iDNES.cz

Spory o vodárenský majetek v Jihlavě sílí, odměny politikům rostou

  14:38
Čím víc se vyostřují pře o majetek mezi vrcholnými politiky na Jihlavsku v takzvaném vodovodním sporu, tím víc rostou jejich finanční příjmy z této oblasti. Tedy aspoň některým. Hádky nesmiřitelných politiků přitom gradují. Starostům Telče a Stonařova se třeba nelíbí chystaná oprava ulice v Jihlavě.

Předsedou předsednictva SVAK byl po posledních komunálních volbách zvolen Roman Fabeš, starosta Telče (vpravo). Vystřídal bývalého dobronínského starostu Jiřího Vlacha (vlevo). | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Zřejmě i nesmiřitelné postoje se vyplácejí starostovi Telče Romanu Fabešovi (nezávislý), který už si za poslední roky přivydělal přes milion korun ke svému platu na radnici. A to hlavně díky svému angažmá ve vodohospodářské oblasti.

Přísun peněz ze stejných zdrojů se postupně zvedá i starostovi Stonařova Františku Plavcovi (nezávislý). Dosud si takto v posledních letech přivydělal více než půl milionu korun.

Fabeš je předsedou a Plavec místopředsedou Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK). Hlavní část vedlejších příjmů jim ale plyne z Vodárenské akciové společnosti (VAS). První sedí v představenstvu, druhý v dozorčí radě.

Třeba v roce 2012 za to Fabeš dostal 192 tisíc. Částka se mu každým dalším rokem zvyšovala. Předloni už to bylo 212 tisíc. Příjmy starosty Plavce tam narostly ze 102 tisíc ročně na 120 tisíc.

Kratší dobu je tam s nimi i starosta Polné Jindřich Skočdopole (nezávislý). Ten se ale zatím nezmiňuje o vedlejších příjmech ve svých majetkových přiznáních.

„Je třeba si uvědomit, jakou odpovědnost mají ze zákona členové takovýchto orgánů. VAS patří mezi nejvýznamnější firmy ve svém oboru u nás. Kromě hospodářských výsledků o tom svědčí třeba i udělení Národní ceny za společenskou odpovědnost,“ uvedl Roman Fabeš.

Odpovědné chování? Mnoho peněz odčerpává právní válka

O společenské odpovědnosti se ale dá těžko mluvit v případě vodovodní „války“ radnic, která už za veřejné peníze roky bují na Jihlavsku.

Po posledních komunálních volbách se přesto výrazně zvýšily odměny i ve SVAK. Dříve tam měl Fabeš přes dvacet tisíc za rok, nyní přes sedmdesát. Ani rostoucí příjmy za vedení svazku se podle něj nedají spojovat s dlouhou právní válkou.

„Činnost svazku nejsou jen soudní spory. SVAK dělá kromě správy majetku a servisu pro členské obce i řadu investičních akcí. Třeba pro letošní rok je to odhadem dvacet akcí v hodnotě přes čtyřicet milionů korun,“ dodal Fabeš.

Také starosta Plavec míní, že spolu nesouvisí zvyšování odměn a vyhrocování sporu do krajnosti. Ve SVAK je už od roku 1993.

„Ale dlouhé roky jsem za to neměl nic. Teď jsou odměny pro funkcionáře nastaveny takto. I Jihlaváci brali odměny, když tam byli,“ sdělil.

Boj obou starostů proti Jihlavě považuje město za nehoráznost

Náměstek jihlavského primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL) je ale přesvědčen, že statisícové odměny pro šéfy radnic mají souvislost s vyhrocováním právní bitvy. Když hodnotí, jak starostové Telče a Stonařova postupují proti Jihlavě, označuje to za nehoráznost prvního řádu. „Pořád se s tím nemůžu srovnat,“ říká.

A Plavec s Fabešem se na oplátku již dlouho podivují nad tím, čeho je schopné vedení jihlavské radnice, které si jako první najalo advokáty.

Na jihlavské straně barikády stojí už několik let Josef Kodet (KDU-ČSL). I on dostával před lety statisíce ze stejného zdroje - představenstva VAS. Jen v roce 2010 získal 162 tisíc. Jeho působení tam skončilo před několika lety.

Kodet je v současnosti jihlavským radním. A se svými kolegy nyní vede bitvu proti svým bývalým spolupracovníkům, mezi něž patřili Fabeš s Plavcem.

Politici vydělávají na funkci ve vodárenství i v Jihlavě

I v Jihlavě si teď někteří politici přivydělávají díky „vodovodním“ funkcím. Ne ale tolik jako jejich protivníci z Telče a Stonařova. Jedná se o společnost Jihlavské vodovody a kanalizace (JVAK), kde členové politických stran tvoří představenstvo a dozorčí radu.

„Člen představenstva dostává pět tisíc měsíčně, člen dozorčí rady dva tisíce,“ uvedl Jiří Benáček, ředitel JVAK. V představenstvu jsou například Lucie Vichrová (ANO), František Zelníček (ČSSD) či Karolína Koubová (Forum). Odměny navíc se netýkají náměstků primátora.

Fabeš a Plavec teď výrazně promlouvají do rekonstrukce Telečské ulice v Jihlavě, což zrychluje tep náměstkovi primátora Kalinovi. Má to svoji až úsměvnou rovinu, že se starosta Telče stará o Telečskou ulici, která ale není v Telči.

„Zlikvidují majetek svazku a postaví si místo toho svůj“

„Já si nedovedu představit, že bych z Jihlavy rozhodoval o investici v Telči nebo Stonařově. A bránil jim tam v rekonstrukci. To mi přijde jako drzost. Oni také ve svých obcích opravují. Nevím, jak můžou tito lidé vykonávat funkce starostů,“ uvedl Kalina.

Podle Plavce je ale nutné, aby ze Stonařova a Telče mluvili do rekonstrukce v Jihlavě. A to právě kvůli právní bitvě o vodohospodářský majetek.

„Požádali nás o souhlas s tím, že nám zlikvidují majetek svazku a postaví si místo toho svůj,“ uvedl Plavec.

Šéfové stonařovské a telčské radnice prý také mají špatnou zkušenost s tím, jak se rekonstruovaly v Jihlavě Srázná a Brněnská ulice. „My to nechceme blokovat. My chceme, aby udělali, co je třeba podle zákona,“ dodal Plavec.

Na spory doplácí veřejné rozpočty a tím pádem i obyvatelé. Starostové Telče a Stonařova i vedení jihlavské radnice předali už velkou část své moci právníkům, což stojí statisíce. „A my jsme také museli vrátit dotaci čtyři miliony - dotaci na Sráznou,“ uvedl Vratislav Výborný (ČSSD), náměstek primátora.

Autor:
zpět na článek