iDNES.cz

Šéfka výboru psala soutěžící firmě. Překročila pravomoci, volá opozice

  14:44
Předsedkyně kontrolního výboru krajského zastupitelstva na Vysočině Helena Vrzalová překročila své pravomoci. Myslí si to část členů výboru. Bez konzultace s nimi totiž odpověděla na podnět k prošetření postupu při výběru u jedné z veřejných zakázek. Vrzalová při tomto řízení seděla v hodnotící komisi.

Noviny Kraj Vysočina. | foto: Archiv Kraje Vysočina

Na konci letošního srpna přišel na krajský úřad v Jihlavě dopis od pražské společnosti Strategic Consulting. Zajímala se o veřejnou zakázku na vydávání novin Kraj Vysočina včetně multimediálního obsahu. Firma podala podnět na prošetření podmínek zadávacího řízení.

Dopis doputoval i na stůl předsedkyně kontrolního výboru zastupitelstva Heleny Vrzalové (KSČM). Ta si jej přečetla a firmě během zhruba dvou týdnů odpověděla, že podnět na prošetření odmítla. Sama, bez konzultace se zbývajícími členy kontrolního výboru. 

Kolegy o svém postupu informovala až na příštím řádném jednání o další více než dva týdny později. Řada z nich si však takové jednání vysvětluje jako překročení pravomocí.

Paní předsedkyně udělala chybu, volají kritici jejího postupu

„Postup paní předsedkyně považuji za nestandardní a více členů kontrolního výboru s ním projevilo nesouhlas,“ uvedl lidovecký zástupce Vít Kaňkovský.

„Paní předsedkyně určitě udělala chybu, když členy kontrolního výboru s tímto podnětem neseznámila a podepsala jménem Kraje Vysočina spolu s hejtmanem dopis s odpovědí. Správný postup je takový, že všechny podněty budou předloženy kontrolnímu výboru na řádném jednání a dle stanoviska výboru se postupuje dál. Její procesní postup v tomto případě správný určitě nebyl,“ myslí si také Kaňkovského stranický kolega Štěpán Komárek.

Najdou se však i tací, kteří postup Heleny Vrzalové hájí. „Jsem přesvědčen, že paní předsedkyně nepodávala stanovisko jako stanovisko kontrolního výboru, ale pouze jako stanovisko své,“ uvedl sociální demokrat Petr Vašíček.

Nedovolila bych si rozhodnout sama, hájí se šéfka výboru

Právě tímto argumentem se hájí i sama Vrzalová. „V žádném případě bych si nedovolila rozhodnout sama. V tomto případě se však nejednalo o rozhodnutí, ale pouze o odpověď na podání, které bylo směrováno na hejtmana a předsedu kontrolního výboru,“ tvrdí Vrzalová s tím, že na nejbližším zasedání výboru jeho členům odpověď předložila, aby se k ní vyjádřili, případně aby navrhli další kroky.

Podle Evy Decroix (ODS) je však takový postup diskutabilní. V e-mailové zprávě, kterou rozeslala den po zasedání výboru jeho členům, píše: „Jednací řád kontrolního výboru ovšem paní předsedkyni neopravňuje k žádné rozhodovací činnosti, ani k písemné komunikaci s veřejností.“

Celá věc je o to zamotanější, že Helena Vrzalová byla v inkriminovaném zadávacím řízení členkou výběrové komise. Tudíž sama odpovídala či rozhodovala o podnětu na prošetření svého vlastního jednání.

„V té odpovědi byla pouze citace zákona,“ uvedla Vrzalová s tím, že konkrétně ze strany Evy Decroix vnímá její připomínky spíše jako politickou záležitost než jako právní spor.

Hejtman: Postup Vrzalové mi nepřísluší posuzovat

„Kraj Vysočina v tomto konkrétním případě nebyl nadán žádnou přezkumnou pravomocí. I přesto jsem nechal podnět, který byl adresován mně i předsedovi kontrolního výboru prověřit i prošetřit a odpověděl jsem v duchu první věty, paní předsedkyně se k odpovědi připojila. Její postup mi nepřísluší posuzovat,“ vyjádřil se k celé záležitosti hejtman Jiří Běhounek (nestraník za ČSSD).

Každopádně na půdě kontrolního výboru se o celé věci zřejmě ještě bude debatovat. Někteří jeho členové chtěli po Vrzalové bližší vysvětlení už na posledním zasedání na konci listopadu. Z toho se však předsedkyně kvůli nemoci omluvila.

„Kontrolní výbor se bude zabývat touto otázkou na příštím jednání dne 18. prosince,“ potvrdil jeho člen Evžen Zámek.

Do té doby se veřejně k celé věci nechce vyjadřovat ani Eva Decroix. „Nejdříve chci znát vyjádření paní předsedkyně,“ uvedla jihlavská právnička.

Do tendru o vydávání krajských novin se podle věstníku veřejných zakázek hlásilo pět společností. Předpokládaná cena zakázky byla 18,5 milionu korun, tendr ale tuto sumu smrskl na necelých sedm milionů. Vítězem se stalo Regionální vydavatelství Olomouc.

zpět na článek