iDNES.cz

Lidovci těsně schválili koalici se STAN, stejně jako před tím Starostové

  12:32,  aktualizováno  19:27
Bylo to velké drama, ale i celostátní konference lidovců v Jihlavě těsně schválila koalici s hnutím STAN pro podzimní volby. Hlasování však bylo poměrně těsné. Pro bylo 39 hlasů, proti 31, jak zjistil iDNES.cz. Už dopoledne koalici podpořilo v Lipnici nad Sázavou i vedení Starostů a nezávislých.

Petr Gazdík sleduje ve volebním štábu STAN sčítání výsledků 2. kola senátních voleb (15.10.2016) | foto: Yan Renelt, MAFRA

Definitivně musí dohodu potvrdit ještě celostátní sněm STAN, který se uskuteční příští sobotu v Praze. Podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka by sobotní rozhodnutí lidovců mohl zvrátit teoreticky pouze jejich květnový sjezd. Na něm by proti Bělobrádkovi mohl kandidovat i bývalý šéf strany a zlínský hejtman Jiří Čunek. Odpůrci dohody byli zejména z Moravy.

Klíčové pro to, aby dohoda u lidovců prošlo, mohlo být, že lavírující pražská organizace lidovců dokázala přesvědčit šéfa STAN Petra Gazdíka, aby se vzdal ambice být lídrem koalice v Praze a kandidátku povede zástupce lidovců, téměř jistě ministr kultury Daniel Herman.

„Rozhodli jsme, že chceme společně se starosty vytvořit předvolební koalici a v této koalici se ucházet o přízeň těch 30 procent voličů, kteří nechtějí ani pravicový liberalismus, nechtějí ani levici, nechtějí ani nestandardní populisty,“ řekl po jednání Bělobrádek. Předseda STAN Gazdík rozhodnutí lidovců uvítal.

„Předsednictvo Starostů a nezávislých schválilo dohodu o společném projektu. STAN souhlasí s parametry této dohody, kterou projednali předsednictva obou stran. Starostové a nezávislí jsou připraveni do toho jít, míč je teď na straně KDU-ČSL,“ řekl už dopoledne v Lipnici nad Sázavou Gazdík.

V osmi krajích by měl být lídr z KDU-ČSL

„V Lipnici jsme od pátečního odpoledne prodiskutovali, jak se k tomu staví členská základna v jednotlivých krajích. I to, jak lze eventuálně spolupracovat i v dalších volbách, příští nás čekají například senátní a komunální volby. Spolupráce určitě bude pokračovat bez ohledu na to, zda vytvoříme koalici do Poslanecké sněmovny,“ řekl Bělobrádek. „Tak, jak je to dojednáno, to má logiku.“

Fotogalerie

„Shodli jsme se na prioritách programu a na tom, že v osmi krajích by měl být lídr za KDU-ČSL a v šesti za STAN. Tam, kde je lídr za KDU-ČSL, by měla být dvojka za Starosty a naopak,“ řekl Gazdík.

Konkrétní jména prozradit nechtěl. „Pokud KDU-ČSL a její celostátní konference tuto dohodu schválí, bude na krajských reprezentacích, aby v primárních volbách rozhodly, kteří konkrétní lídři kandidátku povedou,“ uvedl jen Gazdík.

Koalice potřebuje 10 procent, jinak poslance mít nebude

Volební koalice dvou subjektů znamená, že KDU-ČSL a STAN získají poslance, jen pokud společně překročí deset procent volebního zisku, nikoliv pět jako u stran či hnutí kandidujících samostatně.

Podpora křesťanských demokratů dlouhodobě osciluje mezi 6 až 8 procenty. Podpora Starostů je nižší, ve čtyřech posledních průzkumech agentury STEM dosáhli výsledků 2, 4,1, 2,9 a 2,2 %. Únorový výzkum agentury Median jim přisoudil zisk 2 % s jádrem o velikosti 1 % a potenciálem (tedy okruhem lidí, kteří volbu STAN vážně zvažují a nevylučují účast u voleb) 4,5 %.

zpět na článek