazníky máme nejen v maloobchodní síti, ale jsou to i různé firmy. Přibližně 55 % výroby tvoří zakázková výroba a 50 % výroba pro maloobchodní síť.

Když se vrátím k filmu Čokoláda, představitelka hlavní role dokáže každému, kdo do její čokoládovny přijde, najít čokoládový bonbon, který mu bude zaručeně chutnat. Umíte to také?
Troufám si říct, že po dvaceti letech v oboru to už dokážu. Když budu mít 100 zákazníků, podaří se mi do jejich chuti trefit tak z 80 %.

Tipnete si, co by chutnalo mně?
Vás bych si tipnul už na nějakou fajnšmekřinu. Takže určitě hořká čokoláda a myslím, že by vám v ní mohly chutnat mandle nebo oříšky. A vy jste také experimentátorka, takže tipuji, že byste ochutnala i ten čokoládový bonbon z pivní pálenky.

Máte pravdu, ochutnala.
Tak vidíte (směje se).

zpět na článek