iDNES.cz

Hasiči na Vysočině už „lovili“ klokana u dálnice i kobru v lese

  13:44
Hasiči bývají označováni jako neochvějní zachránci lidských životů. Stále častěji však přinášejí spásu i zvířatům. „Na Vysočině každý rok asistujeme u jejich záchrany nebo odchytu zhruba třicetkrát,“ říká mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Výjezdy za záchranou nebo odchytem zvířat nejsou pro vysočinské hasiče ničím neobvyklým. Řeší je přibližně třicetkrát ročně. | foto: HZS Kraje Vysočina

Často se přitom jedná o kuriózní a málo uvěřitelné příhody. Už jen výčet „zvířat v nouzi“ je hodně bohatý. „Zachraňovali jsme koně, krávy, labutě, hady, papoušky, ale také medvídka mývala, berany, srnce, klokany i kozu,“ vypočítává Musilová s tím, že nejčastěji vyjíždějí hasiči ke kočkám na stromech a pak ke psům.

Cíl misí se ovšem mění podle ročního období. „V zimě jsme velmi často povoláváni k záchraně labutí, které jsou podle ohlašovatele přimrzlé na vodní hladině. Jenže v 99 % případů po příjezdu na místo zjistíme, že labutě přimrzlé nejsou. Stačí je jen vyplašit a ony odletí.“

Zásahy bývají často kuriózní. Sami hasiči se někdy nestačí divit, jak se tak podivná věc mohla stát. Příkladem za všechny může být pár let starý zásah humpoleckých profesionálních hasičů v Petrovicích, kde psovi uvízla hlava v plastovém barelu.

„Na tom by asi nebylo nic až tak divného, kdyby hrdlo nemělo daleko menší průměr než hlava. Navíc se pes v tomto vězení ocitl nedopatřením při hře s páníčkem. Hasiči nejdřív museli odstřihnout dno barelu, aby pes mohl dýchat, a pak ho vysvobodili úplně,“ přidává podrobnosti mluvčí.

Nezapomenutelný je také odchyt klokana Vendelína v blízkosti dálnice D1 v roce 2011 nebo loňský velmi podobný zásah, kdy polenští profesionální hasiči „lovili“ klokana Valentýna v Cihelně, místní části Dobronína.

„Zasahující hasiči říkali, že už si koukali z očí do očí. A pak se klokan rozhodl, že mu venku bude asi lépe, otočil se a odhopsal do lesa ve směru na Ždírec,“ popisoval tehdy situaci dobronínský starosta Ivan Sehnal.

Na dálnici už hasiči chytali také stádo ovcí, v Jemnici naháněli berana, který utekl z výběhu, nebo se snažili přilákat kůzle, které se procházelo po střeše stodoly. A potrápil je i páv, který uletěl z dětského zábavního parku v Kamenici nad Lipou a usadil se na střeše domu.

Mnohdy musí do akce i těžká technika. V létě 2014 například hasiči z Havlíčkova Brodu a dobrovolní hasiči z Přibyslavi zachraňovali koně, jenž uvízl mezi kmeny poté, co chtěl proskočit stromem rozvětveným do písmene V.

Koně polévali olejem

Nejjednodušší řešení, tedy uříznout jeden z kmenů stromu, totiž nepřicházelo v úvahu. Hrozilo vážné zranění zvířete. Když se nedalo pohnout stromem, muselo se pohnout koněm. Jenže ten není zrovna lehký a zvednout ho není jen tak. Hasiči proto přivolali jeřáb ze Žďáru nad Sázavou.

Jenže jeho zásah nakonec nebyl potřeba. Než přijel, pomohla improvizace. Hasiči vytvořili soustavu lan a kladek, kterou zavěsili do větví stromu, a koně zvedli vlastními silami. Mysleli i na to, aby se bělouš při pohybu mezi kmeny neporanil. Proto ho polévali rostlinným olejem. Koně už vyprošťovali například také ze studně nebo odpadní jímky. V Havlíčkově Brodě zase pomáhali za použití hydraulických kleští srnečkovi, jenž uvízl v zábradlí mostu, či mláděti muflona, které se dostalo do betonové skruže.

Čas od času se setkávají vysočinští hasiči i s exotickými zvířaty, nejčastěji s hady. Například před dvěma lety odchytávali v lese na Pelhřimovsku kobru kobercovou. Žíhaný plaz původem z Austrálie tehdy vyděsil lesního dělníka.

„Hadi jsou pro nás obecně nejnebezpečnější. Sami neumíme v mnoha případech určit, zda se jedná o nebezpečný, nebo neškodný druh. Takové zásahy potom konzultujeme s odborníky, nejčastěji s pracovníky jihlavské zoo nebo s veterináři,“ připomíná Musilová.

Když se role vymění

Ostatně v případech, kdy je zvíře zraněné nebo hrozí jeho úhyn, povolávají veterináře na místo pokaždé. „Spolupracujeme s nimi velmi často, protože právě oni dokážou zvířeti podat v průběhu zásahu medikamenty či nám poradit, jak zásah provést a jak ke zvířeti přistupovat,“ zdůrazňuje.

Na rady ohledně odchytu exotických tvorů se vydávají krajští hasiči i za odborníky do jihlavské zoologické zahrady. Jedno z takových školení je čeká už v dubnu. Program přitom mívá teoretickou i praktickou část.

„Při posledním setkání, u kterého jsem byl, si zkoušeli manipulaci s jednotlivými hady. A měli možnost vyzkoušet si odchyt i jednoho z agresivních nejedovatých druhů, kterým byl hroznýšovec portorický. Jistá míra agresivity je totiž u zvířat v ohrožení běžným jevem. Proto je dobré na to být připravený,“ konstatuje Maláč.

Ovšem někdy se role vymění a jsou to právě zvířata, kdo zachraňuje. S takovým zásahem se setkali před pár lety hasiči na Třebíčsku a velmi rádi na něj vzpomínají.

„Čtyřnohý mazlíček doslova zachránil život dvou lidí při požáru rodinného domu v Okříškách. Zlatý retrívr totiž intenzivním štěkáním upozornil majitele domu na požár a zachránil tak život nejenom jemu, ale také imobilní seniorce, která v domě také byla,“ popisuje případ s dobrým koncem Musilová.

zpět na článek