iDNES.cz

Vidušak, Guignol, Punch, Kasperle. Výstava ukáže Kašpárky z celého světa

  17:58
Galerie Hasičský dům v Telči na Jihlavsku představuje unikátní expozici věnovanou loutkám Kašpárků. K vidění je více než 150 marionet z různých koutů světa. Návštěvníci se rovněž dozvědí mnoho zajímavých informací. Třeba i to, že populární Kašpárek vůbec není česká postavička.

Kolekce více než 150 loutek Kašpárků z celého světa je až do 8. ledna k vidění na výstavě v galerii Hasičský dům v Telči. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Putovní výstava Kašpárci celého světa, která představuje unikátní soubor 152 loutek, pochází z Muzea loutkářských kultur v Chrudimi.

Kašpárek se na scéně poprvé objevil díky Johannu Josephu Laroche na konci 18. století. Do českých zemí se dostal díky rakouským loutkářům a jeho českou verzi Kašpárka pak přivedl na svět Matěj Kopecký.

„Tato postava reflektuje přirozenou lidskou potřebu postavit se smíchem hlouposti, krutosti a moci,“ říká Věra Peichlová, vedoucí odboru kultury telčské radnice.

Čeští Kašpárci prezentují na výstavě v telčské galerii především tvorbu lidových a profesionálních řezbářů, například proslulého novopackého rodu Suchardů. Mezi loutkami však najdeme i Kašpárky z rodinných loutkových divadel, která byla sériově vyráběna.

Telčský rodák tvořil loutky při svém pobytu v nemocnici

Na výstavě však nejsou k vidění jenom čeští Kašpárci. Představuje se také mnoho světových obdob těchto roztomilých marionet.

Vidět můžeme například indického Vidušaka, francouzského Guignola a Polichinella, ruského Petrušku, anglického Punche nebo rakouského Kasperla či německého Hanswursta.

Součástí výstavy je také soubor deseti loutek málo známého telčského rodáka Václava Podsedníka. Marionety vytvořil za 2. světové války, když sloužil u československých jednotek ve Velké Británii.

„Loutky inspirované tehdejší dobou vznikly během jeho pobytu v nemocnici pro divadelní představení Legenda legendovitá,“ připomenula Věra Peichlová. 

Podsedník byl žákem Maxe Švabinského, věnoval se hlavně dřevorytu a litografii. Za války vytvořil s dalším výtvarníkem Karlem Ciprou řadu loutkových divadel a loutek. Část jich po válce získalo Vojenské muzeum v Praze. Poslední Podsedníkova umělecká stopa po roce 1945 končí v Mariánských Lázních.

Výstavu mohou zájemci v Městské galerii Hasičský dům navštívit až do 8. ledna.

zpět na článek