iDNES.cz

Žďárské centrum pro seniory by mohlo být do dvou let, Sázava ho odmítá

  11:40
Poptávku po zařízení pro lidi s Alzheimerovou chorobou by v části Vysočiny mohlo pokrýt nové centrum ve Žďáře nad Sázavou. Naopak plánovaný konkurenční projekt v nedaleké Sázavě bojuje o dotaci i se sousedy. Ti ho v petici odmítli, změnu územního plánu pak neschválili zastupitelé.

Zatím jsou na hlavním vchodu navařené mříže, už za rok a půl by však někdejší internát strojírenského učiliště ve Žďáře mohli využít první senioři.

Společnost Senior Holding, která celý objekt loni získala od Kraje Vysočina za cenu 24,3 milionu korun, jej přemění na SeneCura SeniorCentrum Žďár, které bude určené i pro lidi s Alzheimerovou chorobou.

Celý komplex i s kuchyní, jídelnou a malou tělocvičnou v Komenského ulici se uvolnil sloučením střední průmyslové školy a střední školy technické. Poslední ubytovaní studenti opustili internát před dvěma roky v červnu.

„Rekonstrukci bychom rádi zahájili na jaře či v létě 2018,“ sdělil provozní ředitel domovů SeneCura Ondřej Plšek. „Když začneme na jaře, v létě 2019 bychom mohli otevřít,“ plánuje s tím, že na rekonstrukci bude potřeba 12 až 14 měsíců.

V komplexu se 120 lůžky vznikne také kaple, fitness pro seniory, denní stacionář a místo zarostlého hřiště terapeutická meditační zahrada.

Firma už na Vysočině buduje domovy v Telči a v Humpolci

Většinovým vlastníkem Senior Holdingu je SeneCura s.r.o., česká dceřiná společnost rakouské společnosti SeneCura. Aktuálně mění názvy všech svých zařízení na obchodní značku SeneCura. V Česku vlastní síť 17 seniorcenter, z toho 11 je jich už v provozu.

Pro SeneCuru není žďárský projekt prvním v kraji. Na konci září poklepali základní kámen domova pro seniory v Telči, který bude mít kapacitu 122 lůžek a vznikne přestavbou objektu staré školy. Aktuálně se pouští společně s krajem také do PPP projektu na domov pro seniory v Humpolci.

Žďáru zatím velké zařízení s dostatečnou kapacitou chybí. Sociální služby města nabízí pro lidi s Alzheimerovou chorobou nebo jinými druhy demence jen 40 lůžek s nepřetržitým provozem v pronajaté části hotelu Fit, jenž patří zemědělské skupině Agro Měřín.

Kvalitu služeb tohoto Seniorpenzionu už letos musela po stížnostech řešit komise prorodinných aktivit, sociální a zdravotní při zastupitelstvu města. Navíc příští rok končí Seniorpenzionu nájemní smlouva.

„Jednáme s vedením Agro Měřín o prodloužení nájmu ve stávajících prostorách hotelu Fit. Po dokončení výstavby nového domova na Komenského ulici společností Senior Holding bude kapacita Seniorpenzionu přesunuta právě tam. O konkrétních podmínkách přesunu bude město jednat se Senior Holdingem. Prostory ve Fitu bychom poté rádi využili pro jiné sociální služby,“ říká žďárský místostarosta Josef Klement.

Žádostí o umístění v Seniorpenzionu evidují žďárské sociální služby více, než je jeho aktuální kapacita.

Lidé v Sázavě poukázali na problémy s vodou i s dopravou

Zlepšit nabídku služeb pro seniory se sníženou soběstačností by mohlo také plánované Alzheimer sanatorium v obci Sázava u Žďáru. Jenže projekt v tamní lokalitě U Staré trati se během podzimu ocitl takříkajíc na vedlejší koleji.

„Momentálně stojíme na místě. Pravděpodobně nezískáme dotaci ministerstva práce a sociálních věcí, zatím však nemáme písemné rozhodnutí,“ reagovala jednatelka společnosti Alzheimer sanatorium Zdeňka Šabartová.

V plánu má postavit na pozemku o velikosti 8 000 metrů čtverečních v první fázi dotované zařízení pro sociální služby s kapacitou 54 lůžek a ve druhé fázi bez dotace ještě restauraci a hotelové zařízení s 20 lůžky.

Projekt ale narazil u části místních obyvatel, kteří sepsali petici proti změně územního plánu, po obci koloval také leták. 135 petentů z asi 650 obyvatel v petici poukazovalo na možné problémy se zdroji pitné vody, na kapacitu čistírny odpadních vod, zvýšenou dopravu v lokalitě s rodinnými domy nebo na udržitelnost projektu.

„Mrzí mě, že si to lidé nenechali v klidu vysvětlit, v obci vznikl i leták s nepravdivými údaji,“ míní Šabartová.

Jde o zdravotnické zařízení, nebo o zařízení sociální služby?

V zastupitelstvu pak na konci září těsně neprošla požadovaná změna územního plánu.

„V našem případě jde o pobytové zařízení sociálních služeb, ne o zdravotnické zařízení. Stavební odbor ale trvá na tom, že se o zdravotnické zařízení jedná. Proto jsme požádali o změnu územního plánu ze smíšené obytné plochy na plochu občanské vybavenosti,“ popisuje vývoj situace Zdeňka Šabartová.

„Stávající určení pozemku přitom vyhovuje ubytovacímu zařízení a zastupitelé už dříve pro toto místo schválili jiný projekt na penzion pro seniory,“ argumentuje investorka.

Možností, jak dále pokračovat, je podle Šabartové několik. „Například lze přepracovat hotový projekt na zařízení s menší kapacitou nebo třeba rozdělení na menší parcely pro rodinné domy,“ vypočítává varianty. „Ovšem pořád platí, že bychom v Sázavě rádi udělali sociální službu,“ dodává jednatelka Zdeňka Šabartová.

Autor:
zpět na článek